Jump to content
Българският форум за музиканти

Бързо разстроиваща се китара


stratevcaster2

Recommended Posts

Китарата ми се води бързоразстроиваща се , тъи като без да ползвам тремолото се разстроива доста прилично с около 5-6-ти от тона . Китарата е Скуаиър Стандард , какво бихте предложили като решение за мъките.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, което различава Скуаиър от Фендер ( като изключим саунда разбира се ) е качеството на хардуера.

За справяне с проблема (доколкото е възмоно), е нужно да слагаш струните както трябва, не повече, но и не по малко навивки от нужното, ако е нужно да смениш ключовете ( не знам какво слагат напоследък на Скуаиър ) да смажеш фино обтегачите за струните. Да загладиш каналите на нъта и да го смажеш със някаква смазка( най добре с графит, при липсата на по специализирана такава) , а по възможност да го смениш с Графтек. Да обтегнеш пружините на тремолото, докато опре в стабилно в дървото.

 

Това би трябвало да закрепи работата.

 

П.П. Струните трябва да се сменят доста често, защото ръждясалите имат тенденция да разтройват много повече

Редактирано от kolio_k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво е да си "връзваш струните"?

 

Затягането на струните горе при ключовете, така че да се получи нещо като възел и да не мърдат ли?

 

Или нещо друго което не знам?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

попринцип при смяна на струни си има една техника за един вид "връзване на струната". Виж

. Прави по 2-3 навивки. Да не са по-малко от две и желателно не повече от три.

Иначе и аз имам Squier, но си държи дълго време без да се разстройва. С каква дебелина струни си?

Редактирано от RZArector
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че въпросното връзване на струните е излишно.

Просто струните не трябва да са навити 1000 пъти около ключа, а само 2-3 навивки да има, и то да не се застъпват, а да са добре направени - като макара.

Отделно, тънките струни е добре да се законтрят и от двете страни в дупчицата на ключа(стърчащата част от струната, която излиза от дупчицата, също да се законтря.

Струните се разплитат малко и отдолу - откъм главите. За да се справя с това, аз калайдисвам удебелените им, оплетени части долу, близо до главата.

 

Иначе, без да погледна китарата, не мога да бъда по-конкретен от това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Освен нещата, които вече бяха казани, проблемът може и да е в тремолото, дори и да не го ползваш. Ако не го пипаш въобще, блокирай го с дървено трупче. Ако все пак от време на време искаш да го ползваш, го настрой. Ето примерна статия: http://www.ultimate-guitar.com/forum/showthread.php?t=629891. Ако не е тотално ултра убер менте, трябва да стане номерът. В статията е написано и за намотките на ключовете, и за смазката по местата, през които минава струните. Друга голяма брада са водачите за струни - пробвай да махнеш струните оттам - ако не изхвърчат от нъта, докато свириш, можеш и без тях. Ако все пак хвърчат, развий малко водача и гледай ъгълът, под който минава струната, да е минимален.

 

Когато направиш бенд, тремолото се опъва напред, и разваля цялостния строй, дори малко. Когато върнеш бенда, тремолото трябва да се върне в началното си положение. Това може и да не стане ако струните имат много и неправилни навивки на ключовете (които като при бенд се затягат, а като се отпусне не се връщат в същото положение), ако ъгълът на водачите е прекалено голям, ако площта им е голяма (стандартните тенекии на стратовете), ако на нъта запира някъде, ако на струнника запира някъде, ако тремолото не е балансирано и не връща като хората. И ако една спънка някъде засече, отива по дяволите целият строй, заради баланса между опънът на тремолото и този на струните. Като си взех страт часове наред търсих в гугъл, бърниках, развивах, навивах, пробвах и прочее. Черно ми стана пред очите (не бях пипал тремоло до този момент), но като успях да го настроя всичко заспа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за отговорите . Като цяло аз навивам най-дебелата струна около 5 пъти , а 1-ва до 8 ( добре наредени са ) . Така бях чувал ,че не се разстроива. Но ето доста хора казват , че е тъкмо обратното . Проблема е точно при бендовете както предположи колегата Icarus.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако проблема е най вече при бендовете, обърни основно внимание на нъта и на обтегачите за струни ( заглаждане на наканалите за струни и смазка). Ключовете, ако не са съвсем скапани ( а не мисля че са ) разстройват до едно време, докато навивките се наместят, от там нататък играят другите фактори ( и това при положение , че не използваме тремолото и същото е застопорено, при действащо тремоло нвивките са много важни). Но преди да правиш каквото и да е, се погрижи да опънеш пружините на тремолото много назад, докато като правиш бенд, въобще не помръдва. Това ще ти спести блокирането му.

 

п.п. Между другото Фендерите си страдат от същите проблеми, с тази разлика, че ключовете им са добри, а на някои модели и обтегачите. И при тях разбира се тремолото е качествено. Но докато се настроят до ниво да имат използваемо тремоло си е беля

Редактирано от kolio_k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за отговорите . Като цяло аз навивам най-дебелата струна около 5 пъти , а 1-ва до 8 ( добре наредени са ) .

 

Твърде много са. Като слагаш струна, режи я горе-долу на един ключ и малко разстояние над ключа, на който ще я слагаш. Обърни специално внимание, на това, което пиша горе за двойното законтряне. Отпускането на струната откъм главата също е фактор, както и водачите и смазването, както вече ти казаха.

Ако основата на тремолото е крива, или пък дупките на 6-те винта, които го държат не са пробити както трябва, или пък основата на трема не е подрязана правилно в предната си част, това също води до екстремно разстройване.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

попринцип при смяна на струни си има една техника за един вид "връзване на струната". Виж
. Прави по 2-3 навивки. Да не са по-малко от две и желателно не повече от три.

Иначе и аз имам Squier, но си държи дълго време без да се разстройва. С каква дебелина струни си?

 

 

Ето това помогна . Това ли имаш предвид за , контриране на струната ?

Редактирано от stratevcaster2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, горе съм описал. Просто ако закривиш и крайчето, което стърчи от дупчицата на ключа, така, че контрата да е по-сигурна.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Един много интересен начин, но и не толкова практичен...

 

В смисъл? Моята китара я настройвам точно така и всичко е точно. Когато струната "улегне" максимално (след 1-2 минути разтягане и час свирене), няма грам разстройване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.