Jump to content
Българският форум за музиканти

Метални или пластмасови струни?


janev

Recommended Posts

Въпроса ми е за класическа китара. От разглеждането тук на разни теми от тоя род разбрах че един от основните признаци за това -с какви струни да е една китара е следната подробност: ако опорния ръб на магарето не е строго перпендикулярен на оста на китарата (което предполага по-голяма дължина на 6-та струна спрямо 1-ва) -то китарата е конструирана за метални струни. На повечето Български китари от социалистическо време "Кремона", "Орфей" -магаретата са направени по този начин. Значи ли това че са за метални струни? Аз лично преди доста години си купих нова китара 3/4 -Орфей, на която магарето бе направено по този начин, а китарата бе с найлонови струни.

-Конкретния ми въпрос е : Може ли на старите Български китари Орфей или Кремона да се слагат метални струни след като магаретата им са под наклон спрямо оста ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

НАКЛОНА НА МОСТЧЕТО НЯМА НИЩО ОБЩО! Съжалявам за главните, но се наложи...

 

Зависи само и единствено от това китарата ти дали има тръс род или не. Тръс род е една "метална тръба" която е сложена вътре в грифа и му пречи да се счуип/огъне под големия напън на металните струни. Класичексите китари, които са за найлонови струни, нямат такава. Уестърн китарите, които са за метални струни имат. На Уестърн можеш да сложиш найлонови, но не е препоръчително, но ако сложиш на китара метални, можеш да я изхвърлиш след това :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е само тръс-рода :/

 

Моята кремона се сцепи на две (тялото като горен и долен капак и част от грифа), защото сложих много дебели струни. :/ Грифа беше доста дебел в по-голямата си част и нищо не му стана, нищо че беше без тръс... Но китарата просто цъфна. :/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може би не разбрахте правилно въпроса ми. Попитах конкретно за СТАРИТЕ БЪЛГАРСКИ КИТАРИ ОТ СОЦИАЛИСТИЧЕСКО ВРЕМЕ, за които не знам като какви са правени -класически или уестърн, доколкото си спомням тогава даже и тез термини май не се използваха -говоря за времето 1960-70 година.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може би не разбрахте правилно въпроса ми. Попитах конкретно за СТАРИТЕ БЪЛГАРСКИ КИТАРИ ОТ СОЦИАЛИСТИЧЕСКО ВРЕМЕ, за които не знам като какви са правени -класически или уестърн, доколкото си спомням тогава даже и тез термини май не се използваха -говоря за времето 1960-70 година.

 

Същата. Ако взимаш метални, купи си тънки поне.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може би не разбрахте правилно въпроса ми. Попитах конкретно за СТАРИТЕ БЪЛГАРСКИ КИТАРИ ОТ СОЦИАЛИСТИЧЕСКО ВРЕМЕ, за които не знам като какви са правени -класически или уестърн, доколкото си спомням тогава даже и тез термини май не се използваха -говоря за времето 1960-70 година.

 

Те от соца всичките изглеждат като класически. Ако осите на ключовете ти са метални, по-вероятно е да е правена за метални струни. Ако върху металната ос на ключа има пластмаса, тогава трябва да е правена за класическа.

 

Дори да искаш да сложиш метални, вземи по-тънки, за всеки случай....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.