Jump to content
Българският форум за музиканти

Относно височината на струните :)


jorko123

Recommended Posts

Така :thumbs_up:

 

Имам си аз Ibanez RG350EX и се чудя дали мога да си сваля струните малко без да има браждене.

Всичко започна, когато видях, че грифа ми е леко изметнат и прави проблеми. Тогава изчетох обилно количество информация и хоп! врътнах шиша. Нагласих го изправен - без малкото измятане, което е препоръчително. Разбира се, забелязах, че струните промениха екшъна си - вдигнах ги малко, повече, доста за да не бражди никъде. Видях, че са доста високо и ги свалих(от тремолото) - тогава бражди. Поврътнах пак мъничко шиша за да се огъне напред - вдигнаха се струнките и аз ги свалих. Бражди отново. Вдигнах ги дотолкова, че да не бражди, тоест сега са на височина 3 милиметра на дванадесето прагче.

Четох наляво надясно и видях, че хората свирят с екшън около милиметър-два. Мъчих се аз, вдигах, струвах,въртях, но щом са мааааалко под три милиметра - бражди. Свиря с десятки.

Чудно ми е дали има нещо, което изпускам да наглася, или просто китарата не позволява повече от три милиметра. Иска ми се да са ми по-нисичко, защото ми е доста по-комфортно.. дали мога да оправя сам нещата или трябва да се стигне до лютиер?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 32
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Този Ибанез от колко време го имаш и с какъв екшън беше,та си решил да го намаляваш?Как ти дойде на ум да огъваш грифа напред?Сам каза,че "малкото измятане" е препоръчително.Допуска се съвсем малко релеф.НАВЪТРЕ,не навън.На мойта китара и правих сетъпа няколко дни,докато сваля струните достатъчно ниско по мой вкус.Минах през настройка на тремолото,грифа и корекция на нъта (щото смених и размера на струните).Ibanez традиционно са китари с ниски струни,не виждам защо да не можеш да ги свалиш на два милиметра.Ако си търпелив,лека-полека ще стане.Ако не ти се занимава,носи я на майстор да ти я сетъпне и настрои.Ще стане бързо и безболезнено.Те знаят какво да правят.Може да прочетеш малко информация тук:http://www.ibanezrules.com/tech/setup/action.htm

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Този Ибанез от колко време го имаш и с какъв екшън беше,та си решил да го намаляваш?Как ти дойде на ум да огъваш грифа напред?Сам каза,че "малкото измятане" е препоръчително.Допуска се съвсем малко релеф.НАВЪТРЕ,не навън.На мойта китара и правих сетъпа няколко дни,докато сваля струните достатъчно ниско по мой вкус.Минах през настройка на тремолото,грифа и корекция на нъта (щото смених и размера на струните).Ibanez традиционно са китари с ниски струни,не виждам защо да не можеш да ги свалиш на два милиметра.Ако си търпелив,лека-полека ще стане.Ако не ти се занимава,носи я на майстор да ти я сетъпне и настрои.Ще стане бързо и безболезнено.Те знаят какво да правят.Може да прочетеш малко информация тук:http://www.ibanezrules.com/tech/setup/action.htm

Навътре е огънат, лекичко. Китарата е на около 4 години, взех я втора употреба и в мен е от около една година. Врътнах шиша, защото беше кривнал и браждеше. Чесно казано, не съм обърнал внимание на екшъна преди моите настройки, но май беше по-малък. Как да оправя нъта, като е метален и не мога да го движа по никакъв начин?

Най-вероятно ще отиде на лютиер, ако не мога да я оправя сам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина по-добре я дай на лютиер, не вярвам да ти вземе повече от 15-20 лева, а после китарата ти ще е пушка (стига лютиерът да си разбира от работата).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тука в Пловдив знам само един, който каза, че тремолото по принцип трябва да е наклонено напред. Това малко ме попритесни, защото знам, че е правилно да е успоредно на тялото на китарата, но само него знам - следователно при него :D

Благодаря

Редактирано от jorko123
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да бе,колко съм тъп!Тя е с флойд роуз,там се пипаха пружините,та силата,с която опъват да е равна на тази на струните....абе майстора ще ти я направи както трябва.Ти само сменяй струни и свири.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тука в Пловдив знам само един, който каза, че тремолото по принцип трябва да е наклонено напред.

Точно така е! Когато тремолото е леко напред, ножовете при стъдовете са успоредно с тялото.

Не се притеснявай! http://media.photobucket.com/image/RG350EX...12/DSC00017.jpg

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На снимката , тремолото е успоредно на тялото :) Иначе тремолото може да е и успоредно и леко наклонено напред, просто след нагласянето му, трябва да се настрои акцията на струните

Редактирано от kolio_k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, при Еджовете тялото (на тремолото) не е успоредно на ножовете, за разлика от флойдроузите, така че като е правилно сетнато трябва да е леко наклонено напред.

Редактирано от abductor
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Жорко, гледам че си от Пловдив, може да се разберем да се видим и да го погледна и оправя, аз имам (почти) същата китара. :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само за уточнение на евентуално незнаещите, това , че горната част на тялото на тремолото (говорим за Едж )не е успоредна на тялото на китарата, не значи че самото то не е. Просто горната му част изглежда наклонена напред, но това е просто някаква дизайнерска идея на Ибанец. Наклонената част е само отстрани на седлата, самите те както и цялото тяло на тремолото са си съвсем успоредни на тялото ( или поне би трябвало да бъдат, за има тремолото нормален заден ход)

 

EAmechaniX , на твоята снимка, тремолото е леко наклонено назад, тоест с по малък горен ход на тремолото

 

Ето снимка на една моя китара, на която тремолото се вижда добре, защото тялото не е дълбано

 

edge tremolo?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не изчетох цялата тема, че трябва да излизам, но ако ще е от полза на някой пак ще сложа една "карикатура" правена от мен.

trem.jpg

Та при Едж тремолотата трябва да се гледа червената линия, ане синята да е успоредна на тялото на китарата. Някои от по-старите имат даже една чертичка, която не мога да обясня къде е (на видно място е) и по нея също може да се изравни. А иначе на EAmechaniX му е добре, може би една идея е наклонен назад, но то не е фатално. А ето сега видях на kolio_k флойдът притежава въпросната чертичка.

И говорим за еджовете, за да няма заблудени.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само за уточнение на евентуално незнаещите, това , че горната част на тялото на тремолото (говорим за Едж )не е успоредна на тялото на китарата, не значи че самото то не е.

Абсолютно съгласен! :godbless:

 

П.П. Тази чертичка на практика е единият край на ''ножа'', ако правилно съм разбрал...(за чертичката)

...точно за тази успоредност говорех...ножовете да са успоредни с тялото. (В ЕДНА РАВНИНА)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.