Jump to content
Българският форум за музиканти

Проблем с фингърборда


Recommended Posts

Здравейте,

За съжаление ми се налага да пусна още една тема в един и същи ден в този раздел,но ми се появи още един проблем точно днес.Наскоро си закупих електроакустична китара втора ръка, понеже имам само класическа и ми се искаше да се пробвам и на метални струни.Всичко хубаво,но и от малкото ми свирене на нея се появи проблем.Забелязах,че пръстите на лявата ми ръка се оцветяват.Отначало си мислех че е прах по фингърборда,който е черен,но след като го почистих с влажна кърпа и подсущих с ужас установих,че всъщност боята му ми остава по пръстите.Сега ме е трах да продължавам да свиря,да не сваля байца :thumbs_up: Моля за съвет какво да правя.Може би трябва да се лакира дървото,не знам.Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много ще се радвам на съвет от по-просветените от мен или препоръка за лютиер от София,при който да занеса китарата.Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен не е невъзможно лакирането, само трябва да се внимава лакът да бъде съвсем тънък слой, колкото да предпази байца. Все пак трябва да се има впредвид, че ако лакът и байцът са на различна основа може да не хване добре. До тук се изчерпват моите познания, дано все пак получиш желания ефект.

Успех, надявам се да съм бил полезен!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не издребнявайте чак толкова . Купи си един обикновен спрей лак до 10 лв флакона налепи лепенки точно по металните прагчета и напръскай 2 тънки слоя като изчакаш поне 20тина минути преди втория (както каза по-нагоре просто колкото да предпазиш дървото ) .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Майчице какви глупости съветвате момчето, майчице мила. :):greenangel:

 

Първо - остава ти байца по пръстите, защото не е байцнат фборда като хората или по-скоро ако байцът сам по себе не е много качествен. Така както го описваш звучи, че дървото е било импрегнирано с нещо, за да се запушат порите и при байцването багрилото е останало главно по горната част на фборда и е потънало навътре съвсем малко. Това е нормално за някои дървесини, НО според мен най-вероятно някой "мастер" е байцнал светлия изжулен за 15 минути фборд и е замазал положението. Опции имаш много, като те зависят от това колко пари си дал, колко си склонен да дадеш, какъв клас е китарата и доколко наистина те притеснява това. Ако е някоя дъска за 20 лева няма какво да се шашкаш, ако е някоя къстъм сигнъчър китара на цената на два бъбрека, да, тогава я занеси да я пооправят. Аз лично не бих барал, освен ако не си личи, че някой некадърник преди мен е барал по-осезаемо или просто състоянието стане плачевно. Каквото и да правиш обаче НЕ прибягвай до оная тъпотия по-горе "купи си спрей за 10лв флакона и пръсни два филма", защото ще е*еш майката на лака. И понеже разбирачът, който написа поста ще пита "как така?" - еми "е така!". Някои лакове и бои не са толерантни към такива на друга основа. Понякога дори към същите на същата основа. Пример - лакирам гриф. Пръскам 6та ръка вече и всичко е точно. Взимам нова доза лак, която е от друг флакон и всичко си е*ава майката. Набръчка се, побеля, наложи се да чегъртам 6 ръце лак, за да почна отначало. Друг пример, пак за акрилни шитове: боя 4 ръце и отгоре почвам лак - пак му одруса майката като гладен циганин джанка. Така че нека не се правим на разбиращи и хитри, когато не сме такива, става ли?

 

Пичовете са те посъветвали за маслата правилно, но те играят готина роля, ако фбордът ти е наистина от дърво с такава шарка и спомагат главно за запазване на еластичността на дървесината, както и за почстване а порите му от мръсотия и пот, защото в един момент става твърде сухо и започва да се цепи (палисандърът например). В твоят случай операцията е малко или много безсмислена.

 

И пак: аз лично бих си свирил и не би ми пукало. Ако толкова стане тегаво бих занесъл китарата да ми сменят фборда, но само ако си струва. В някъв момент евентуално ако е убер евтина бих мацнал една ръка байц да замажа по-светлите петна на нормалните позиции, но надали повече.

 

П.П. Не слушай и глупостите за байцовете, боите/лаковете и техните основи: байцове има на водна и спиртна основа, докато бои/лакове има акрилна, полиуретанова и т.н. основи. За боя на спиртна основане съм чувал, а ме съмнява да тръгнеш да мацотиш с акварелни боички... :P Дерзай!

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за толкова подробния отговор :greenball: ,за съжаление китарката е за малко повече от 20 лв. и ми се ще да я поопрравя,защото скоро няма да имам пари да извадя за нова.Пък и не мога да си търкам ръцете след всяко свирене по 5-10 мин. в банята.Не знам какво е правено по нея но ми се струва ,че не е чак такъв проблем да се оправи.Все пак ,за да не направя поредната глупост и да се хванна за палците на краката ще я занеса на някой,който се занимава с музикални инструменти.Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В такъв случай, моят съвет е да изшкуриш фборда и да го оставиш с натуралния му цвят или да го байцнеш и да го лакираш (може и с акрилен лак, стига да се вземат съответните предпазни мерки). Качи някоя снимка, че ми стана Ентересно.

 

Поздрави,

Влад

 

П.П. Не цитирай мненията, че има едно правило и ще те шляпат по дупето "лошите" модове :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ок няма да цитирам.Ще кача снимки при първа възможност,но не знам дали от тях нещо ще се разбере от тях.Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Майчице какви глупости съветвате момчето, майчице мила. :slap::)

 

Първо - остава ти байца по пръстите, защото не е байцнат фборда като хората или по-скоро ако байцът сам по себе не е много качествен. Така както го описваш звучи, че дървото е било импрегнирано с нещо, за да се запушат порите и при байцването багрилото е останало главно по горната част на фборда и е потънало навътре съвсем малко. Това е нормално за някои дървесини, НО според мен най-вероятно някой "мастер" е байцнал светлия изжулен за 15 минути фборд и е замо те зависят от това колко пари си дал, колко си склонен да дадеш, какъв клас е китарата и доколко наистина те притеазал положението. Опции имаш много, катснява това. Ако е някоя дъска за 20 лева няма какво да се шашкаш, ако е някоя къстъм сигнъчър китара на цената на два бъбрека, да, тогава я занеси да я пооправят. Аз лично не бих барал, освен ако не си личи, че някой некадърник преди мен е барал по-осезаемо или просто състоянието стане плачевно. Каквото и да правиш обаче НЕ прибягвай до оная тъпотия по-горе "купи си спрей за 10лв флакона и пръсни два филма", защото ще е*еш майката на лака. И понеже разбирачът, който написа поста ще пита "как така?" - еми "е така!". Някои лакове и бои не са толерантни към такива на друга основа. Понякога дори към същите на същата основа. Пример - лакирам гриф. Пръскам 6та ръка вече и всичко е точно. Взимам нова доза лак, която е от друг флакон и всичко си е*ава майката. Набръчка се, побеля, наложи се да чегъртам 6 ръце лак, за да почна отначало. Друг пример, пак за акрилни шитове: боя 4 ръце и отгоре почвам лак - пак му одруса майката като гладен циганин джанка. Така че нека не се правим на разбиращи и хитри, когато не сме такива, става ли?

 

Пичовете са те посъветвали за маслата правилно, но те играят готина роля, ако фбордът ти е наистина от дърво с такава шарка и спомагат главно за запазване на еластичността на дървесината, както и за почстване а порите му от мръсотия и пот, защото в един момент става твърде сухо и започва да се цепи (палисандърът например). В твоят случай операцията е малко или много безсмислена.

 

И пак: аз лично бих си свирил и не би ми пукало. Ако толкова стане тегаво бих занесъл китарата да ми сменят фборда, но само ако си струва. В някъв момент евентуално ако е убер евтина бих мацнал една ръка байц да замажа по-светлите петна на нормалните позиции, но надали повече.

 

П.П. Не слушай и глупостите за байцовете, боите/лаковете и техните основи: байцове има на водна и спиртна основа, докато бои/лакове има акрилна, полиуретанова и т.н. основи. За боя на спиртна основане съм чувал, а ме съмнява да тръгнеш да мацотиш с акварелни боички... :) Дерзай!

 

Поздрави,

Влад

 

Дори и за 100 и за 500 лв да е китарата ако си достатъчно сръчен и старателен можеш сам да си я оправиш . А това че му е оставал байца по прърстите говори ,че е паднало лаковото покритие . Това че не пиша като про като теб не означава ,че не съм компетентен и ,че говоря на изуст. Естествено предположих ,че е е някоя или много остаряла качествена китара щом байца остава по пръстите или е някоя ефтения която би струвала по - малко пари от колкото цената която ще ти вземе някой майстор да ти я оправи.Не искам да се заяждам , но лака ти (който използваш на една и съща основа от началото до края ) се бръчка и побелява не от лака а от човека с лака .Възможните причини са :

-не добре разбит лак

-пръскане от много близо

-пренаслояване на едно място и др .

и на мен ми се е случвало и аз съм свалял няколко слоя лак за това и знам , че проблема е в мен. Така че ако обичаш недей да обиждаш безпричинно и да спамиш а си дай савета и толкова.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Когато не могат да подплътят мнението си с факти, хората се обиждат от всяка остра дума.

 

И да, нека споделим и общото наблюдение, че си пропуснал един фактор, о, "про, непишещ като такъв", щото аз нито пиша, нито съм про - просто съм дълбал достатъчно дъски, за да имам някакво общо понятие кое как става: при конвенционалните спрейове на акрилна основа се среща (по мое лично наблюдение също) често дадена партида флакони да са с по-високо съдържание на разтворител, което води до очаквания резултат. След като смяташ обаче, че след 12 ръце боя и лак изведнъж лакът не е бил разбит или съм преслоил, така да бъде. Бих се радвал да ти покажа ако имах снимки, как при пръскане с 2 минути тръскан нов флакон от 30+см в момента на попадане на капчиците върху повърхността, лакът се излющва като корабна боя, ма то ние тук лютиери и любители не ги разбираме тия неща... :greenangel: Нека не забравяме, че и обикновено при по-порестите дървесини, които по-лесно поемат в дълбочина байца не винаги лакирането е задължително, а дори и да се лакира в някакъв определен момент лакът пада. Оставянето на багрило по пръстите е с 99%ова сигурност в следствие на байц, непопил напълно в дървесината, в следствие на което след изсъхване на разредителя, багрилото остава в полу-прахообразна форма на повърхността и с малко пилване чрез струните се люпи. Киселиността и влагата на потта влизат в реакция и в крайна сметка имаме боя, не излизаща с минути търкане от пръстите на свирещия.

 

Ае жив и здрав.

 

П.П. Ще взема предвид съвета да не обиждам светила в тая сфера като теб и да си давам съвета, а после да подвивам опашка и да изпълзявам обратно в сенките, откъдето съм се изшмулил... :wub:

 

Поздрави,

Влад

Редактирано от vlex
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявам се че чак сега пиша,но тия дни бях много зает в работата.За съжаление не мога да кача снимки, защото дадох китарата за ремонт на лютиер от София.Той ми каза,че фингърбордът е боядисан с черен маркер, с който са се опитали да прикрият на места изтърканата черна боя от грифа.Сега трябва да се изшкури целия фингърборд и да се боядиса и лакира,както и да се наредят прагчетата наново,което ще ми излезе малко солено.С разочарование съобщавам,че предишните двама собственици на китарата са съфорумци и някой от тях е направил тази дивотия.Засега няма да оповестявам кои са,докато не ми се изясни докрай картинката.Смятам че е крайно некоректно по този начин да се правят сделки.Бих приел козметични дефекти от нормално или брутално използване,ако мме устрйва,но не и нагло прикрити факти с цел печалба.Това е засега от мен.По нататък ще доизясня нещата.Поздрави на всички коректни съфорумци и колеги!Божидар.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колко "солено" ще ти излезе? Пиши едно лично, да ме светнеш за цените, щото ми е интересно. Можеш да пишеш и при кого си оставил грифа/китарката. :rockon:

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

здрасти, върху фигфърборда мозхе да се нанесе слой шеллак или тунгово масло. Тожа ще "запечата" набързо скалъпения байц.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти на всички,днес си взех прословутата китара от ремонт, вече няма да се цапам докато свиря,но за сметка на това започнах и да олеквам финансово.Та въпросната китара е от обявата на bmo-Електроакустична Infinity - копие на Ovation OV-AE127 Applause RRB Ruby Redburst - 240 лева (открийте разликите - Ovation ),а цената и вече гони Yamaha и то поради несъвестен продавач.Това ще го обявя и в темата за рейтинга на потребителите.Та това е засега от мен по тази тема. :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.