Jump to content
Българският форум за музиканти

Педали или Процесор


Judas Priest

Recommended Posts

надали някой може да каже кое е по доброто защото звукът към който всеки се стреми е различен както и вкусовете и критериите също.

аз предпочитам лично звука на ефектите тип педали :)

но е въпрос на вкус наистина.свирил съм и с процесори преди години но според мен звука на процесорите е малко по стерилен.но все пак не съм свирил с кой знае колко скъпи процесори предполагам има процесори които ще ми изкъртят главата.но така е и с педалите има педали и педали :) ха ха

въпроса е по скоро какъв звук се търси,на концерт ли ще свириш, само в къщи ли, колко пари имаш итн.

и спрямо бюджет и крайна цел си купуваш или процесор или ефекти и готово.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...
  • Отговори 209
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Така. 

 

Гледам, че темата е малко позабравена от 2011 насам, но ще се включа с мнението си. Постарах се да я изчета цялата, за да не се застъпя с някой от вас. 

 

Първо няколко уточнения, които са важни, за да разберете гледната ми точка:

1. Имам акустична китара от 4 години, като в тези 4 години да съм свирил общо 20 пъти и то на ниво по-ниско от начинаещ. Разбирайте, че уча акорди, скали, пръстовка, как да държа перото и т.н. Тези 4 години така си минаха, защото чистия акустичен звук не ме привличаше до толкова, че да се хвана сериозно. Та видях малко парички и купих 2 електрически + амп съвсем скоро.

 

2. Свирим 2-ма човека - аз и приятелката ми. Двамата сме на едно и също ниво - никакво. Тъй като видях как загубих 4 години за нищо, реших да се хвана много сериозно и изчетох половината форум преди да си позволя да си отворя устата.

 

3. Свирим в къщи.

 

4. Предпочитана музика - метъл (разгирайте яко дисторшън итн... )

 

5. Гиър-а ми можете да видите в подписа - избрах го след доста, четене на теория за пикъпи, дърво итн. Можех да взема по-добро и ще го направя съвсем скоро (Gibson Les Paul Custom Black Chrome Hardware/ESP M-II Neck Tru/Jackson KV2 King V - в този ред и в зависимост кога се почувствам готов за такъв скок :>  ), но прецених че уменията и знанията ми не са за такава китара. 

 

6. Избрах амп Line 6 Spider Jam, главно по няколко причини: Има доста вградени ефекти, 24мин лууп, две пищялки + вграден Jam Engine - тоест свириш заедно със записана група. Бях посъветван, а и от всичко, което съм изчел сметнах, че е добър амп за учащи се.

 

ТА НА ВЪПРОСА: Камионче или Процесор.

 

Не видях никой да изхожда от гледанта точка на начинаещ, който все още търси и тепърва ще търси желаното си звучене.

Самият амп, който съм избрал позволява включването на 2-ри инструмент, но чист - без да минава през ефектите. Това е добре, понеже ще можем да свирим заедно с приятелката ми на един амп, АКО ВЗЕМА ПРОЦЕСОР ЗА 2-РИЯ инструмент. Предпочитам процесор, понеже не знам точно какво търся в едно звучене и това може да ми даде бегла представа. Та смятам това за доста добър съвет, като за начинаещ - не се хващайте с покупка на ефект педали, преди да имате някаква представа за звучене и т.н. Процесора ги събира всичките под един капак, било то по-качествено или не. От там ще си изградя бегла представа какво търся в звученето си и ще експериментирам с отделни ефект педали.

 

И въпреки горе написаното, вече съм планирал за другия месец заедно с Zoom G5, да ми дойде и един ефект: SubDecay Spring Reverb - просто ми хареса това звучене от 60-те  и четох на много места, че е най-живата емулация на амповете с пружини от този период.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напълно подкрепям за избора на процесор. Най-добре е да се запознаеш с ефектите наведнъж и след това да прецениш кое каква работа ще ти свърши. Няма да са супер качествени сами по себе си, но в началото няма и нужда. Вариантът с процесор също така ти спестява доста парички, които след това, ако се зарибиш на макс, би налял в отделните камиончета, които ще си избереш. Не знам, обаче, дали въпросният Zoom е качествен, нека по-запознатите кажат. Аз на прима виста бих ти препоръчал HD серията на Line 6 или нещо на Boss..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, разгледах HD Серията на Line6, но за да е качествено трябва да взема Hd500, който е два пъти по-скъп. Не че не мога, но просто не искам да инвестирам много в процесор, понеже като видиш изброените китари, които сум запланувал за близката година, можеш да се досетиш, че скоро ще искам да мина и на Лампи :) Така че за момента процесора е за чисто учебни цели, имал съм и шанса да го видя в двйствие. Доста добър познат музикант свири с такъв. Общо взето не знам още дали ще ми хареса с процесор, а има и друга гледна точка, че доста ме кефи да колекционирам и избирам гиър... Ще има и камиончета :>

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

+1 глас за процесорите, особено що се касае за начинаещи като мен, разполагащи с нисък клас техника. Опитах с педали, но с моето 15 ватово кубе звучат, както каза някой по-горе, "като рояк пчели". Процесорът ми също е скромен- behringer X v-amp, но разликата беше огромна в негова полза.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

+1 глас за процесорите, особено що се касае за начинаещи като мен, разполагащи с нисък клас техника. Опитах с педали, но с моето 15 ватово кубе звучат, както каза някой по-горе, "като рояк пчели". Процесорът ми също е скромен- behringer X v-amp, но разликата беше огромна в негова полза.

Бях се насочил към малко кубе и аз, но добре че послушах съветите на разбиращи, че всичко под 12 инча те кара да звучиш тънко. В твоя случай, трябва да смениш ампа определено, преди да вземеш каквото и да е по-добро от към ефекти, било то процесор или педали.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щом идеята е да пробваш кое как звучи просто вземаш един софт и дрънкаш на компа.

 

Ако ще вземаш лампи - правиш си една екскурзия до София и обикаляш магазините да чуеш Маршали, Дизели, Рандали, Енгъли, етц. Щото това АМР-че е просто играчка и няма много общо, да не кажа нищо... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щом идеята е да пробваш кое как звучи просто вземаш един софт и дрънкаш на компа.

 

Ако ще вземаш лампи - правиш си една екскурзия до София и обикаляш магазините да чуеш Маршали, Дизели, Рандали, Енгъли, етц. Щото това АМР-че е просто играчка и няма много общо, да не кажа нищо... :)

Не разбрах към мен ли е насочено. Вероятно не, защото 75W с 12 инча говорител по всички парграфи е далеч от играчка за домашни условия :> Иначе за лампите съм планирал директно в Австрия или Германия да си направя екскурзия, защото тук не вярвам да държат налични качествените неща по магазините. Всичко е с поръчка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Много добра тема, но в крайна сметка не разбрах какво да правим ние с гайдите - да духаме или да не духаме, т.е. с компресор или с уста?

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При гайдите, при използването на компресор се постига много добър състейн - на практика вечен! :whistle: :whistle: :whistle:
(докато не спре тока)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За теб си беше. :)

Мощността си е мощност, инчовете са си инчове. Те не определят колко близо до истински лампов АМР ще звучи машинката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За в къщи и вечер на слушалки - процесора е идеален според мен, а и е много добро бюджетно решение за начинаещи. Могат да се изпробват различни ефекти без камари от кабели и проблеми със захранванията. Да се добие обща представа за нещата в този смисъл.

Но, от много скромен личен опит споделям  - тези дни се сдобих с малък лампов амп - Blackstar HT-1R  и не мисля че ще включа процесора (RP-255) скоро. Просто разликата е убийствена и то без никакви педали.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

като ще е яко метъл вземи си един хубав дист педал с повечко гейн и контроли - като бос метал зон или дигитех тл 2 например - те дават много възможности - разбира се има милион варианти, но това са класически неща. После към тях прибавяш нещо друго - след като ги усетиш и след като ги овладееш тези едно-две неща които си взел в началото. Със слушане,  четене и пробване ще разбереш какво още да закачаш към чейна - компресори, буустери, дилеи и т.н. Има много неща в тубата на тема чейн и педали - кое какво е, как и къде в чейна се връзва и какво дава/добавя към звука. Четеш, слушаш - после пробваш - после купуваш - после сменяш и т.н. - може до безкрай, а може и да спреш някъде. След много експерименти, които ми изядоха МНОГО от времето за свирене/учене, аз накрая спрях при един метал зон, един тюбскрйимър за по-блус нужди и драйва на ампа ми, който не е много "драйвнат" - в крайна сметка дори от ривърба се отказах - засега де. Чейн се изгражда постепенно, според мен. Създаваш основата - чисто, драйв, дист - после към него добавяш и махаш. Слушай в тубата - има много демота на най-различни неща. И не прекалявай (според мен) с ефектите в чейна, освен ако наистина не знаеш точно какво правиш/искаш  - иначе става буламач и вреди на свиренето, което всъщност е основната идея и цел.

Процесора е улеснение, има хубави вече - аз,  например, харесвам воксовете с лампичка  - но в крайна сметка стигаш до педалчета, особено ако си хобист. Имаш вече лайн-а за експерименти, почвай  с педалчетата - но едно по едно, че иначе ще се забъркаш в тях и ще стане каша. Вземи също една прилична лампичка, за да дадеш изява на педалчетата - не е нужно да е скъпа, бих препоръчал, примерно, блекхарт 5вата  като основа - не е скъп (даже е много евтин в момента, под 400 лева), поема добре педалчетата и им дава добра изява - разбира се и тук варианти милион. Гледам в Банкя има едни нови и нескъпи Владо Балеви ламп усилватели - също поемат добре педалчетата и им дават добра изява.

Малко объркано май го написах, но ми се струва все пак ясно какво имам предвид - така или иначе се стига до педалчета, значи направо тръгвай по този път-  но бавно и обмислено, за да е смислено  :yes:

Само да добавя - това с двете китари в един амп не ми се струва много добър вариант - със сигурност може, щом е предвидено, но със сигурност не е блестящо и няма как да бъде. 

Редактирано от viksps
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като цяло аз съм с Linu6 HD500 и според мен си заслужава цената. Използвам го и като sound card. Най-хубавото на новите процесори е пълната интеграция с PC и възможност да се управлява на 100% от компа със съответните софтуери към него. Това много улеснява разучаването и търсенето на тона в един удобен интерфейс. Според мен на вход е достатъчно чувствителен и значително се подава на динамика, за разлика от много други процесори.  Като изход мисля, че се губи част от плътността и акустичният отТенЪк на тона от говорителя и кабинета (каквито се наблюдават при реален гиър), но с по-прецизни настройки и обработване на звука с допълнителен софтуер могат да се постигнат още по-добри резултати.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.