Jump to content
Българският форум за музиканти

Pc шумо-изолиране


abstract iv

Recommended Posts

Не съм много сигурен това ли е най-правилната секция за такава тема нито дали подобна вече има във форума (въобще не знам и къде да я търся точно...!) но - някой може ли да ми препоръча ефективен и не много скъп метод (като примерно iso sound-proof cabinet за $1500!!!) за изолиране на шум от компютъра (по-конкретно от вентилаторите)? Да речем като се затвори в някакво шкафче (това мога да си го позволя!) оплътнено с някаква изолация? Много ще съм благодарен :)!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Правилния подход в случая с компютрите е да се намалят максимално източниците на шум и естеството на шума (колко е дразнещ). Изолирането е рисковано, защото звуко и топлоизолацията в повечето случаи вървят ръка за ръка, а топлоизолирането на компютър е недопустимо.

 

Бих казал, че е почти задължително да се използват вентилатори с диаметър 12 или повече см, въртящи се с 1000 или по-малко обороти. Много доволен съм от 14см Evercool Red Scorpion за 10-15 лева (върви с адаптер за прикрепяне към дупки за 12см).

4.gif

 

Често по-бързи вентилатори се включват към 5, 7 или 9 волта вместо 12, което намалява скоростта им. Един начин за това е да се купи или направи кабел-преходник

7volt_fan_resistor_mnpctech.com.jpg

 

Той служи за вентилатор на кутията в повечето случаи, но може и да се използва за процесор при наличие на подходящ heatsink (радиатор).

 

Добре ще е да споменеш за какъв компютър, на какви мегахерци става дума, за да препоръчам подходящ heatsink и вентилатор.

 

cpu-heatsink-cooler,Q-6-116286-13.jpg

По-новите процесори на интел са доста energy-efficient или с други думи нямат голямо топлоотделяне въпреки високата си производителност. В този ред на мисли, ако не се оувърклоква много и има осигурено проветрение на кутията, достатъчен е и радиатора и вентилатора с който са окомплектовани. Желателно е да се включи опцията за автоматично регулиране на оборите и ако има възможност, да се настрои, така че да не превишават 1000, стига това да не представлява риск от прегряване на компонента. Може да се използва безплатна програма за целта

speedfan.jpg

 

Голям проблем са шумните захранвания, особено тези с 80мм вентилатор, но напоследък повечето са с бавновъртящи се и автоматично регулиращи се 12см (някои 14см) перки. Сравнително евтин, но надежден избор са обикновените Fortron-и

FORTRON%20ATX-350PNF.jpg

 

Не е за пренебрегване шума от твърдия диск (особено тракането), за щастие има лесно и евтино решение на проблема

NB_Swing_standard.jpg

 

 

 

Заслушай се откъде идва най-много шум и почни от там. Постави компютъра по-надалеч ако е възможно (примерно на земята, така че да има почти 2 метра от ушите ти)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди бях хардуер-маниак и много исках водно охлаждане. Това на Zalman е много красиво и мисля, че има елементи за всички топлоотделители в кутията. Вярно е, че излиза поне 300-400лв да си пригодиш компютъра, но шум ще има само от помпата, който едва ли е силен, а за прах в общи линии също може да забравиш.

 

С други думи зависи колко силно искаш компютъра да е тих :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво!!То какво да каже повече човек-чудесен отговор?!

Иначе най-приятно ще стане с пасивно охлаждане , но това излиза солено, особено със захранването.

Къде може да се закупят гумичките за харда ???

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблемът ми идва от фан-а на cpu-to ми който е доста обемист и от фан-а на кутията! Тях съм инсталирал в последствие, не са оригиналните с които съм купил компютъра, със старите компютъра не издаваше абсолютно никакви шумове, но пък бързо вдигаше високи температури! Във всеки случай нямам желание да махам сегашните защото от както съм с тях работата на cpu-то и на компютъра въобще значително се подобри, сегашните температури са изключително добри дори и при висок процесорен товар, а това лично се обедих за себе си че оказва значителна промяна върху работата на системата:

SpeedFan.jpg

Явно всяко нещо е за сметка на друго за съжаление :)! Като цяло изобщо не става въпрос за наистина досаден шум, аз самия едвам го чувам, но проблемът ми всъщност идва от това че се опитвам да ползвам кондензаторен микрофон (AKG Perception 420) който има твърде голям диапазон на обхват и е (явно прекалено в моя конкретен случай!) страшно чувствителен - специално този точно слаб шум от феновете на пц-то го лови и излиза на записа точно като шум от вятър на фона на всичко!!! Пробвах естествено първо със смяна на патерните (кардиод) но не даде подобрение! Всичко се оправя чак когато изкарам микрохфона от стаята барбар със стойката (за щастие имам достатъчно дълъг за целта кабел :punk_guitar:!) и затворя вратата - в коридора всичко това изчезва в най буквалния смисъл! Все пак ми се щеше да разбера ако съществува някакъв по-евтин начин за шумоизолиране на някакъв малък сандък или шкафче, мисля че с температурите които сегашните ми охладители подържат няма да е чак такъв проблем ако компютъра бъде затворен...!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вижте този адрес

рак за компютър

medium-rack.png

Мисля, че може да се ползва като идея.

При мен съм решил нещата с минимум вентилатори - видеото е само с радиатор, захранването е с голям 14 вентилатор, процесора 2х2.5 си е с бокс вентилатора. Резултат - чувам основно работата на харддисковете (рядко).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, точно за това мислех и аз, но съжалявам - най-евтиният е над $1600, това е двойна цена на тази на целият ми компютър!!! Който в каквото и да ме убеждава такива цени за подобни приспособления са пълен абсурд! Предпочитам просто да си изнасям микрофона в коридора, благодаря и довиждане :girl_witch::slap: !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

абе пич, колко му е да вземеш един офис шкаф, да боднеш дунапрен вътре, и ВЕНТИЛАТОР, и действаш?

Естествено , че не съм купил това , давам го като идея, щото го ползвам, и е перфектно и красиво решение.

Успех, и весела коледа!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да ще пробвам със сигурност, не знам колко ще свърши работа обикновен дунапрен, но дори и да се наложи да купя няколко панела auralex пак ще мина с пъти по-тънко! Мисълта ми беше дали някой вече го е пробвал (имам впредвид самоделен вариант!) и с какъв резултат, ма ако няма такива здраве да е! Мерси и весела Коледа и от мен на всички :slap:!!!

Редактирано от abstract iv
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

още малко помощ - дунапрен на пирамидки - продава се във всички тапицерски складове. Или от опаковки на дънни платки за компютри. Важното е вратичката да е максимално плътна, и отзад да има вентилатори - вход и изход за въздуха. При мен е модифицирано - кутията на компа е далеч, заедно с юпс-а, перифериите и звуковия интерфейс. клавиатура и мишка по усб, монитори с удължител

Редактирано от VSTi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Струва ми се, че в момента поддържаш ненужно ниски температури. Спокойно можеш да оставиш процесора на поне 45 градуса без каквито и да е проблеми. Перката се върти прекалено бързо, пробвай да я намалиш или направо да я смениш ако това е възможно. Какъв точно е охладителя?

 

Що се отнася до звукоизолиране на компютъра, бих казал че минерална вата би свършила повече работа от "пирамидки"-те, на доста по-ниска цена. Намери от някъде 1-2-3 парчета или колкото ти трябват за да покриеш вътрешността на шкафа, облицовай ватата с някакъв плат. По принцип плата трябва да може да "диша", но в твоя случай не мисля, че ще е чак толкова необходимо, голяма част от шума на компютъра е високи честоти, които за щастие най-лесно се абсорбират. Не трябва да забравяме и ниските честоти, които са достатъчно силни да се чуят само ако има директен трансфер на вибрации, което в случая лесно ще се предотврати с ватата под компютъра. Естествено, не забравяй проветрението, в зависимост от конкретната ситуация решението ще е различно, но може да помогнем ако имаш нещо наум.

 

И накрая, един бонус съвет, доколкото разбирам записваш в стая, която не е третирана подобаващо, за да е напълно удачна за записване на вокали. Ако не можеш да си позволиш да промениш това, може да измислиш нещо подобно на това

21fMbksU0UL._SL500_AA200_.jpg

 

Слушал съм семпли с и без него и неприятния звук на стаята почти изчезва с него.

 

Къде може да се закупят гумичките за харда ???

Има специализирана българска фирма, сайта им е Dekada.com

Поръчвал съм веднъж от тях (точно гумичките, но двойния вариант, т.е. за 2 твърди диска). Някои хора вместо този вариант избират да си направят нещо като "люлка" (която естествено не се люлее)

 

Noise-Free-HDD.jpg

 

http://www.instructables.com/id/Noise-Free-HDD/

 

Пробвал съм подобен вариант и наистина е безшумно, но е малко повече занимавка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ви много за отзивите :girl_cray2:! Това с ватата наистина беше ценен съвет, само проблемът е че аз не живея в БГ а в US, и не знам точно как я наричат тук (мисля че на английски е "mineral wool" или нещо такова...) ма ще се оправя с това!

CPU- охладителя ми е ASUS Silent Knight

AS20F-581CM.jpg

asus_p5w_dh_silent_knight_03.jpg

 

на кутията е Antec Pro 120mm DBB

PRO120MMDBB.JPG

 

От phoneboot за микрофона за сега нямам все още нужда защото имам в стаята си килерче пълно с дрехи което върши идеално същата работа (е вокалиста трябва да влиза вътре с фенерче но това не е болка за умиране ;)!)

 

Още веднъж благодарности и весели празници на всички!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За щатите Owens Corning, и по-конкретно "oc 703"

 

Що се отнася до PC вентилатора, като гледам няма как да се смени, затова пробвай да му регулираш оборотите. Честата смяна на обороти също може да е нещо дразнещо откъм естество на шума, затова в някои случаи бих препоръчал да се зададат само 2 или 3 скорости. Например: минимална скорост до 40/45 градуса, средна до 55/60 и максимална над 60 (зависи от процесора, в някои случаи дори 70 не е тревожна температура)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не четох всички отговори, но ще споделя аз какво съм направил. Навсякъде където е възможно сложих вентилатори, но ги пуснах на 5V ! Така източниците на шум са много ама са тихи ;) Сложих захранвване с голям вентилатор (някой по-горе беше сложил снимка на такъв), той си има терморегулиране на оборотите и обикновенно почти не се чува. Останалите вентиратори са на харда, един отпред на кутията, един допълнителен на кутията доста близо до процесора и един центробежен точно под видео картата. Заедно с този на видеокартата стават 7 вентилатора! еквивалентнтния въздухопоток смятам че отговаря на 3 вентилатора работещи на 12V, но шума е пъти по-малко.

Признавам обаче, че имам и електроника която ги засилва на 12V ако температурата на процесора(Athlon XP 1800+) се покачи над 55 градуса. Това обаче се случва само ако се натовари на 100% за повече от 5-10 мин. Лятото естествено и по лесно ;)

Еми тва е...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравейте на всички.Не виждам защо трябва да се охарчва всеки за по-тихи и по-скъпи вентилатори,гумички за хардове амортисьори и прочее..

Тези неща са прекалено скъпи и няма да направят студиото ви тихо независимо колко ще инвестирате в компа.Лаптопите пък са по-маломощни.Най-простото и същевременно най-ефективното решение е да махнете компютъра от студиото.Много просто-премествате го в друга стая(килер или друго малко помещение което е вентилирано и има достатъчно въздух за охлаждането му) и за LCD дисплея мишката и клавиатурата си взимате удължители или по-дълги кабели и проблема е решен.

Колкото и да обезшумявате компа той си остава шумен,само пари вървят.

За сведение един кабел D-SUB за монитора 10метра струва 30лева ,а за мишката и клавиатурата

два кабела тип PS/2 по 10метра са 15лева ,FIREWIRE кабел 4,5метра струва 8 лева ,

USB кабел 5метра е 8лева,USB удължителен кабел със вграден усилвател(задължително)

струва 14 лева ,кабел за захранване 5метра е 8лева.И така нататък.

:thumbdown:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.