Jump to content
Българският форум за музиканти

Хроматичната скала


Steve_Vai

Recommended Posts

Интересно ми е използвате и хроматика и, ако да, кога!

Все пак тази скала (не и приляга много това име?!) определено не е само за безумен джаз, нал' тъй?! :godbless: Ако човек знае как да я използва, може да му открехне много любопитни и интересни вратички...А понякога зад тях се крие Градината на Алиса... :godbless:

 

Дайте мнение, моля!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 43
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Определено много яко!!!

само още нещо да спомена: TONY MACALPINE - евала!!! знае кога и как!!! И в CAB, и в Planet X(когато още беше там де!) използваше хроматика убийствено! :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За blues и в/у алтеровани акорди също става хроматичната скала. Но аз я ползвам рядко и само в кратки фрази. Иначе става шаблонно и монотонно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За blues и в/у алтеровани акорди също става хроматичната скала. Но аз я ползвам рядко и само в кратки фрази. Иначе става шаблонно и монотонно.

щото предполагам я ползваш

точно като скала :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За blues и в/у алтеровани акорди също става хроматичната скала. Но аз я ползвам рядко и само в кратки фрази. Иначе става шаблонно и монотонно.

Хроматичната скала е огромна свобода и в никакъв случай не бива да ограничава!!! Просто са необходими знания и опит...Няма как :guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За blues и в/у алтеровани акорди също става хроматичната скала.  Но аз я ползвам рядко и само в кратки фрази. Иначе става шаблонно и монотонно.

щото предполагам я ползваш

точно като скала :rolleyes:

Ако и правя секвенции, различни от 'симетричните', вече не може да говорим за хроматика, щото интервалите не са малка секунда. Но по принцип те разбирам. Просто казвам, че да се свири в 1 или 2 октави 'нагоре-надоле' не добра идея. Иначе за пасажи става.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За blues и в/у алтеровани акорди също става хроматичната скала.  Но аз я ползвам рядко и само в кратки фрази. Иначе става шаблонно и монотонно.

Хроматичната скала е огромна свобода и в никакъв случай не бива да ограничава!!! Просто са необходими знания и опит...Няма как :guitar:

Опитай алтерованата, както и разширената алтерована, която често наричат 'полутон-тон'. Там свободата е наистина голяма.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За blues и в/у алтеровани акорди също става хроматичната скала.  Но аз я ползвам рядко и само в кратки фрази. Иначе става шаблонно и монотонно.

Хроматичната скала е огромна свобода и в никакъв случай не бива да ограничава!!! Просто са необходими знания и опит...Няма как :guitar:

Опитай алтерованата, както и разширената алтерована, която често наричат 'полутон-тон'. Там свободата е наистина голяма.

:):rolleyes:

 

къде точно е свободата

да не разбива решетки :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поздравявам всички с албумът на Вини Моор "Out Of No where"

 

зае...те тия хроматизми

 

и чуйте човека

 

колко правилно сърцето разказва

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Jazzy feeling RULES!!!  :rolleyes:

Я първо рок да науча

па за джаз ако остане вриеме.... :rolleyes:

Не стаа въпрос за jazz, скалите и т.н. са за всички стилове.

Ex. Steve Vai, John Petruchi, Steve Morse etc.

Не бе пичове, ич не се правя на знаещ, стига с тая война ROCK vs JAZZ.

Музиката си е музика. Критиците и теоретиците ебават нещата, но понеже говорехме за скали, освен да не ползвам наименованието им , ами да ги пиша по тонове или tabs?!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Jazzy feeling RULES!!!  :)

Я първо рок да науча

па за джаз ако остане вриеме.... :rolleyes:

Не стаа въпрос за jazz, скалите и т.н. са за всички стилове.

Ex. Steve Vai, John Petruchi, Steve Morse etc.

Не бе пичове, ич не се правя на знаещ, стига с тая война ROCK vs JAZZ.

Музиката си е музика. Критиците и теоретиците ебават нещата, но понеже говорехме за скали, освен да не ползвам наименованието им , ами да ги пиша по тонове или tabs?!

ква война бря

я харесвам жаз :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.