Jump to content
Българският форум за музиканти

Краят на Pop Folk субкултурата


salt

Recommended Posts

Не разбирам негативното отношение към поп фолка... Както има добри и лоши парчета в рока, блуса, фюжъна, прогресива и т.н така има добри и лоши парчета в чалгата.Наистина е факт, че има затъпяване, но е наивно то да се свързва с определен стил музика.Който е тъп с чалга, ще е тъп и без чалга.За да не бягам толкова от темата кога ще е 'краят', по скоро бих казал кога ще е 'мутацията'-скоро! Доказателство -колкото повече конкуренция има ( а в чалгата тя е убийствена) толкова по-голям е прогреса!

Такива опозиции метъл-чалга са безмислени, надявам се някои хора да го разберат.Както и 'митът' за умните метъли и тъпите чалгари, и всички останали митове, свързани с предпочитания стил музика.Просто да сложиш маса хора под общ знаменател е тъпо!

Искрено се надявам мнението ми да не се гледа като изтъкване на поп фолка!

 

п.с. темата е интересна

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 199
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Някой ден се надявам поп-фолка да придобие стойностен вид, отговарящ на името си.

Редактирано от Ивелин
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... ''сит'' на гладен не вярва - казал императора многозначително ....

..... Дарт Вейдър само се подсмихнал под мустак - просто не бил сигурен какво има предвид шефа .... :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

малко случайно видях тази тема прочетох я цялата и ми стана много интересно. Защо чалгата трябва да си отива? В природата оцеляват по-силните. Нещата в момента са такива, че чалгата явно е най-слушаната музика... Как тогава си го представяте да си отиде скоро време? Ще слезе господ и ще каже "къш ти долно подобие на музика"? И в крайна сметка хората трябва да слушат нещо... като искате да се сложи край на чалгата какво правите вие по въпроса? или някои са на идеята "аз не съм популярен щото хубава музика която правя не се слуша хората, които поради тази причиниа са тъпи"? И да според изследвания по-голяма част от аудиторията на чалгата са хората с по ниско образование, тва значи ли че всички висшисти слушат метъл или рок? и като цяло трябва ли да слагаме под общ знаменател всички, които слушат чалга? аз имам много приятели, които слушат чалга - и не мога да кажа, че са глупави. някои от тях са хора които са направили доста пари с акъла и идеите си... нещо с което аз не мога да се похваля :D

 

Аз държа да отбележа, че изобщо не слушам чалга... ама изобщо... някои песни дразнят ужасно. абе като цяло не търпя тая музика. но не мисля, че аз съм тоя който има право да каже, че чалга не трябва да има. В крайна сметка аз не търпя доста стилове...

 

Другото, което държа да спомена е, че не искам да нападам лично никого... просто трябва малко да се помисли преди да се изказваме толкова рязко...

 

Поздрави и весели празници :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Приятелю, цивилизационните придобивки отдавна са отхвълили естествения отбор като фактор в антропологията.

Сиреч, педали има въпреки че не се възпроизвеждат. А ако доведем нещата до там, че да се трепем заради стилови предпочитания, мисля че голяма част от турбофолкчетата ще загинат грубо в тропот на кубинки.

В зората на 90-те простотията се въдеше по металисти, не по пишман мутри (скъп телефон, голф 2 и т.н.) с 2 кинта в джоба.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хах.. Аз мисля, че края на чалгата ще дойде само с Апокалипсиса, па може би и след това :/ Проблема в България е, че няма работа и пари в останалата музика(не винаги) и ето например музикантите от Ку-Ку Бенд - добри, ама къде другаде да отидат? Другия вариант е пък ставаш добър, няма накъде и отиваш в чужбина. Затова е на изчезване Смислената музика в България, защото няма музиканти.

П.П. не че няма, по точно че са малцинство

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Че то истинският поп-фолка си го има, това че използват името му за разни други работи е отделен въпрос :slap:

Редактирано от danko
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да не бягам толкова от темата кога ще е 'краят', по скоро бих казал кога ще е 'мутацията'-скоро! Доказателство -колкото повече конкуренция има ( а в чалгата тя е убийствена) толкова по-голям е прогреса!

:thumbdown:

Ся ш'ти го обЯсним "прогреса" в натурален вид, защото тия гръмки 'общи положения' имат смисъл, ако са налице някои необходими и задължителни условия.

 

Конкуренция значи "състезание".

За да има състезание, трябва да има ясни критерии, по които участниците се съревновават.

При така сложилият се кич, познат като "поп-фолк", единственият ясен критеий за конкуренция е паричният - завладяването на повече и все още неуплътнени пазарни ниши, от които може да се генерира оборот.

Колкото по-ниско (до масите и народа) слязат фолкините и продуцентите им с "нестандартните" си решения, толкова са по-"конкурентноспособни".

 

Затова аз твърдя, че критериите за "конкуренция" в поп-фолка не са музикални, а профански!

Ерго, "прогресът" в този стил (както и в много други сфери на родния ни обществен и икономически живот) е подчинен на вездесъщия принцип:

Оборот за сметка на качеството.

 

Въобще не ми е съвестно, че мисля така и не съм способна по какъвто и да е начин да се преиначавам или да лаская представителите или почитателите на въпросната "силна музика"!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

момчета и момичета този спор се води доста години и скоро няма да му видим края :D В крайна сметка има толкова много по-хубави неща като :

бира

джаги

бира

и тн

 

Чалгата е тая музика която си свири отзад докато с приятели пиете в някоя евтина кръчма и никой не забелязва каква музика пускат ;) А който си я харесва - всеки си има вкус....просто някои имат лош вкус :cheers2::wallbash::):D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

До 20 години чалгата ще изчезне. Или поне тази чалга, която излиза от телевизора днес. Може и странно да ви звучи, но и тя като всеки друг стил музика се променя с времето. Като се почне от началото на сръбския турбо фолк през 80те (Китич, Цеца, Миркович...), адаптирането на стила към начина на живот в БГ през 90те (Сашо Роман, Шишарката, Глория, Азис...) и се стигне до новия век, в който се образува днешната чалга (Преслава, Илиян, Андреа...).

Следвайки пътя на логиката, можем да стигнем до заключението, че на всеки 10 години (демек една генерация), предпочитаният музикален стил претърпява промяна. Какво се получава - до 2020 стилът чалга, който слушаме днес ще еволюира в нещо друго; до 2030 "старите" (днес все още млади) фенове на този жанр ще се изпокрият по домашни събирания, където с усмивка ще си спомнят как 2009та са били в БИАД.

Поп-фолка като цяло неможе и не трябва да изчезва. Но рано или късно се променя и заема друга форма, която естествено пак можем да продължим да си псуваме. Друг е въпроса, че според мене няма начин 75% от защитниците на рока, джаза, метала и т.н. да не скочат да избухнат било то на Батальона, Тигре Тигре или Ой Сашко след като обърнат 2-3 ракии.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Т'ва с ракиите може да имаш много здраве от мене.Поне до колкото се познавам,не мога да пия толкова че да си пусна чалга и както казваш да "стана" и примерно да се кача на масата и другото яко е "да играя"(все едно е на руски че те руснаците обичат да играят),което се превежда да танцувам.Познавам също доста хора които като се напият ги избива на още по-брутална музика,а не на някви чалги.Сигурно има и такива хора,които могат да се кефят на чалга и на други стилове,но за мен човек който слуша всичко е музикална курва.Никой не може да слуша всичко все някакъв стил музика няма да му харесва.

 

Да не съм офтопик,чалгата няма да изчезне просто ще се развие в нещо друго.Много ми се щеше въобще да не я е имало ама на.Хората обичат да мислят само за яденето,пиенето,колата,жената,кинти,ланци и като се нафърлят като животни да им дойде някоя певачица да им пее на ухо или пък да се качи на масата и да се друсат яки гюбеци.После се почва таверна лайв клуб и сичко се потрошва.Задължително е да има някое сбиване така за кеф и те това е.После вика мноо весело си изкарахме.Мерси!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Друг е въпроса, че според мене няма начин 75% от защитниците на рока, джаза, метала и т.н. да не скочат да избухнат било то на Батальона, Тигре Тигре или Ой Сашко след като обърнат 2-3 ракии.
:D:)

Това шизофренясване съм го виждал и аз много често! Епа к'во да се пра'и? Нали сме си "тъмни балкански субекти" - кръвта вода не става! :greenball:

 

Иначе чалгата(нашта си) никога няма да изчезне, но поне да се стопи и да си седи в маргиналното, както беше до 198...год. Тогава държавната културна политика, наречена "българска интонационна среда", пречеше на чалгата да се размножи и насърчаваше родната продукция(естрадата). Но това е въэможно само в "тоталитарни" режими. Май Тодор Колев(свалям му шапка) пръв започна да я популяризира без да иска, пародирайки незнам си какви пошли явления в тогавашния живот, дори и "интонационната среда"(даже и такава песен е измислил). Само че, на "епигоните" това им хареса(кинтите) и така се започна с масовизацията на чалгата, уж като "пародия на нещо си".

 

Интересува ме друго - може ли някой да даде пример за далечна чуждоземна "чалга", например: японска, китайска, руска, южноафриканска, чилийска и т.н.,? Защото аз познавам само балканската. Какво ли представляват тези далечни чуждоземни "чалгии", според тамошните естети?

:thx:

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доминиканска "бачата" - едно парче от този стил беше станало световно известно около 2002-2003г.

 

Ей го де е -

 

Сега да не се засегне някой на "бачата" :greenangel:

Редактирано от kitaratapesho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.