Jump to content
Българският форум за музиканти

Педали или Процесор


Judas Priest

Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)

Съгласен съм със всичко, освен с това:

 

....едните изкарват четни, а другите нечетни хармоници.

 

Това не е съвсем така. Нито лампата има само четни, нито транзистора има само нечетни.

Това важи само за определени постановки, но в общия случай е невярно.

Това е от онези неща, които се въртят като лозунги из нета, но нямат много общо с истината.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 209
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Аз вече съм избрал едната страна....Имах и от двете..И процесор и сега съм с Boss Metal Core от който съм доволен,защото е хиляди пъти по-добър от Metal Zone.....Просто мнения ме интересуваха и ги получих.....Благодаря !!!!

Ам пич не съм запознат навътре в нещата,но имам претенции че понееее малко разбирам от дист.педалчета,та според мен Метъл Зона е по-добър от Метъл Кора и ще ти кажа защо.Метъл зона си има потенциометърче за настройка на средните,високите и ниските честоти ,а това потенциометърче за средните честоти е много важно за прецизноста на звука било то и за траш и за деат метъл саунд,докато Метъл Кора ограничава само със потенциометърчета за високи и ниски честоти,а няма средни :mellow:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Така както е подхваната темата, да попитам има ли смисъл от стомпбоксове през транзисторен амп (от калибара на PV транстюб серията примерно) ? Процесор през лампа знам, че е лудост и се чудех дали vice versa важи в случая.

Редактирано от dblag
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Странно заключение. :)

Ако те кефи и звучи добре в микса, пускай което където ти е кеф.

Ако те кефи самостоятелно и не звучи добре в микса, значи имаме проблем с харесването на гаден звук. А това (за съжаление) е често срещана болест. :)

 

Говоря принципно...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Харесването на гаден звук е по-често заболяване, отколкото се предполага и е основен проблем. За късмет е лечимо, макар и трудно.

 

Има обаче един фундаментален принцип, за който много малко хора мислят:

 

Няма начин един инструмент да звучи еднакво добре както сам, така и в микс/цяла банда на живо. Винаги с едното от двете трябва да се направи компромис и то за предпочитане със звученето на инструмента сам, когато ще се свири с група разбира се.

 

А проблема с потъването на китарата в най-честия случай е следствие от кофти амп-симулации в процесора.

Получава се така, че човек като си го слуша у тях си, без да има база за сравнение (например истински амп), му харесва звука, обаче той реално е доста осакатен и няма читава динамика, но за сметка на това е изкуствено направен да е по-широко спектърен, отколкото реалния амп. Тогава, за да се чува китарата, тя трябва да бъде усилена така, че да пречи на всичко друго.

Разбира се, идва и проблема със силното слушане - повечето хора слушат музика (и собствените си китари) по-силно, отколкото трябва, а знаем, че едно умерено усилено нещо звучи по-добре, отколкото намаленото такова. Като ходите да си купувате колони, в магазина никой не ви ги пуска на 30dB SPL примерно - дънят ви ги на поне 70-80dB, което, с оглед на Fletcher and Munson има пряко отражение върху възприемания честотен спектър от човешкото ухо, който факт е до голяма степен виновен за харесването на гаден звук, както и разбира се постоянната и болна нужда от "повече баси", която в днешно време е ескалирала до патология.

Не може на шестструнна китара в италиански строй по 440Hz да и дъниш обилно честоти под 160Hz и после да ти звучи добре в микса/бандата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аре и моите басистки пет стотинки.

 

Според мен с як (лампов) амп се решава проблема с драйвовете и дисторжън педалчетата, защото един хубав амп макар да оцветява специфично може да се настрои да изкарва всякакъв звук разбира се при наличието и на подходящ кабинет. От там нататък през ефектс луупа се ръгат процесори, стомпбокс (според мен един хубав процесор е по-удачно и удобно) с разнте му хоруси, фленджъри, дилеи, ревърби... Вече ако се държи даден ефект да е пред ампа в чейна се купува отделно стомпбокс (уами примерно), ако дадения ефект няма труу байпас се слага един и това е.

 

Истината е, че вариантите са толкова много, че може да те заболи главата само докато си направиш чейна като хората(добре че съм басист и ползвам от дъжд на вятър Уами и някой друг дилей).

 

Абе както казва Мечо Пух- колкото повече, толкова повече (и умрял от свръхдоза).

 

Ако те кефи самостоятелно и не звучи добре в микса, значи имаме проблем с харесването на гаден звук. А това (за съжаление) е често срещана болест.

 

 

Не знам до колко се дължи на харесването на гаден звук точно. Даже съм на мнение, че една добре стояща китара в микса, сама трябва да звучи леко плоско и гадно (поне такива са ми впечатленията). Не знам хората които не им се чува китарата в микса когато свирят с процесори какво точно правят, но принципа при свирене с банда е да не се застъпват честотно много много инструментите, защото става една голяма мазня. Ако на всички в бандата еквалайзера им е тип усмивка (щото така ги кефи като свирят вкъщи) е съвсем нормално да не се чува някой от тях. Лично аз когато си правя саунда на репетиция, търся в кои честоти пробивам с баса усилвам леко тях и кътвам леко всичко останало. Така хем се чувам без да е нужно да усилвам на МАХ хем и китарите и вокала не се загубват. За свирене на живо работата е малко по-различна и зависи от помещението, техниката на клуба и т.н. но принципа е същия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Така както е подхваната темата, да попитам има ли смисъл от стомпбоксове през транзисторен амп (от калибара на PV транстюб серията примерно) ? Процесор през лампа знам, че е лудост и се чудех дали vice versa важи в случая.

 

 

Няма особен смисъл, но може, най-добре е да пробваш. Например в клийн канала на Маршал велвстейт 8080 се получва прилично.

Все известният метъл зон включен към някое нонейм транзисторно комбо ще звучи сигурно гадно, към Маршал велвстейт -

нищо особено/донякъде приемливо, към Маршал JCM 900 - доста добре/отлично, към Маршал Енивърсари ( който е по-висок клас от 900-модела) направо екстра. Проба - грешка.

 

Кой ти каза, че процесор през лампа е лудост? Кажи му да си гледа работата.

Може да е прав, ако само е пробвал Зум 505 или подобен в гадно комбо.

Наскоро свирих с Дигитек велв процесор включен към Меса Студио ( процесор с лампа към изцяло лампово комбо) -

звукът беше превъзходен. Даже повече ме изкефи, отколкото същият проц, когато съм го пускал на стерео към два лампови Маршала. Въпрос и на пасване си е.

Както и на проби.

А има супер профи вариант - Лампова апаратура с рак порцесор. Аз например съм ползвал/пробвал такива варианти -

с рак процесори на Роктрон, ТС Електроникс и Маршал. Просто - профи вариант си е.

 

До Евтим

Това е от онези неща, които се въртят като лозунги из нета, но нямат много общо с истината.

 

Това нещо не е тръгнало като хорска приказка от нета. В списание Гитар плейър, което беше водещо наврмето / и все още е от водещите, имаше амп съмит (такива каквито си правим и ние, чат пат), но с най-голямите имена от бранша.

Мнението за хармониците бе прокарано, ако не ме лъже паметта, от Аспен Питман и поддържано от много от участвалите.

Естествено, то е една малка част от обяснението за разликата между транзисторният и ламповият звук.

Има отделни теми за тази разлика.

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма особен смисъл, но може, най-добре е да пробваш. Например в клийн канала на Маршал велвстейт 8080 се получва прилично.

Все известният метъл зон включен към някое нонейм транзисторно комбо ще звучи сигурно гадно, към Маршал велвстейт -

нищо особено/донякъде приемливо, към Маршал JCM 900 - доста добре/отлично, към Маршал Енивърсари ( който е по-висок клас от 900-модела) направо екстра. Проба - грешка.

 

Кой ти каза, че процесор през лампа е лудост? Кажи му да си гледа работата.

Може да е прав, ако само е пробвал Зум 505 или подобен в гадно комбо.

Наскоро свирих с Дигитек велв процесор включен към Меса Студио ( процесор с лампа към изцяло лампово комбо) -

звукът беше превъзходен. Даже повече ме изкефи, отколкото същият проц, когато съм го пускал на стерео към два лампови Маршала. Въпрос и на пасване си е.

Както и на проби.

А има супер профи вариант - Лампова апаратура с рак порцесор. Аз например съм ползвал/пробвал такива варианти -

с рак процесори на Роктрон, ТС Електроникс и Маршал. Просто - профи вариант си е.

Много благодаря за разяснението! :cheers2: Не съм имал възможност да пробвам много комбинации и действително се влиая от чужди мнения, а това определено ще преостанови позициите ми на този етап. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Някой може ли да каже на какво мнение е за комбинацията Marshall ma100c + Boss GT-10?

 

Миналата година си взех боса и четейки писанията ви се чудя вече дали би влязъл в употреба някой ден с група,

понеже за момента си свиря сам..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:godbless: <- ама честно, само заради това дето си помолил да не се пише... Много ясно, че е относително бе човек! Ходи да убедиш човек, който използва процесори, че пеадлчета отделно са по-оферта и обратното. :hysterical:
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
аз виждам нещата така:

процесор - повече ефекти на едно място

камиончета - по-качествени ефекти

 

Именно... замисли се само 1 ефектче примерно дист. ще е концентрирано върху постигане на конкретното звучене докато машинка с 50 копчета 2 дисплея и 9999999 ДИГИТАЛНИ (симулативни) ефектчета е лично за мен - излишна . Ако знаеш какво ще свириш ще разбереш, че процесор не ти трябва, но ако искаш да си експериментираш и да се правиш на любимия си китарист :music336: земай процесор

 

И ако питаш мен вземи си 1 метъл зоун на бос. Струва си парите пък и името е подвеждащо - доста работи могат да се свирят имайки предвид свободата в настройките на средните честоти ;)

Редактирано от Blind_Fury
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... Boss GT-10?

Миналата година си взех боса и четейки писанията ви се чудя вече дали би влязъл в употреба някой ден с група,

понеже за момента си свиря сам..

Ще влезе, разбира се, и ще ти отнесе главата даже;)!

Недей да тълкуваш превратно критиката към амп/каб симулациите на процесорите - това е тема с "вековна" история, която си има своите основания, но, каквито и да са (не)достойноствата им, истината е, че добрите (а Boss GT, Line 6 Pod XT и т.н. са такива) вършат работа на едно съвсем прилично ниво и за репетиции, и за гигове, че и за демо записи, и, ако това радикално не се получава, проблемът обикновено не е в процесора. Личен опит;)!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хораааа,ся гледам темата ии да ви кажа аз самия мисля да си взема нов педал или процесор,ама се колебая точно какъв,че не съм много навътре в тая материя :D Свиря с Айбанец,а кубето ми е Стаг и търся нещо от порядъка около 150-200 лева там някъде,таа ми е интересно кво може да ми предложите и посъветвате. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.