Jump to content
Българският форум за музиканти

Лими

Свирене\пеене\друго изкуство на улицата(на Шапка)

Защо бихте\не бихте свирили "На Шапка"  

148 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Edited by Лими

Освен да гласувате може да добавите и ваш коментар :D:metalist:

Винаги съм се кефил на тези хора които свирят по улиците.Аз бих го правил за кеф, защото за пари не може да става дума.Във Виена съм виждал дуа,триа и квартети само че класически и свирят класика и там може би изкарват пари, но в България едва ли.

Определено два вида - веселяци и неудачници. Преобладават вторите. Но като засечеш от първите - едно от най-яките изкарвания.

Аз лятото свирих на улицата близо 2 месеца. Голям купон беше и се запознах с бая нови хора, освен това ми минаха точно изпитите за НМА и ми беше дотегнало от пръстови джазови и класически пиеси на китарата. Научих 10-15 песни и реших да се пробвам.

В началото ме беше срам да пея, но след като всеки ден изкарвах пари с това, и всеки ден минаваха хора и ми казваха, че им харесва, явно има и по - зле от мен в пеенето. Но от мен певец няма да излезе, просто нито диапазон, нито техника имам. Иначе за свиренето - не е имало кой знае какви коментари, защото съм свирил прости песни с по 5 акорда, и то само западни песни. Даже някой път са ми оставяли пари, само задето пея на английски. Май никой не пее на английски на улицата, поне аз не съм срещал, така че сигурно съм се откроявал, ха-ха-ха

Не бих свирил само за пари, ако поне малко не ми е кеф. Един път бях закъсал, излязох насила, личеше си, че не ми е кеф и почти нищо не изкарах. Явно така не става... (поне при мен).

От уличните музиканти, понеже се запознах с бая от тях, има неудачници, но има и доста такива, които си го правят за кеф.

Абе свиренето на улицата си има някои готини страни - запознаваш се с много нови хора и ако не си зле - хората ти се кефят. А и някой път се изкарват някакви пари - може за 2-3 часа свирене и 50 кинта да се изкарат.

Вярно, не е като някой сериозен хонорар, но като за улицата е добре :)

• Like 1

На мен нито един от представените отговори не ми допада напълно и не гласувах.

Свирил съм по този начин с певица на морето, а и по едно време с "певец" - историите съм си ги разказвал в други теми (ставаше въпрос з удължаване на почивката), а и веднъж пробвах в София заради морето (но успяхме да съберем само за бири преди чичко полицай да ни "помоли" да спрем :) )

Дразни ме това, че повечето типчета не знаят, че трябва да си платят в общината съответните такси и т.н. (дълги теми...), а и други неща ме дразнят (още по-дълги теми), но често спирам да слушам.

...още по-често срещам и пълни некадърници, много меко казано!

Имам и тъжни моменти когато виждам деца...

Накратко - лошо няма, стига да е твоят свободен избор, представен със стил.

П.П.:

Никога не съм се замислял "защо?" :)

Edited by ...taka li e? - a taka.

Дразни ме това, че повечето типчета не знаят, че трябва да си платят в общината съответните такси и т.н.

Общината дава съвсем безплатно Разрешителни и то много бързо без никакви бюрократични формалности, даже лична карта не е нужна, а сам си пишеш името в кратка Молба. Но има условия, които много ул. музиканти не спазват :)

Явно нещата са се променили през последните 5 години...

Добре де, а "тротоарното право" или както там се казваше? Преди беше разрешително срещу некви пари, което важи само за определено място, време и срок?

Цитирам точки от Разрешителното:

Да не се пречи на движението на граждани и МПС и да не се смущава нормалният трудов процес..

Без усилвателни уредби...

Не е разрешено да се свири в метростанции (това много не го спазват)

Да не се свири в близост до жилища м\у 14 - 16ч.

Иначе никакво "тротоарно право" няма и без нито една стотинка такси

Разрешението става готово за 2-3 дена и важи за до края на текущото полугодие

Edited by Лими

^ И не само.

(За усилвателните уредби нямаше ли някакви ватове споменати?)

...но не отговаряш на въпроса ми за таксата и тротоарното право? Доколкото ми е известно, такова не се плаща само ако си заел тротоар обезопасявайки го поради ремонт над него.

В крайна сметка, най-големите проблеми в Созопол ставаха именно заради това тротоарно право.

...дори да продаваш копър, чорапи и чесън пак трябва да го платиш - искаш да ми кажеш, че като продаваш изкуство, тротоара е безплатен?

едит:

Допълнил си докато съм писал - ок, но не ти вярвам :);)

едит2:

Едно време се плащаше за всеки месец :)

Edited by ...taka li e? - a taka.

В крайна сметка, най-големите проблеми в Созопол ставаха именно заради това тротоарно право.

За Созопол важат други местни правила. Всяка Община е независима от Софийската

...дори да продаваш копър, чорапи и чесън пак трябва да го платиш - искаш да ми кажеш, че като продаваш изкуство, тротоара е безплатен?

едит:

Допълнил си докато съм писал - ок, но не ти вярвам :);)ВЕРВАЙ ми, вадя разрешителни от 1година

едит2:

Едно време се плащаше за всеки месец :)

Мно-о-о-ого странно - всичко става все по-сложно и неадекватно, а именно тук да има такова улеснение (което, като се замисля, пак е "неадекватно" защото предразполага към безредие и проблеми с "колегите"), но щом настояваш, радвам се, че вече е така :)

На мен нито един от представените отговори не ми допада напълно и не гласувах.

И аз така.

Иначе:

1. За кеф.

2. Не съм казал, че не бих свирил на шапка.

3. В 1/2 случай свирещите на шапка (и не само БГ) не са на задоволително ниво. Понякога има такива, които дразнят, но има и много добри шоумени и качествени музиканти (стоял съм повече от час да гледам такива в Ню Йорк).

И наистина си трябват топки за такава дейност, защото повечето хора си мислят, че да излезеш на улицата значи няма къде другаде да свириш - вероятно не си искан и т.н. и реално, ако можеш да свириш на концерти, защо да излизаш на улицата? Това е нещото, което трябва да преодолееш, за да излезеш навън. Ама ето, че има купонджии като Брус Спрингстиин :) но да не се залъгваме - повечето хора го правят за кинти, само не знам дали тези, които го правят за кеф са повече от тези, които го правят за изявата или обратното?

Edited by Ивелин

Не съм срещал прекалено много улични музиканти (в момента за целия си живот) се сещам за 15-20, но в общи линии никой не е бил на ниво. Сещам се само за един кларинетист с малката си дъщеричка, които ми бяха хванали ухото лятото една вечер до Орлов Мост. Имаше и един саксофонист пак в същия парк, сега се сетих за него - и той е готин.

Иначе ако аз изляза да свиря навън, ще е ей така за кеф. Лошото е че ама хич не мога да пея :)