Jump to content
Българският форум за музиканти

Bending Techniques


Ivan Pirishanchin

Recommended Posts

Здравейте!

 

Изпитвам сериозни затруднения, когато се опитвам да правя бендинг. Проблемът се състои в това, че като почна да връщам пръстите надолу (ако бендинга е бил нагоре) задължително закачам някоя от по-горните струни и се получава гадно раздрънкване. Нещо със сетъпа ли трябва да се прави или просто пръстите ми трябва да са от бетон ? (пръстите ми са меки и леко дебелки)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами те и мойте са леко дебелички , но нямам проблеми. Просто трябва да си уверен в пръстите си и да пробваш стабилно да ги държиш върху струните. А как бендваш - слагаш ли повече от 1 пръст като опора зад този, който извива, или не ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кво пита човека, кво му отговаряте вие... :metalist:

 

Иване, и аз правя същото нещо, но по-рядко от преди, така че предполагам е въпрос на опит и ще отшуми :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не че съм голям капацитет, но да кажа и аз как (опитвам да) се справям с този проблем.

 

Първо винаги си помагай с поне още един пръст отзад, и второ, гледай помагащия пръст да е една идея по нависоко от опъващия така че да заглуши горните струни и да предотврати звученето им при отпускане.

Незнам колко е вярно това, но ми се струва че има ефект.

Редактирано от jkolarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

jkolarov правилно те съветва трябва сам да си ги усетиш. аз сега забелязвам че несъзнателно ги заглушавам съседните струни с 1ви пръст. и да знаеш че бендовете с години се учат и са много пипкави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бендовете са наистина пипкави, докато се научи човек да ги прави както трябва. Аз още не съм доволен от моите.

Специално за твоя проблем аз се справям така - ръката плътно хванала грифа, с палеца на лявата заглушавам струните отгоре, с другите пръсти на лявата гледам да заглушавам и отдолу. С китката на дясната ръка също от време на време се хващам, че си помагам като заглушавам върху струнника. За съвсем чист бенд съм забелязал някои китаристи да заглушават с два пръста на дясната ръка съседните две струни (в комбинация със заглушаването с лявата).

 

Виж и това клипче, по-нагледно малко: http://www.youtube.com/watch?v=7c9UqbkjC6k

 

едит: обърках левите и десните ръце :)

едит2: сетих се за една дърта тема, която постнах преди сумати време. Става дума основно за вибрато, но има и това онова за бендовете. А и вибратото също не е техника за подценяване по сложност:

http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=43375

Редактирано от Icarus
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодарности на всички!

 

Пръстите ми са доста слаби (като сила) и гледам да ползвам колкото се може повече в редица, когато правя бенд. Също така се опитвам (засега неуспешно) да слагам последния пръст (най-често показалеца) точно върху горната струна, така че поне нея да заглушавам. Това го видях на едно от клипчетата в тюба...

 

Ще тренирам още, ако някой има други съвети нека да сподели :)

 

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ще се опитам да помогна, само дано правилно съм разбрал проблема

при мен това също се случва често и се опитвам да го избегна като правя следното

като натискам струната с пръста с който ще бендвам(последния, тези които са по-назад не ги гледам), опитвам да сложа пръста си перпендикулярно на грифа и да притисна струната с върха на пръста си и дори ако е възможно ма-алко по-нагоре(ама усещате ли ме - "по-назад от последния", "по-нагоре от върха" :) )

така, като бендна, пръстът ми повдига със себе си останалите струни без да ги притиска към фингърборда и прагчетата и няма звук

ако случайно си ме разбрал и ако случайно това ти помогне - супер :)

 

\/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

2мм екшън, нисички са си, даже тук-таме бръжди малко

не е лесно, но аз с 12ки на акустичната не правя кой знае колко големи бендове, така че не ми е и особено трудно :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

Аз лично използвам 3 пръста при бендинга, 1 бендва и два подкрепят и дават сила. Ама мойте пръсти са доста слаби на дебелина. :rocker:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Брех какви модерни термини са навлезли в речника с китарни умения.... :godbless:

Бендване,тапинг и ...не знам кво още!

Ако говорите за надигане на струните ,то някои могат и в двете посоки да го правят и звучи доста яко съпроводено с вибрато... :rocker:

Аз също използвам 3 пръста ,но основно усилието попада на безименния пръст, а заглушаването е с дясна ръка-може и да е неправилно ,но е въпрос на свикване. :rockon:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Екшънът според мен оказва влияние при бендването. В смисъл че, аз например имам две китари - едната с много нисък екшън, при която използвам техниката, която описа checho с подпиране горната струна (просто ми се получава доста по-лесно), а втората ми китара е с по-висок екшън и там това подпиране не се получава, преминава в подпъхване на пръстите под струната. Това при мен специално вади най-слабите бендове, на които съм способен. Затова при по-високия екшън покривам горната струна с някой от пръстите зад бендващия.

 

За втория начин с покриването бих дал като идеален пример за гледане Изпълнението на темата от Кръсникът на Слаш. Не е учебно видео, ама Слаш има невероятна техника при бендове и вибрато според мен, освен всичко друго.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Най-лесният начин е заглушаване на струните с дясната ръка.Прави го и ще имаш полза и за други работи , не само за "бендинг" :thumbup:

Редактирано от aazen
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.