Jump to content
Българският форум за музиканти

Краят на Pop Folk субкултурата


salt

Recommended Posts

^ Мен това си ми харесва донякъде...има някаква екзотика и живинка в него . Виж за Бритни , и за други бози не мога...

А между другото днес много изненадан слушах Пол Гилбърт да прави Two Becomes One на спайс гърл...и чух , че беше добро и казах"Д'еба"

И един коментар към видеото

omg!!! thats true... its a slow version of stairway to heaven solo!! lol thats great... damn paul is a fuckin genious!
Редактирано от Басурендер
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 199
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Доминиканска "бачата" - едно парче от този стил беше станало световно известно около 2002-2003г.

 

Ей го де е -

 

Сега да не се засегне някой на "бачата" :greenangel:

Добре де, но това "бачата" кой го е определил като тамошна чалга. Някой от нас ли, или доминиканските критици? И за да стане световно извесно, какво му е? Защо някоя наша чалга не стане поне регионално(на Балканите) известна? Е, може и да има такава, не съм в течение, открехнете ме! :hysterical:

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм чел много назад какво сте писали и може да се повторя с мнението на някой друг, обаче ще кажа само едно: Оставете чалгата да бъде!!! Тя е еквивалент на поп-музиката в другите страни. Музика за масите. Все едно да отречете Бритни или Риана. Елементарните хора, без музикален усет имат нужда от лесно смилаема музика. Процентът на тези хора е един и същ във всяка държава, просто поради малобройното население на България много малко остават тези които са с по-високи изисквания към музика, и това е причината да няма финансова възрвъщаемост в другите музикални ниши. Тук не става въпрос колко си прост, става въпрос до колко ти е развита музикалната култура. Естествено че един тракторист ще слуша чалга - не виждам логика да е тракторист, да е прост, обаче въпреки това да е духовно извисен в музикален аспект :greenangel: И обратното - един интелигентен човек, който просто не е слушал достатъчно музика за да успее да започне да възприема по-сложните композиции - това че слуша комерс прави ли го тъп? Същото е и с филмите примерно. Ако не си киноман, ще те задоволяват глупости от рода на Терминатор и Американски пай. Ако ти пуснат "Няма място за старите кучета" - изобщо няма да го разбереш и ще си кажеш - тва е пълна простотия. Колкото до имиджа на поп-фолк изпълнителките и външният им вид - няма да коментирам - българина на това се кефи, това ще му показват :band1: Иначе не можете да отречете че поп-фолка наистина се продуцира качествено - звукът е на много високо ниво, има зарибяващи мотиви, аранжиментите се готини и т.н.

 

А и разберете че не може да се слуша непрекъснато сложна музика - доста е обременяващо. Трябва да има easy listening с 3 акорда, когато просто искаш да си пуснеш нещо разтоварващо и неангажиращо :)

Редактирано от The_Final_Cut
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трябва да има easy listening с 3 акорда, когато просто искаш да си пуснеш нещо разтоварващо и неангажиращо
Ми целия рокендрол е точно това :greenangel:

А може би разликата е,че там ги няма ориенталските маанета заложени у средния булгар?

Редактирано от Hillbilly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трябва да има easy listening с 3 акорда, когато просто искаш да си пуснеш нещо разтоварващо и неангажиращо
Ми целия рокендрол е точно това ;)

А може би разликата е,че там ги няма ориенталските маанета заложени у средния булгар?

 

Именно! Няма ги :) И за Бога - 2010 сме. Рокендрола е отживелица в популярната музика! Иначе съм съгласен че разтоварва, просто хората имат нужда от нещо модерно. Както забелязвате има в момента тенденция към редуциране на "ориенталските маанета" и въвеждане на мотиви характерни за съвременната електронна музика :)

 

П.С. да не си помислите че слушам чалга? Просто не мога да понасям да казват на бялото - черно

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Не знам дали слушаш чалга,ама рокенрола да е отживелица,много си се объркал.Как го прецени това точно?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а ето и отговор на твоят въпрос;

 

 

 

останалото е фирмена тайна... :)

 

На кой точно въпрос отговарят тези клипове?

 

И като цяло бачата, меренге, салса, самба се танцуват по целия свят... как точно се отъждествяват с чалгата?

Ето какво пише в wikipedia.org:

Bachata originates from the Dominican Republic, they were the 1st to mix jibaro music and boleros together including bachata rythmes and is a guitar based music which recently evolved from bolero.

 

Тези типове музика имат сериозна история и коренни, въпреки че доста хора се отнасят несериозно към тях. Нямам за цел да се заяждам, но по мое мнение сравняването на чалга с бачата е неуместно :)

 

Хубав ден

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Иначе чалгата(нашта си) никога няма да изчезне, но поне да се стопи и да си седи в маргиналното, както беше до 198...год. Тогава държавната културна политика, наречена "българска интонационна среда", пречеше на чалгата да се размножи и насърчаваше родната продукция(естрадата). Но това е въэможно само в "тоталитарни" режими. Май Тодор Колев(свалям му шапка) пръв започна да я популяризира без да иска, пародирайки незнам си какви пошли явления в тогавашния живот, дори и "интонационната среда"(даже и такава песен е измислил). Само че, на "епигоните" това им хареса(кинтите) и така се започна с масовизацията на чалгата, уж като "пародия на нещо си".

 

Интересува ме друго - може ли някой да даде пример за далечна чуждоземна "чалга", например: японска, китайска, руска, южноафриканска, чилийска и т.н.,? Защото аз познавам само балканската. Какво ли представляват тези далечни чуждоземни "чалгии", според тамошните естети и критици?

:oops:

 

Момчето искаше да отговори на моя въпрос, но не разбрах отговора му. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Не знам дали слушаш чалга,ама рокенрола да е отживелица,много си се объркал.Как го прецени това точно?

Не случайно казах "в популярната музика" :girl_witch:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ :girl_witch: Така се започна и с темата за Джаза. Я отворете нова тема и за Рока и Попа - тази си е за Чалгата. :)

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хайде като критикуваме чалгата, да не се изказваме тъпо относно някои други стилове. Не знам, уж тук има интелигентни хора, а повече от един човек сравняват американското R'n'B с чалгата. Двете нямат нищо общо, ако на някой му звучат и изглеждат еднакво, сериозно да се замисли за себе си. Слушайте Бийонсе и ще ви стане ясно защо R'n'B не е чалга.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А някой беше казал: "Запали свещ, вместо да проклинаш мрака". Това е истината - уви

 

именно!

кво има да я мислим чалгата... това, което ме вълнува мен е да правя яка музика тук и сега, не кога аджеба щяла да изчезне чалгата, та да имало фенове и за мен.

 

като говорим за пазар на различните музикални стилове в БГ не забравяйте, че има два начина да продаваш продукта си:

1.да си намериш нишата на вече съществуващ пазар и да си правиш продукта спрямо изискванията на търсенето на този пазар

2.да създадеш продукт, който сам да си създаде пазар.

 

така че давайте да действаме по въпроса :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.