Jump to content
Българският форум за музиканти

Бързо разстроиваща се китара


stratevcaster2

Recommended Posts

Един много интересен начин, но и не толкова практичен...

 

В смисъл? Моята китара я настройвам точно така и всичко е точно. Когато струната "улегне" максимално (след 1-2 минути разтягане и час свирене), няма грам разстройване.

 

Ами и аз пробвах и като бендвам се разтройват по две струни. Иначе нинджа изпълнения с тремолото, като Ричито, ги понася добре.

Може би проблема е в това, че моята е Squier, чийто хардуер е по-зле спрямо оригиналния Фендерски.

Редактирано от Slide
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Общо взето каква е основната разлика в хардуера между Squier-ите и Fender-ите? Примерно тремолото - едно Synchronous Tremolo от Squier Affinity, едно American Vintage Synchronized Tremolo от EJ сигнатура и едно Vintage Style Synchronized Tremolo от Squier CV 50s/60s. Три 6 болтови тремолата. Каква е основната разлика? Материал, изработка или нещо друго?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тремоло системата на Фендер, най-общо, се нарича Synchronized Tremolo. Попринцип тремолото е захванато със шест болта, но има и разновидност с два болта, която наричат two point tremolo. При нея, ако не греша, тремолото не опира в дървото на китарата. Такива тремоло системи имат и Squier.

Под хардуер, в конкретния случай, имам предвид ключове и тремоло. Разликата с хардуера на Squier и оригинален Fender е в качеството на материалите, най-вече. (Говорим си за по-евтините серии на Squier, не тия за по 400 евро).

 

Обво-взето, да - материали, изработка. Иначе Squier щеше да си е Fender, само че на три-четири пъти по-ниска цена... А системата не се лъже така лесно. :thumbs_up:

Редактирано от Slide
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да де, различните разновидности са ми ясни.. Просто ми е чудно каква е разликата.. А за Classic Vibe сериите на Squier? Те са с vintage ключове и както споменах - Vintage Style Synchronized Tremolo. Имаш ли идея как стоят нещата тук? Понеже имам въпросния Squier и ми е интересно. Иначе мога да споделя, че китара държи около 2-3 дни без да се разстройва. Не използвам тремолото, прибал съм ръчката в калъфа, а зад капачето отзад на китарата съм затегнал двата болта, за да се слепи моста с тялото - състейна малко се подобрява. Свиря с доста бендове, но не съм срещал проблем с бързо растройване от тях.. Струните съм ги навил по 2-3 пъти на ключовете, нъта въобще не съм го пипал - както си ми дойде китарата..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако това беше саркастично, понеже не ми вярваш, че изкарва по 2-3 дни - изкарва наистина. Ако беше сериозно - какъв е начинът за връзване при винтидж стил ключове?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето резултата от добре смазана и подържана китара със стандартно двуточково тремоло

 

http://www.youtube.com/watch?v=4psXC-0K1no

 

Никога не съм обичал да си връзвам струните, защото ако се скъсат, по трудно се махат , особено ако бързаш, но иначе има полза от тази работа. Но според мен , най важен фактор за неразстройване си остава смазванеот на всички места, на които струните опират в китарата

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами ако е без тремоло а с фиксиран бридж и пак разстройва, както е в моя случай?

Тогава...? :lol:

В общи линии при тази ситуация няма к'во да се смазва, че и нъта е 'bone'...

Бях се засилил да сменям ключове, както се 'проповядва' в този форум, че винтиж ключовете

били калпави и не държали...Масово се сменят и Гибсънските точно по тази причина... :P

Аз имах Токай на 25 години, направо 'скъсан' от свирене. Той е точно с такива ключове.

Една от 'тайните' се крие точно в ПРАВИЛНОТО поставяне на струните. Има само един ППРАВИЛЕН

начин и пет неправилни, и той е - три навивки плюс връване

Естествено тук говоря за винтидж 'сухите' ключове', но...Гибсъна ми ZW пристигна 'фабрично' с

вързани струни, независимо, че е с маслените Гровър.

Аз за себе си съм изяснил ''проблема'', а вие?!...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещо не можах да разбера кое се има предвид под "връзване"... Застъпването на крайчето на струната под навивките ли?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, в началото на темата има линкче - там е обяснено/показано.

http://forum.muzikant.org/index.php?s=&amp...st&p=496729

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами ако е без тремоло а с фиксиран бридж и пак разстройва, както е в моя случай?

Тогава...? :punk_guitar:

В общи линии при тази ситуация няма к'во да се смазва, че и нъта е 'bone'...

Бях се засилил да сменям ключове, както се 'проповядва' в този форум, че винтиж ключовете

били калпави и не държали...Масово се сменят и Гибсънските точно по тази причина... :punk_guitar:

Аз имах Токай на 25 години, направо 'скъсан' от свирене. Той е точно с такива ключове.

Една от 'тайните' се крие точно в ПРАВИЛНОТО поставяне на струните. Има само един ППРАВИЛЕН

начин и пет неправилни, и той е - три навивки плюс връване

Естествено тук говоря за винтидж 'сухите' ключове', но...Гибсъна ми ZW пристигна 'фабрично' с

вързани струни, независимо, че е с маслените Гровър.

Аз за себе си съм изяснил ''проблема'', а вие?!...

 

Гибсън ЛП винаги са имали много проблеми с разтройването, особено когато са с оригиналните винтидж ключовете. Имал съм досега две такива. Едната беше супер, защото беше чисто нова от магазина и съответно ключовете и бяха стегнати и държаха. Другата беше Студио, секънд хенд на около 10 години, ключовете бяха изключително хлабави, въртяха се с поглед ( и в двете посоки) и на всичкото отгоре им мърдаха стъблата. За държане на строй и дума не можеше да става а проблема въобще не беше в това как съм навил струните.

Точно заради това, хората си сменят обикновенно ключовете на Гибсъните, за любителите на винтидж дизайна си има и такива, които изгкеждат едно към едно с оригинала, но качество на изработка няммат нищо общо, включително и заключващи се.

 

Но държането на строй е относително нещо и зависи до голяма степен от това как свири човек. Аз например, като свиря рок или блус, блъскам много, правя интензивно вибрато и много бендове. Не съм срещал досега китара независимо с какъв хардуер, отключена или заключена, която да не се разтрои поне малко след максимум две парчета. Просто някои се разтройват съвсем малко , а други ужасно. Когато свиря джаз, забравям да се настройвам

 

Иначе що се отнася до Фендрското тремоло, само исках да споделя, че това, което пича от видеото в Ютюб показва, си е чиста проба шарлатания. Ако на това се вика неразтрйващо тремоло, то аз отдавна да съм си пъхнал трупче на моето. Това което се постига по този начин от видеото си е напълно непригодно за свирене, просто защото след всеки бенд или по сериозно вибрато струните се разтройват зверски, а човек неможе непрекъснато да натиска тремолото за да ги връща обратно, да не говорим, че това действа относително само първите няколко пъти, да не говорим, че ако свирим лайв, първата лампа която напече китарата на сцената, ще постави край на цялата идилия

 

Фендерското тремоло може да се направи да не разтройва относително при това не само при дайва но и при бендовете в същото време ( бях качил кратък пример с моето ), но определено не е това начина. А и той човек си го казва в началото на видеото

 

п.п. Отдавна съм със заключващи се ключове на ЛПто и Графтек нът,както и Графтек инсърти на тюн-о-матика, вече не разтройва. Според мен при тях най фатален за строя е иманно нътат. Поради големия наклон на главата надолу, нъта трябва да е изключително добре смазан, за да може при бенд, струната да се връща където трябва

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

п.п. Отдавна съм със заключващи се ключове на ЛПто и Графтек нът,както и Графтек инсърти на тюн-о-матика, вече не разтройва. Според мен при тях най фатален за строя е иманно нътат.

Аз нямам нито една от тия 'благинки' и съм с винтидж ключове, но китарата ми не разстройва с дни.

Тя е на 28 години - SandWich - a ... била е една от най евтините серии на ARIA PRO II CS-250

Тъкмо това разправях...бях се замислил да сменям тия ключове поради факта, че разстройва и се сетих, че съм забелязвал много музиканти да си връзват струните. После се сетих за Гибито, че дойде с вързани струни...

Едва ли е, защото някой така му харесва...

Та искам да кажа;

Има причина и следствие...

В нашата тема си имаме няколко причини и една от тях е тази - незаключени струни

И още нещо;

Когато сменяте струни - НЕ ГИ УСУКВАЙТЕ, представете си, че струната плоска а не кръгла и когато навивате,

правете го по естествената и повърхност за да не се получава въпросното ''усукване'', защото после има виене, биене и т.н. Не знам дали го обясних правилно - не ми дойде нищо друго наум.

Правилното поставяне на струните увеличава ''пробегът'' им. :punk_guitar:

И запомнете - най много три врътки и то на тънките струни. На дебелите може и по-малко!, задължително

'заключени' при винтидж ключове...

...пък като стигнем до сцената ще му мислим... :punk_guitar:

 

 

пп Не свиря джаз и удрям доста силно.

Иначе това за лампите си прав, но това важи за всяка китара със или без 'благинки' - все пак метал е, когато

се нагрее се разширява и обратното... дървото и тръса също мърдат...

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

Здравейте! А можете ли да ми кажете как да избегна проблема с разстроиването на струните при използване на тремоло. По принцип при бендове китарата ми не се разстроива, което по някога ме учудва. :surprise: Но когато използвам тремоло струните незнаино как се опъват.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

моето тремоло на фендера имаше 3 пружини отзад, обаче махнах едната, защото прекалено малко смъкваше тона - само с един до един и половина тона, което за яки ефекти като "приземяване на боинг" и пр. не ставаше. С две само пружини боравенето с тремоло дава повече експресия - за мен. И учудващо, не разстройва повече китарата от три пружини.

бай дъ уей може ли някой да ме светне по въпроса може ли да се добави някакво допълнително заключване на струните откъм главата, за обикновен не-скъп фендер например? Чувал съм за ръчно изработени стегачи от типа на нулево капо и пр, които допълнително пристягат веднъж настроените струни.

Благодаря предварително за мненията :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.