Jump to content
Българският форум за музиканти

Akg K77 или нещо друго?


Yves

Recommended Posts

Хелоу, пипъл :greenball:

 

 

Реших да си купя едни по-скромнички слушалки и след 2 дни усилено четене в този и още няколко форума стигнах до един компромисен вариант откъм цена и качество и той се казва AKG 77. Сега ясно ми е, че от слушалки за 70 кинта не може да се очаква кой знае какво, но пък и аз нямам кой знае какъв слух, но все пак някой ако ги има или поне ги е слушал да се изкаже. Ясно е, че и аз мога да ги чуя в магазина, но за да добия някаква реална представа за качествата им трябва да прослушам поне 10 други модела и то за достатъчно много време. Да не говорим, че ухото ми е нетренирано и най-малкото дори не знам какво да очаквам от слушалки след като до момента съм използвал ниски класове и то за слушане на готова музика, основно такива от окомплектовка на даден плеър.

 

Гледах и AKG K44 с които освен в диапазона други разлики нямаха. Гледах и разни Зенхайзери, които обаче в този ценови клас ми се видяха по-зле.

 

Накратко : какви слушалки да си купя до 70-80...максимум 100лв? :godbless:

 

Забравих да кажа, че ще ги използвам (или поне ще се опитам да ги използвам за това :hooray: ) като един вид монитори, през които ще слушам ритъм секцията и съответно себе си, докато записвам китарите. Разбира се и след това за "омешване" на всичко :happy:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

K77 не съм ги слушал, но вкъщи работя с К44 и съм си съвсем доволен от тях като за този ценови клас.

Според мен лично, за толкоз пари си вземи такива, на които нещата да ти звучат добре - пробвай слушалките със записи на групи, за които знаеш със сигурност, че са с добре направен звук. Просто няма смисъл от много тършуване в този ценови клас, защото вариантите, които си струват, са съвсем малко. Зенхайзерите на тия пари са зле, така че хич не ги и гледай. Читавите им модели са от 300 лв нагоре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодарско ;)

 

Значи остава да намеря магазин, в който ги има и двата модела и евентуално да си избера едните :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За AKG съм чувал само хубави неща. Хвалят ги много, дори и по-евтините им модели. Добре си се ориентирал, поне от това, което аз съм чувал.

 

Преди време и аз търсех да си купя слушалки за 100-на лв. Гледах АКГ и Филипс основно. Порових се из форуми, поразпитах... и съжалих, че съм го направил. Разпънаха ме на кръст защо гледам Филипс (примерно). Други се кълняха, че еди си коя марка е най-добрата... В крайна сметка не си купих слушалки и карам още със старите.

 

Иначе, предполагам ти е ясно, че на слушалки не било правилно да се миксира/мастерира и пр. Аз ползвам едни евтини слушалки Somic за 50лв., които кривят много. Най-лошото им качество е, че имат много ниски и не мога да преценя дали в действителност ниските са много, когато записвам или просто слушалките кривят... И резултатите са кофти в крайна сметка.

 

Успех с търсенето!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съвсем малко по-скъпия вариант, но доказано работещ (де факто стандарт по света във field recording) са Sony MDR-7506. Цената им е ок. 100 $US, но си струват всяка стотинка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За AKG съм чувал само хубави неща. Хвалят ги много, дори и по-евтините им модели. Добре си се ориентирал, поне от това, което аз съм чувал.

 

Преди време и аз търсех да си купя слушалки за 100-на лв. Гледах АКГ и Филипс основно. Порових се из форуми, поразпитах... и съжалих, че съм го направил. Разпънаха ме на кръст защо гледам Филипс (примерно). Други се кълняха, че еди си коя марка е най-добрата... В крайна сметка не си купих слушалки и карам още със старите.

 

Иначе, предполагам ти е ясно, че на слушалки не било правилно да се миксира/мастерира и пр. Аз ползвам едни евтини слушалки Somic за 50лв., които кривят много. Най-лошото им качество е, че имат много ниски и не мога да преценя дали в действителност ниските са много, когато записвам или просто слушалките кривят... И резултатите са кофти в крайна сметка.

 

Успех с търсенето!

 

То всяка фирма си има фенове и антифенове ;) И това е и най-объркващото. Един вика "аз за 20 години съм записал и мастерирал 15 албума, тия слушалки са пълен боклук", друг вика "аз па за 30 години съм мастерирал 30 албума и тва са най-добрите слушалки, които съм чувал". Много различни мнения, много нещо. В крайна сметка всичко е субективно, но аз като един smart-user-wannabe продължавам да търся "истината" :D

 

В общи линии аз не съм и обръщал внимание на ширботребските марки ами умишлено се насочих към АКГ и Зенхайзер, като и при тях се насочих към представителите на подраздел professional, било то и към най-ниските му класове. Може би е грешка, защото на доста места четох, та дори и тук, че някои евтини екземпляри на Сони примерно били очудващо по-подходящи за студийна работа от ниските и дори средните класове на силните в тази област фирми...ама пак си опира до това какво човек чува или търси.

 

Аз в крайна сметка изхождам от това, че след прекарани 2 доста тежки ушни инфекции съм на 1/3 глух, така че квото и да си купя май е все тая :)

 

Ами да, чувал съм, но в крайна сметка аз и не търся кой знае какви резултати. Пък и тепърва започвам да навлизам в тоя необятен занаят и то с най-аматьорски претенции и най-малкото не знам докъде ще ми стигне интереса. В този смисъл пък не намирам за рентабилно да загробя 600лв за читави монитори, които може да се окаже, че след време само ще ми пречат. Затова като един компромисен, евтин и неангажиращ вариант - на първо време слушалчици :)

 

Съвсем малко по-скъпия вариант, но доказано работещ (де факто стандарт по света във field recording) са Sony MDR-7506. Цената им е ок. 100 $US, но си струват всяка стотинка.

 

Сега ги погледнах тез' слушалки, но не ги видях дори в сайта на Деком, които са официален вносител на Сони. Което ме навежда на мисълта, че явно са малко кът. Пък и аз тръгнах с бюджет 60-70 лъва, а цената на тези дори в Томан е почти двойно по-голяма.

Ще започна с нещо по-леймърско пък ако се окаже, че има хляб и мерак в мен винаги мога да се ъпгрейдвам, така да се каже :D

Редактирано от Yves
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

MDR V-6 на Sony 'почти' ще се съберат в 100 лв бюджет (ако се разтърсиш малко), а също са страхотни слушалки - слушал съм референтни записи на такива и не мога да им намеря грешка на слух, превъзходни. Не знам защо са по-евтини от 7506 (Сони си знаят, може да е просто заради славата на последните), но ако ми липсваха слушалки, такива бих взел.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпреки че този модел изглежда още по-невъзможен за откриване в България определено ме заинтересувахте с добрите думи за Сонитата и ще се поразтърся :)

Мерси много за съветите :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам AKG K-77.

 

Няма да си кривя душата, не мога да ти кажа общо взето нищо за тях. В смисъл и аз като тебе не бях имал никакви слушалки за записи и не знаех какво да очаквам. На мен звучка им дори ми харесва (a oчаквах че ще звучи по-сурово, но без да съм пробвал други...). Не вярвам да са много линейни, но за 33 евро ги намирам за доста яки. На тях определено чувам неща, които не чувам на стандартните си колонки и мисля, че за цената си са добре. Звука който докарвам на запис със тях е по-добър от този който вадя на колонките (субективно казано, като теста е следния - записъл съм нещо на hifi колоните и съм записал същото на слушалките и като пусна втория запис през колоните, повече ме кефи). Разбира се и аз все още нямам ниакква идея какво правя точно, но от някъде трябва да се почне :). В крайна сметка ми се струва, че тези слушалки са повече за слушане, отколкото за мискиране.

 

Ако мога да помогна с нещо - питай.

 

А нещо не разбирам, presly, казваш че Sony MDR-7506 са само малко по скъпи, докато (поне в томан) разликата в цената е доста осезаема:

http://www.thomann.de/de/sony_mdr7506_kopfhoerer.htm

 

http://www.thomann.de/de/akg_k77.htm

Редактирано от Fenix
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ти го каза, човек като не е слушал други слушалки няма как да направи разлика и наистина трябва да се почне от някъде и да има референтна точка :)

 

Аз така или иначе в момента използвам китарния амп като монитор понеже използвайки един USB интерфейс за записване на Line 6 няма как да записвам през него, а в същото време да прослушвам през колонките на компютъра, захранвани от друга звукова карта. То може и да има как, ама аз поне не го знам тоя начин :D Излишно е да ти казвам какво мазало става, когато на китарен амп просвирваш китара, бас и барабани...някаква ужасна дандания, в която едва чувам себе си и дори трудно постигам синхрон. Така че при всички положения ще е по-добре от сега.

 

Колкото до линейността на слушалките...винаги ми е било странно защо е нужно записа да се нагажда по звучене на такъв тип техника след като е предназначен за крайния потребител, който ще я слуша на средностатистическа хай фи техника.

Редактирано от Yves
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Причините са много разбира се :)

 

примерно, различните уредби/касетофони/колони в коли/системи/слушалки са различни и оцветяват звука по един определен начин. И като ги смесиш на такива, миксът ти звучи добре, но на друго място - не. Затова се търси и тази линейност - т.е. възможно най-близък да е сигнала до този който си записал. Така като го смесиш хубаво още в този стадий, после ще звучи добре, както и да се дооцветява.

 

Представи си следната ситуация: аз смесвам на моите 2.1 колонки, чийто субуфер е малък също, а колонките са с 2 инча диаметър. Съответно колоните, тъй като са малки звучат с доста повече високи и средни, за да се чуват. Аз съответно нямам бас и вдигам яко ниските честоти. Пращам ти миска си и ти си го пускаш примерно на твоя Сони Ериксон, с готини слушалки и с пресета мега бас и това ти бучи в ушите....

...или пък си представи обратното :D

 

Затова скъпите монитори всъщност не би трябвало да звучат ЯКО и да размазват от бас и подобни. Колкото по-скъпи са, толкова по-реална картина би трябвало да дават. И така направиш ли хубав звук на тях, един екстра бас пресет отгоре само ще те накара да се накефиш пъти повече :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип ми е ясна концепцията за монитори, но за мен винаги остава една гледна точка от която нещо не ми се връзват нещата.

В общи линии тази максимална линейност и неутралност, която се търси в мониторната техника я възприемам като "най-малкото зло", което в последствие както и да се видоизмени от дадената техника, на която се просвирва да звучи добре. Един вид оставя се толеранс или буфер. Нещо като да си вземеш по-малки велурени обувки, очаквайки да се отпуснат :punk_guitar: Метафората е глупава, но аз поне така го тълкувам.

Странното за мен е до каква степен може да се предположи какъв да е толеранса след като в крайна сметка дори между различните слушалки/колони има голяма разлика във възпроизвеждането на сигнала. Какво остава ако потребителя си натамъни еквилайзера, както почти всички правят. Не може да се предположи и акустиката на помещението.

А как в крайна сметка може да се предвидят всички тези неизвестни и неутрализирането им да се заложи в смесването на дадена песен? Така или иначе при всеки ще се чува различно.

 

А като говорим за линейни и по-линейни възпроизвеждащи устройства...правят ли се някакви акустични изследвания и в крайна сметка да се установи един стандарт и всяко устройство да е обозначено според това как се представя. Аз за нито едни от слушалките, които гледах не съм видял показана крива на честотната им характеристика...нещо което дори старите руски колони Радиотехника, които имам вкъщи имат сложено на корпуса. Между другото тяхната крива изглежда добра...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^

Абсолютно си прав в този поглед на нещата.

 

Реално няма истински линейна колона. Това нещо не съществува в перфектния си вид. А и в крайна сметка, всяко помещение променя това което се чува. Затова си прав, че всичко е компромис. Аз си го сравнявам малко със статистиката - мислиш си че някъде там има някаква истинска и вярна реализация на това, което се опитваш да изчислиш, но реално такава не знаеш дали съществува :)

 

Факт е, че като мискирам на АКГто повече ме кефят резултатите от като го правя на колоните (е, и в двата случая е ужасно, но това е от задклавиатурното устройство)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

старите руски колони Радиотехника, които имам вкъщи имат сложено на корпуса. Между другото тяхната крива изглежда добра...

Бе я не вярвай на тия глупости - по ГОСТ допустимите отклонения в типовата характеристика на битови акустични системи е +-15%! Да не говорим, че никой дума не обелва за фазовите и интермодулационни изкривявания.

АЧХ-то на слушалките НЕ трябва да е линейна, защото ухото (ушния канал) има различна честотна чувствителност при близко разстояние на източника - виж кривите на Флетчер-Мънсън.

Абсолютно се заблуждаваш с този поглед върху нещата. Не става дума да се постигне "Най-малкото зло", а да се направи добър звук, честотен и фазов (дълбочинен) баланс, така, че на каквато и уредба да го пуснеш да можеш да възприемеш творческия замисъл на авторите - колкото по-качествена уредба - толкова по-добро възприятие.

За тази цел истинските студиа харчат по до 80% от средствата за акустична обработка още на етапа на създаването на студиото - защото комфорта при последващата работа в него е определящ и за качеството на крайния продукт.

Извинявам се за офтопика, ама не мога да чета глупости, които впоследствие се и цитират като истини... :)

Редактирано от presly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм казвал нищо друго освен това, че на слушалките не им обявяват кривата на честотната характеристика, на Радиотехниката са я сложили. И двете са факт. Сега тя колко е истинна е друг въпрос, по който нищо не мога да кажа.

 

Това за най-малкото зло си беше моя прочит на нещата на базата на това, което съм чувал. Не съм претендирал за достоверност. Затова непрекъснато се учи човек :icon_shithappens:

 

Това, което ми е странно е следното

така, че на каквато и уредба да го пуснеш да можеш да възприемеш творческия замисъл на авторите - колкото по-качествена уредба - толкова по-добро възприятие.

Искаш да кажеш, че ако го пуснеш на хай енд уредба от една марка и на друга хай енд уредба от друга марка една и съща песен ще звучи еднакво? Просто не мога да повярвам критериите при създаване на озвучителна система да са толкова унифицирани. А след като при плейбек няма установен стандарт и при всеки потребител апаратурата варира как може да се установи изходната позиция, която да се търси при смесване на песента?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.