Jump to content
Българският форум за музиканти

За озвучаването на ромски оркестри


rodji

Recommended Posts

Колега,не се сдържах да споделя моето мнение.Прави са другите-манго иска всичко да е до дупка и на червено.Кларинетът колкото по-вече криви,по-голям майстор е кларинетистът.Ефектът трябва да е като в пещерата "Леденика",а баса без среди и високи-като вулкана "Везувий".Всичко ,що не е "динакорд" и отчасти "Маки" за тях не става.Аз работя с EV, JBL и EAW,което предизвикваше съмнения относно саунда.Затова предадох щафетата след втората сватба на друг колега.Няма да ти казвам колко пъти мести апаратура за три дни,що пищялки изплющя,два пъти яде бой без да има вина(просто двата рода се сбиха,но и той намаза).За пазара и дали ще ти опазят колоните е друга приказка,неземна.

Аз такъв мазохизъм не мога да изтърпя.

Та моят съвет е:пусни си "Black Out" на "Scorpions" и се насочи към друг жанр,а братята понеже винаги са по-компетентни да си ползват техни озвучители.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега,не се сдържах да споделя моето мнение.Прави са другите-манго иска всичко да е до дупка и на червено.Кларинетът колкото по-вече криви,по-голям майстор е кларинетистът.Ефектът трябва да е като в пещерата "Леденика",а баса без среди и високи-като вулкана "Везувий".Всичко ,що не е "динакорд" и отчасти "Маки" за тях не става.Аз работя с EV, JBL и EAW,което предизвикваше съмнения относно саунда.Затова предадох щафетата след втората сватба на друг колега.Няма да ти казвам колко пъти мести апаратура за три дни,що пищялки изплющя,два пъти яде бой без да има вина(просто двата рода се сбиха,но и той намаза).За пазара и дали ще ти опазят колоните е друга приказка,неземна.

Аз такъв мазохизъм не мога да изтърпя.

Та моят съвет е:пусни си "Black Out" на "Scorpions" и се насочи към друг жанр,а братята понеже винаги са по-компетентни да си ползват техни озвучители.

По принцип си прав,заслужава човек да се замисли по твоето предложение въпреки,че в нашият регион рокконцерти и други подобни мероприятия са голяма рядкост и няма да имам достатъчно възвръщаемост на капиталовложенията си за апаратура,а те в това гладно време са доста.Въпросът със проблемните оркестри или проблемни клиенти го решавам като не работя с тях.Познавам доста хора и доста такива квартали в моя обхват на дейност и гледам да избягвам тези където съм имал ядове(слава богу досега бой не съм ял,но както се казва никога не е късно да станеш за резил).Затова човек непрекъснато трябва да си обновява техниката и познанията по въпросите на озвучаване,общуване и работа със всякакви оркестри и банди(Имал съм и много ядове и със рок банда с големи претенции и доста малко покритие) т.е. това ми беше идеята когато пуснах тази тема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Много и верни неща са казани по темата,та не виждам смисъл да се дават повече съвети,щото почти нищо повече не е в състояние да помогне,щом става въпрос за озвучаване на цигански("ромски" не ми звучи достатъчно миризливо)оркестри. Истина е,че мангалите(не всички,а по-сериозните им групи)за разлика от нас,държат да са обурудвани до зъби и с последната дума на техниката-всъщност,излезе ли последния пауърмейт на Динакорд,трябва да го имаш(не,че е най-доброто,но е станало нарицателно-ако и буса ти е Динакорд-за циганите ти си човекът!),почти всяка г. е необходимо да се вдига с 20-30% мощността,като се предвижда,разбира се и компонента -мобилност,щото да не дойде време да се ходи на свирня с ТИР.Факта,че самите търговци на муз.инстр. твърдят,че 90% от оборота им се върти от "братята" е наистина показателен,същевременно-тежко изпитание за човек,поел ангажимент за brownbrother sound..

 

От както се помня да свиря,се озвучавам сам,за да нямам проблеми,но винаги когато се качи мангал на сцената проблемите се зараждат,затова-като ти каже:"бате,дигни малко",ти го намали още,щото изтървеш ли ги-няма оправяне и естествено си виновен Ти! И не на последно място,ако имаш физическа възможност, биеш 2ма-3ма от оркестъра преди свирене,да ти имат страха и за да не ти се качат на главата,пистолета да ти е на кръста задължително и тогава-бегай спокойно да озвучаваш циганета.. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хехе. Преди години китарният процесор Зум 505 се ползваше и купуваше

от кварталните метълисти с ограничен бюджет и тези които свиреха чалга.

(и още е популярен в някаква степен).

Та го имах за свързващото звено между метъла и чалгата в България.

Сега чета - братята обичат всичко да им е на МАХ.

Бушат баси и високи и дърпат средите надолу.

 

Па това си е кръвна връзка с Метъл-а. :)

 

А относно съвета да се пренасочваш към рок( метъл ) концерти,

ми значи работата е горе долу същата.

Група с двама китаристи. Първо се прави баланс, след първото парче единият решава, че се чува по-слабо и

отива и се вдига, след което другият става недоволен, и така пак всичко на макс.

За траш метъл групите изрязаните среди са задължителни, общо взето. :)

 

А мазохистите са факт. Рядко ходя по ресторанти с ромски оркестри.

Обаче явно съм запомнил някаква кръчма в Созопол.

Бях с някаква компания, силата на звука беше като на концерт на Менауор.

Ал джипси мен плей он тен. Издържах колкото да си изям там каквото бях поръчал и оставих компанията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Приятел,казваш ми нещо ново защото опитът ми със металисти особено яростните(траш и други подобни) е направо нищожен.Работил съм с няколко групи свирещи по- скоро мелодичен рок отиващ към по-хард версии,но никога със тежката артилирия.Човек се учи докато е жив се казваше някъде,та и аз смятам да послушам мъдреците.А за последната част от коментара ти(за мазохистите) напоследък решавам като след саундчека,първите две-три пиеси и хапване набързо отивам в буса и оставям нещата в ръцете на помощника(много свястно ромче , бас китарист),който следи чаветата да пипат възможно по-малко пулта.Когато вече нещата започнат да стават нетърпими се намесвам отново за да спасим каквото може от саунда.Този метод работи обаче само за неангажиращи участия и с по-пишман групи,когато нещата са сериозни тогава вече човек е плътно до пулта и понякога използвам и тапи за уши(слухът си е мой и ми е нужен за повече време.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз да кажа за един юнак известен техен певец : разправя ми "Брато, дай ехцето на max! Искам ,вика,звук като че пея в кутия от сирене"?!?!!! :thumbs_up:

Има една етностна физическа особеност, която ми е разкрил мой приятел лекар : средното ухо при циганите има една извивка по-накриво и това им пречи да чуват добре високи среди и хорните, та за това изпълнителите от етноса все искат нагоре корекциите.

А за да озвучаваш циганска сватба - или трябва да си мазохист, или яко да си затънал с парсата. :wallbash:

И както писаха колегите по-горе важното е да е "Динакорд" и всичко да е в лютеницата/червеното/!

Редактирано от DJack
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В последно време забелязвам една тенденция сред мургавите музиканти особено тези които през зимата работят по заведения в големите градове да свирят и пеят вече със реверб и да избягват дилеят,т.е. като че ли се забелязва някакво облагородяване в тази насока особено сред певците им.Явно рутината която придобиват в тези заведения и повишените изисквания на собствениците дават някаква надежда за подобряване на музикалните им предпочитания.Разбира се това се отнася само до по-класните им музиканти,другите си карат по отдавна установените правила и вкусове. :rockon:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Привет на всички интресуващи се от темата!Понеже вече почнаха да опъват големите палатки ми се появи старият-нов проблем за закъснението на звука и въпреки опитите ми да слагам допълнителни колони напред се получават едни гадни застъпвания на звука,които тровят целият саунд.Когато имам време пооправям нещата чрез разместване или препозициониране на тези колони,но обикновено такова време липсва(както знаят запознатите още не си стоварил цялото оборудване и вече започват да подвикват"Хайде бе,почвайте че булката идва!").Та мисълта ми е как да се справя с този проблем,има ли специализирани устройства за регулиране на тези времезакъснения,има ли някакви зависимости коя група колони(основните или далечните)как и колко да закъснява или избързва?Ще се радвам да чуя как Вие решавате подобни проблеми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... ми се появи старият-нов проблем за закъснението на звука и въпреки опитите ми да слагам допълнителни колони напред се получават едни гадни застъпвания на звука,които тровят целият саунд....Та мисълта ми е как да се справя с този проблем,има ли специализирани устройства за регулиране на тези времезакъснения,има ли някакви зависимости коя група колони(основните или далечните)как и колко да закъснява или избързва?Ще се радвам да чуя как Вие решавате подобни проблеми.

 

Разбира се има устройства - закъснителни линии, но те са по-височка летва, и рядко или никак не се използват у нас. Поне не за този сектор ...

ad22sfp.jpg

 

Добрите закъснителни линии (Delay line) имат възможности за директно въвеждане на разстоянието между отделните излъчватели, при други се смята времето за закъснение при известната скорост на звука във въздушна среда 340м/s и се въвежда време. Около 3 ms на 1 метър разстояние. Зависи от атмосферните условия - температура, вЕтър, влага и т.н. Възможностите на закъснителните линии се избират по максималното време на закъснение/максимално разстояние. За по-дълги разстояния едно време бяха доста по-скъпи, сега сигурно не толкова.

За повече групи излъчватели, поставени на различни разстояния, се използват съответен брой устройства, или едно, специализирано с няколко изхода, всеки с отделно време на закъснение.

Що се отнася до това коя част да се закъснява, мисля че можеш и сам да си отговориш :thumbs_up: ...

(За да пристига звукът едновременно на определено място, се взима предвид, че по жиците (почти) няма закъснение, а по въздуха има...) Оставям настрана насочеността на озвучителните тела и позицията в акустичното пространство.

Успех!

 

ПП. Ето малко четиво за доусъвършенстване:

http://rane.com/pdf/ranenotes/Enviromental...0of%20Sound.pdf

http://rane.com/pdf/ad22sman.pdf

 

ПП. цената на показаното устройство е около $(700-800) :girl_cray2: ... за два канала.За повече - просто действие - умножаване.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега,благодаря за разясненията,наистина има резон в тях.И аз съм попрочел нещо по въпроса,но ми се искаше да получа съвет с повече реална насоченост т.е. да е по-подходящ за "този сектор" както си казал по-горе.Имах предвид нещо като от по-долният рафт както има една такава приказка.В новите поколения процесори за управление на РА системи има някакви подобни възможности,но не съм съвсем запознат с тях.Ако имаш някаква по-конкретна информация за работата им и естествено решиш да я споделиш,ще се радвам да я чуя!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

DSP110_P0079_FrontTopPerspective_web.jpg

Musicworld.bg

159.60 лв

 

Multifunctional Feedback Destroyer and Delay-Line

 

 

Discrete ULN mic/line input stage with gain control and +48 V phantom power

Automatic FEEDBACK DESTROYER with learn function

Delay line with up to 2.5 seconds of delay, adjustable in meters, feet and msec.

Noise gate with automatic and manual parameter adjustments

Super-musical compressor with variable density

Level conversion from line to mic level and vice versa

Subsonic filter with adjustable cutoff frequency

Rack-mount kit included with purchase of five DSP110's

"Акулата" е едноканална, затова:

Ще са необходими толкова броя, колкото са разнесените групи озвучителни тела/ракове с крайни стъпала.

Ако имаш стерео система, с две изнесени групи (лява и дясна) освен основните ще ти трябват две "Акули".

Ако имаш две двойки групи, освен основните, ще ти трябват 4 Акули... и така нататък.

DSP110_P0079_Rack_XL.jpg

 

Не забравяй, че след всяка акула идват едно или повече стъпала, или евентуално активен разделителен филтър (crossover) и съответен брой стъпала...

Ти си знаеш, обяснявам за всеки попаднал в темата.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за помощта!!Поръчах си една рибка и я чакам за да започна с пърженето.Вероятно няма да е като професионалните системи,но както се казва"за толкова пари-толкова". :bravo:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 10 months later...

Понеже вече има тема за това какво концертно оборудване използуват големите,бих искал да Ви попитам какво оборудване ползват така наречените големи и не чак толкова големи Български озвучители?И без това са изприказвани много приказки главно за тяхното"Неможене",та ми е интересно с каква техника работят и дали е възможно при сравнително "тънкият" им джоб да могат да се въоръжат със всичко необходимо за задоволяване на ВИСОКИТЕ изисквания?Ако е възможно по-конкретни отговори т.е. например пулт-марка и модел:стъпала-марка и модел:колони-марка и модел и така нататъка.Благодаря Ви предварително:oops:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Понеже вече има тема за това какво концертно оборудване използуват големите,бих искал да Ви попитам какво оборудване ползват така наречените големи и не чак толкова големи Български озвучители?И без това са изприказвани много приказки главно за тяхното"Неможене",та ми е интересно с каква техника работят и дали е възможно при сравнително "тънкият" им джоб да могат да се въоръжат със всичко необходимо за задоволяване на ВИСОКИТЕ изисквания?Ако е възможно по-конкретни отговори т.е. например пулт-марка и модел:стъпала-марка и модел:колони-марка и модел и така нататъка.Благодаря Ви предварително:oops:

Отиваш в "Динакорд" с високите си изисквания и избираш :whistle: Само да не си забравиш потрфейла, ама в него да има ПОНЕ 25000 евро :)Мога да ти съдействам за 10% отстъпка :cheers2:

Можеш и онлайн да избираш http://www.musicworld.bg/bg/home <_<

Редактирано от DJack
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.