Jump to content
Българският форум за музиканти

Фънк-Джаз джемче


CyberGene

Recommended Posts

Да, така е най правилно със сигурност, иначе е доста трудно, но пък ако е лесно не е сладко. :(

 

Изобщо браво на Този за инициативата, с теоретичните обяснения ( а той наистина много готино и разбираемо обяснява ), гот е да има такива неща във форума. Ултрамега наистина имаше такава идея доста отдавна, хубаво, че взе да се случва.

 

Аребегай

 

Много благодаря за хубавите думи, чак от дарения няма нужда, важното е да се джеми :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 62
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Ех да живеех на село...не кокошка,ами кокошище ти сварявам.Сега мога да предложа само кренвирши.А сватбите са с музикант/и и певица.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://www.looknohands.com/chordhouse/guitar/index_rb.html

 

Акорди и скали по целия гриф по тонове и инервали. Много нагледно. Този линк е даван във форума, но мился, че е уместно да се пусне тук.

Между другото - колкото и да го зяпа човек, ако не си осмисли сам гамата или обръщенията няма файда.

Предлагам упражнение за учене на акорд по целия гриф хващаш го в едно обръщение и свириш друго с тапинг и така нататък се изреждат всички обръщения. Весело и забавно :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Направо мед ме полазва. Попивам като един тампон. Много ми е приятно да слушам и да чета , такива теми . Браво на всички джемили и писали. Сладкодумци. Ще ме накарате и аз да запиша нещо , и после ще съжалявате.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://www.looknohands.com/chordhouse/guitar/index_rb.html

 

Акорди и скали по целия гриф по тонове и инервали. Много нагледно. Този линк е даван във форума, но мился, че е уместно да се пусне тук.

Между другото - колкото и да го зяпа човек, ако не си осмисли сам гамата или обръщенията няма файда.

Предлагам упражнение за учене на акорд по целия гриф хващаш го в едно обръщение и свириш друго с тапинг и така нататък се изреждат всички обръщения. Весело и забавно :)

 

Може и да е даван, 'ма аз не съм го взимал. Благодаря :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Получих лично съобщение с въпрос от PlayForFun:

 

"За да проверя дали съм разбрал правилно имам следния въпрос: дали е възможно до се използва:

 

Cm7 - сол минорна пентатоника -тоналност си бемол мажор - минорна пантатоника на шеста степен"

 

 

 

Да може да се използва.

Сега ще направя още едно пояснение.

 

Според разположението на третата степен акордите се делят на мажорни и минорни. Това е качествито на акорда.

Според функцията (какфункционират в дадена акордова прогресия - накаде водят) си акордите най-общо биват тонически, субдоминантови и доминантови.

 

В хармонизираната гама имаме следните видове акорди:

 

мажорен (maj7), минорен (m7), доминантов (7), полуумален (m7b5)

 

Cmaj7 Dm7 Em7 Fmaj7 G7 Am7 Bm7b5

I maj7 IIm7 IIIm7 IVmaj7 V7 VIm7 VIIm7b5

 

За да извлечем формула за запомняне на пентатониките ще давам пример само с основен тон до.

 

C(maj7) като I

 

Значи: акорда Cmaj7 е I в коя тоналност? До мажор. Минорните пентатоники в мажорната гама се строят от II , III, VI степени. Имаме ре, ми и ла минорни пентатоники. За ре казахме че съдържа тона фа който е нежелателен в случая, значи по-добре да не я ползваме.

ФОРМУЛА: минорна пентатоника голяма терца нагоре(Em) и малка терца надолу (Am) от основен тон ©

 

Cmaj7 като IV

 

Cmaj7 е IV в коя тоналност? Сол мажор. Минорни пентатоники Am (II), Bm (III), Em (VI)

 

Тъй като Am и Em вече ги имаме и в тоническия вариант на мажорния акорд, най-характерна пентатоника за мажорният акорд функциониращ като IV остава Bm.

ФОРМУЛА: минорна пентатоника полутон надолу от основен тон ©

 

 

В мажорната хармонизирана гама имаме три минорни акорда: IIm, IIIm, VIm

 

Cm7 като IIm

 

Cm7 е IIm в коя мажорна тоналност? Bb мажор. Минорни пентатоники от II, III и VI степени : Dm, Em, Gm.

 

ФОРМУЛА: минорни пентатоники от основен тон, голяма секунда нагоре, квинта нагоре от основен тон (С)

 

Cm7 като IIIm

 

Cm7 е IIIm в коя мажорна тоналност? Ab мажор. Минорни пентатоники от II, III и VI степени : Bbm, Cm, Fm.

Пропускаме Cm понеже я имахме и в първия пример. Най-характерни пентатоники - Bbm, Fm

 

ФОРМУЛА: минорни пентатоники цял тон надолу, кварта нагоре от основен тон (С)

 

Cm7 като VI

 

Cm7 е VI в коя мажорна тоналност? Eb мажор. Минорни пентатоники от II, III и VI степени : Fm, Gm, Cm

 

ФОРМУЛА: минорни пентатоники от основен тон ©, кварта нагоре (F), квинта нагоре (G)

 

 

В хармонизираната мажорна гама имаме един доминантов акорд които се строи от пета степен.

 

C7 като V

 

C7 e V в коя мажорна тоналност? F мажор. Минорни пентатоники от II, III и VI степени : Gm, Am, Dm.

 

ФОРМУЛА: минорни пентатоники кварта надолу, малка терца надолу, цял тон нагоре.

 

И последния VIIm7b5

 

Cm7b5 като VII

 

Cm7b5 е VII в коя мажорна тоналност? Db мажор. Минорни пентатоники от II, III и VI степени : Ebm, Fm, Bbm

 

ФОРМУЛА: минорни пентатоники малка терца нагоре, кварта нагоре, цял тон надолу от основен тон ©

 

 

 

Общо казано това е. Има и още варианти когато ползваме като основа не мажорната гама а мелодичен и хармоничен минор и мажор.

 

Успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе що никой не ми писа едно лично съобщение, че темата се е развила толкова... Когато я пуснах, имаше три отговора и след това дълго време - нищо. И оттгоава не съм я отварял, а то какво се натрупало тук! Сега почвам да слушам и да чета по-внимателно. Даже да взема да направя ново соло върху темата ли? :no:

 

П.П. Лелееее, Кольо, нямам думи за това, което си изсвирил!!! Точно така си представях парчето и за такъв китарист си мечтаех навремето, когато ми идваха подобни идейки в главата. Почти ми върна ентусиазма към музика, от доста време съм спрял да свиря и да се занимавам с музика, но като слушам такива сола и умение като твоето, се надъхвам пак! Мерси! :offtopic-001:

 

П.П.П. Поздрави и за всички други, които са се включили със сола, както и за коментарите и анализите по хармонията, дори аз понаучих нещо за схемичката си :icon_shithappens:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лелееее, Кольо, нямам думи за това, което си изсвирил!!! Точно така си представях парчето и за такъв китарист си мечтаех навремето, когато ми идваха подобни идейки в главата. Почти ми върна ентусиазма към музика, от доста време съм спрял да свиря и да се занимавам с музика, но като слушам такива сола и умение като твоето, се надъхвам пак! Мерси! :)

 

Благодаря и аз за хубавия джем трак и за похвалите ;) . Ще се радвам ако се включиш още веднъж, но доколкото разбрах от Говорилнята, май не ти е до това, точно сега. Успех с церемонията ( мен ме е страх от такива неща) и да си изкараш супер в Куба. А като се върнеш, тъкмо ще имаш нови вдъхновения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не ме отписвайте още. Първо "сватбата" ще е в последния ден на април, което е далеч, след това както обясних и в говорилнята, сватба реално няма да има, така че не готвим никаква церемония, просто ще отидем в късния следобед на петъка да се подпишем със свидетели (кумове) и никакви други церемонии няма да има. А жената е много толерантна и изобщо не ми пречи за свирене и хобита. Аз сам си преча и сам се отказвам от музиката от време на време, ама то си е нормално :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

О, толкова съм и разбрал :) , извинявай

 

Ами чудесно, давай тогава имаш време ехеее.... :hysterical: , джема е супер, плаче си за още клавирни включвания

 

Аз, в интерес на истината, като си слушах моя вариант, реших, че е доста претрупан и равен, но това се дължи на факта, че напоследък работя почти изцяло само върху груув проблемите си ( тоест имам тенденция да свиря дълги поредици от равни 8мини/16тини ) и въобще не мисля особено като свиря за музикалната част на нещата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^прав си си :) Това не отнема качеството на свиренето обаче. :hysterical:

 

Чак сега чух изпълненията. Най ми харесва този на Tozi (хахахах no pun intended, както се казва :thumbs_up: ).... И аз като порасна така искам.

Тази тема далеч надхвърля "джем" целта си обаче. Как да изкараме сега тези ценни обяснения в правилния раздел се налага да помислим.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз му фърлих две три мисли и сега като го написа, май наистина е по-добре да остане при джема. Това си е точното място с конкретика и с демонстрация при това :/

Ще ще за включванията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Първо поздравления на автора за готината тема и готиния джем :yes:

 

Второ- браво на всички, които са взели участие :D

 

 

Ето го и моя скромен принос към темата Цък

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.