Jump to content
Българският форум за музиканти

Краят на Pop Folk субкултурата


salt

Recommended Posts

Какво значи комерсиална музика дали границата между чалгата не е много незабележима?В момента голяма част от средствата на мутро-барока отиват там за да довършат цялостната картинка.Всеки се бори за публика не можеш да накараш някой да те слуша на сила или чрез неградивна пропаганда.И на мен не ми харесва днешната ситуация но се боря колкото мога по и някога успявам така че пътят е ясен само трябва да го извървим.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 199
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Отец-чалгата има много "забавни" преимущества пред останалата музика е България:

 

- балкански ритъм

- български текст

- комедиен

- голям балкон

- рус (с изкуствени къдрици)

- с много грим

- и скъп клип

- на бръснарски терци

- с подобаващ "ала-сръбски" тембър

- еротично-романтичен

- или комедиен

- със "засукани" теми

- перверзно-извратен, с хомосексуални наклонности

- разнообразен (от към балкони)

- алкохолен с мезе и РОМ - Азис Маринова

- и малко простотийка - за бройката

- и какво ли още не...

 

 

Кой ще го бие всичко това?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Метълът не е особено комерсиален, не го казвам, за да обидя някого, а просто отчитам факт. А тук ( във форума ), огромната част хора са на тази вълна. Та кой да я прави тази комерсиална музика. За да правиш добра такава, трябва да се занимаваш с това, да ти харесва и не напоследно място, да му умееш. Като във всяко друго занимание

 

да, добре.

Кой печели повече: Металика или Глория ?

Просто в bg липсва bg метал по конюктурни причини от субективно естество.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Комерсиална музика е понятие, прекалено тясно свързано с манталитета на целевата си група (в случая - масата).

 

Има ли смисъл да продължаваме да повтаряме едно и също и да си казваме колко сме прави?

В момента на фона на цялата простотия и откровена анархия и хаос, който ни заобикаля, единствената комерсиална музика, която може да се предложи на хората е лесно смилаема, предизвикваща отпускащи чупки в кръста и т.н.

С други думи - "поп-фолк", хаус...

 

Ако се прави рок парче, целящо да е комерсиално, то трябва да следва подобни модели, което означава да се получи просто чалга с дисторшън.

 

Ако ще мислите сериозно в тази посока, започнете от това "какво трябва да се промени, за да оправим манталитета на българите?".

А има много неща за оправяне, започвайки и задълбавайки (но не спирайки до) образователната система, където в момента е толкова плачевно, че... не знам. И по-зле ще става, повярвайте ми.

 

Та, какво да се направи и не на последно място - кой ще го направи? :) Хах...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Метълът не е особено комерсиален, не го казвам, за да обидя някого, а просто отчитам факт. А тук ( във форума ), огромната част хора са на тази вълна. Та кой да я прави тази комерсиална музика. За да правиш добра такава, трябва да се занимаваш с това, да ти харесва и не напоследно място, да му умееш. Като във всяко друго занимание

 

да, добре.

Кой печели повече: Металика или Глория ?

Просто в bg липсва bg метал по конюктурни причини от субективно естество.

 

Правилното сравнение вярвам би било между Металика и Майкъл Джаксън, Мадона, Роби Уилямс и тн (тоестъ големи с големи ), при това Металика дължат известноста си предимно на едно доста поп парче, а не на тресните си. Да не говорим, че това е една от много, ама много малкото популярни метъл групи

 

На Българска почва сравнението би трябвало да е между БТР и Глория, а кой печели мисля, че е очевидно от съществуването на цялата тази тема

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Метълът не е особено комерсиален, не го казвам, за да обидя някого, а просто отчитам факт. А тук ( във форума ), огромната част хора са на тази вълна. Та кой да я прави тази комерсиална музика. За да правиш добра такава, трябва да се занимаваш с това, да ти харесва и не напоследно място, да му умееш. Като във всяко друго занимание

 

да, добре.

Кой печели повече: Металика или Глория ?

Просто в bg липсва bg метал по конюктурни причини от субективно естество.

 

Правилното сравнение вярвам би било между Металика и Майкъл Джаксън, Мадона, Роби Уилямс и тн (тоестъ големи с големи ), при това Металика дължат известноста си предимно на едно доста поп парче, а не на тресните си. Да не говорим, че това е една от много, ама много малкото популярни метъл групи

 

На Българска почва сравнението би трябвало да е между БТР и Глория, а кой печели мисля, че е очевидно от съществуването на цялата тази тема

 

Ами явно БТР "толкова разбират" :punk_guitar:

Всъщност BTR, Metallica, U2, Rolling Stones...

печелят добре , защото притежават голяма част от правата върху музиката и името си, за разлика от Глория,Мадона и Лили Иванова, които са просто изпълнители и колкото и да продават - друг прибира парите.

Това би трябвало да ти е ясно, кolio_k , ако имаш претенции за професионалист.

 

yours:

Master of Puppets

Редактирано от LUI THE GREAT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На Българска почва сравнението би трябвало да е между БТР и Глория, а кой печели мисля, че е очевидно от съществуването на цялата тази тема

 

Забелязвал съм по форуми как поп и попфолк феновете искрено се радват на успехите на идолите си, радват се ама се радват! Сигурен съм, че дори повече от тях самите. Разменят си снимки от участията им, обсъждат им дрехите, прическите и т.н. Абе общо взето живеят с идолите си. Изключая факта, че повечето от въпросните фенове са разни селски пръчки на по 12 години, които не само, че си нямат друга работа ами и изживяват мечтите си за слава на гърба на идлите си. Но те някак си са по-лекомислени хора, които просто се кефят, а не си мислят дали наистина звездите са толкова бляскави, колкото изглеждат, дали наистина могат нещо или са медиен продукт и т.н.

 

Докато сред рок феновете има някаква подозрителност и скептичност към всичко, освен глупавата самоувереност. Хващам бас, че поне 50% от китаристите във форума си мислят, че са по-добри от Славчо и Кирчо и спокойно можеха да са на тяхно място. Оттам идва и съответното незачитане на групата и си казват "м, мани ги тия, аз свиря по-добре...кво ше им ходя на концерти".

Аз преди време бях отворил тема за това с какво свирят БТР...излишно е да казвам, че темата замря бързо и повечето коментари бяха в духа "гледай го пък тоя, тръгнал БТР да ми имитира..." или пък добре познатото "намери си своя стил, недей копира". Все повече зачестяват и разни негативизми по адрес на Сигнал, Щурците и т.н. Въобще всяка българска рок банда, която излезе от пределите на ъндърграунда рано или късно среща неодобрение под някаква форма или ако трябва да съм по-цветущ и описателен - "хейтърство". Просто защото много guitar-hero-wannabe-та си викат, че "шибаната система ги е прецакала" и тя ги е стъпкала, а други е поставила на пиедестал...което всъщност е послание в една част рок културата...

 

Тъй че е явно, че не всичко опира до изпълнителя, ами и до нагласата на феновете и това какво искат да гледат. Що почти никой не гледа "минута е много", обаче половин държава сяда пред телевизора като дават Биг Брадър? Щото в първия случай мнителния българин си мисли как му натякват, че не знае, а във втория гледа разни изпадналяци и си мили, че има и някой който е по-зле от него...и на българина му става хубаво... Не че взаимовръзката в стиловете музика е такава, но това показва, че зрителя/слушателя не си избира филмите/музиката НЕ по качеството Й, а по нуждите СИ.

 

Тъй го виждам аз де... :punk_guitar:

Редактирано от Yves
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Yves, много добре казано!Мисля, че доста добре обясни ситуацията.Подкрепям.Докато така стоят нещата (а няма изглед да върви в обратна посока - все повече предавания като биг брадър ще има) ще си бъде така.Ако забелязвате образователната система се срива тотално с всеки изминал ден.Изпростяването на населението си е тенденция, която много трудно може да се промени...за съжаление...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Подобни теми с такъв контекст като тази има поне 20 в този форум.Заформят се едни и същи крайности и всички започват да хулят чалгата или там каквото е,лично за мен в моят свят чалга не съществува аз не мисля за това колко взима Глория или Металика гледам аз колко взимам.Разберете негатината реклама също си има своите плюсове ето се га ние се занимаваме с Глория споделяме на хората около нас колко ни дразни и колко е пошло и т.н. и не се усещаме че по този начин още повече популяризираме този стил.Направете каквото трябва пък да става каквото ще, интересува ме мойта музика моите фенове. И сега на автора на темата ще кажа че докато Поп фолка се е загнездил в съзнанието ни оттърване няма да има.Ще дам един пример ако си спомняте в филма Ескалибур как Мерилин успя да унищожи злата вещица като накара хората да я забравят така тя престана да съществува.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отец-чалгата има много "забавни" преимущества пред останалата музика е България:

 

- балкански ритъм

- български текст

- комедиен

- голям балкон

- рус (с изкуствени къдрици)

- с много грим

- и скъп клип

- на бръснарски терци

- с подобаващ "ала-сръбски" тембър

- еротично-романтичен

- или комедиен

- със "засукани" теми

- перверзно-извратен, с хомосексуални наклонности

- разнообразен (от към балкони)

- алкохолен с мезе и РОМ - Азис Маринова

- и малко простотийка - за бройката

- и какво ли още не...

 

 

Кой ще го бие всичко това?

Ние, които имаме цел и идея ,които можем да предложим нещо различно и културно на обществото,които можем да покажем че разватните послания са тъпи, горзни, нежелани,старомодни,смръдливи,гнусни и отвратителни.Които искаме да живеем различно ,с чисти умове , имайки морал и правилна ценностна система в себе си и да желаейки да експоанираме различне модел на lifestyle в това ощество! Ок? :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Комерсиална музика е понятие, прекалено тясно свързано с манталитета на целевата си група (в случая - масата).

 

Има ли смисъл да продължаваме да повтаряме едно и също и да си казваме колко сме прави?

В момента на фона на цялата простотия и откровена анархия и хаос, който ни заобикаля, единствената комерсиална музика, която може да се предложи на хората е лесно смилаема, предизвикваща отпускащи чупки в кръста и т.н.

С други думи - "поп-фолк", хаус...

 

Ако се прави рок парче, целящо да е комерсиално, то трябва да следва подобни модели, което означава да се получи просто чалга с дисторшън.

 

Ако ще мислите сериозно в тази посока, започнете от това "какво трябва да се промени, за да оправим манталитета на българите?".

А има много неща за оправяне, започвайки и задълбавайки (но не спирайки до) образователната система, където в момента е толкова плачевно, че... не знам. И по-зле ще става, повярвайте ми.

 

Та, какво да се направи и не на последно място - кой ще го направи? :cheers2: Хах...

Не съм съгласен че ще се получи чалга с дисторжън..ъ-ъ-ъ.Нали знаеш че кантото,блендата и маниера на певеца правят много от нещата, така че ако не пее поп фолк певица на примерното комеорсиално парче/както Лъжа е /,ако е измислена от хора с небалканско мисленеил и за момента са го туширали и игнорирали и са си наложили да работят с друг тип израсни средства,уверявам те че няма да се получи чалга дистър, а нещо като това. Visit My Website Отбелязвам че Hey monday са pop punk/powerpop/pop rock група и са малко стил тра ла ла, но лично на мен ми харесват и мисля че това е дорба идея за комерсиална песен различна от чалга,но как например такова нещо би се реализирало в бг.хората си искат чъгрирляка чикитака и тъпанана свири.Както някой каза чалга ритмите карат човек да танцува по определен начин,който се харесва на хората.Може би факта че сме балканджии ще държи хората да искат да слушат поп фолк.Може би сме си такива.Не знам.Бях казал на някой един път, че не ми заиграва нищо просто като чуя даже бълграска фолкорна музика, не че няма хуабви неща,има и то много,но аз не съм фен и...този човек ми каза"Ти да не си се раждал във Франция".Не знам ,може би ,отговорих аз :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Подобни теми с такъв контекст като тази има поне 20 в този форум.Заформят се едни и същи крайности и всички започват да хулят чалгата или там каквото е,лично за мен в моят свят чалга не съществува аз не мисля за това колко взима Глория или Металика гледам аз колко взимам.Разберете негатината реклама също си има своите плюсове ето се га ние се занимаваме с Глория споделяме на хората около нас колко ни дразни и колко е пошло и т.н. и не се усещаме че по този начин още повече популяризираме този стил.Направете каквото трябва пък да става каквото ще, интересува ме мойта музика моите фенове. И сега на автора на темата ще кажа че докато Поп фолка се е загнездил в съзнанието ни оттърване няма да има.Ще дам един пример ако си спомняте в филма Ескалибур как Мерилин успя да унищожи злата вещица като накара хората да я забравят така тя престана да съществува.

Може би си прав.Но...много изязлохме от заглавието на поста. Краят на поп фолк субкултурата.Никой не се престраши , дори и да помечтае кога ще е този край.Айде пак ви приканвам.Нека поне 10 човека се осмелят да предположат.Чакам годинки! 5,10,15,20 и т.н. Не е нужно да се обособявате, защот отлкова.Приемете го като анкета! Мерси за ентусиазма!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма да има край ще се трансформира в друг образ но няма да спре поне още 20 години.За повечето хора това е културата и това е нормалната музика която трябва да се слуша изобщо не е субкултура.Именно за тези хора другите стилове са упадъчни често се свързват с употреба на наркотици вредящи и т.н.Кога ще се промени вкуса и естетиката на хората тук никой не може да каже.Ако правя аналогия с други стилове може да продължи и 30 години.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.....Аз преди време бях отворил тема за това с какво свирят БТР...излишно е да казвам, че темата замря бързо и повечето коментари бяха в духа "гледай го пък тоя, тръгнал БТР да ми имитира..." или пък добре познатото "намери си своя стил, недей копира". Все повече зачестяват и разни негативизми по адрес на Сигнал, Щурците и т.н. Въобще всяка българска рок банда, която излезе от пределите на ъндърграунда рано или късно среща неодобрение под някаква форма или ако трябва да съм по-цветущ и описателен - "хейтърство". Просто защото много guitar-hero-wannabe-та си викат, че "шибаната система ги е прецакала" и тя ги е стъпкала, а други е поставила на пиедестал...което всъщност е послание в една част рок културата...

 

 

@Yves

 

Нямам нищо против БТР ( в смисъл повече отколкото към този тип музика, свирена по това време и по този начин ), напротив, споменах ги, защото мисля, че са едни от най големите на рок сцената в България и ги сравних със съответно една от най големите изпълнителки на поп фолк.

 

Но въпроса ми е, как така реши , че съм guitar-hero-wannabe-та и като такова завиждам и мразя всички , за които нещо се чуе? Аз не твърдя, че съм постигнал кой знае какво , нито в музикален, нито във финансов план, но все пак съм професионален музикант ( три различни образования, две класически и едно джазово), учил съм музика по дълго отколкото ти вероятно си живял ( не съм сигурен, предполагам, освен ако не си вече около 30така) и всички пари, които някога съм изкарвал са от музика, било то със свирне или преподаване. Та какъв точно искам да бъда, китарист ли ? Защото аз все си мисля, че съм един от много малкото хора тука, на които професията всъщност е точно електрическа китара ( специалност джаз) и преподавател по електрическа китара на ниво висше учебно заведение.

 

@Великият Луи

 

....Ами явно БТР "толкова разбират"

Всъщност BTR, Metallica, U2, Rolling Stones...

печелят добре , защото притежават голяма част от правата върху музиката и името си, за разлика от Глория,Мадона и Лили Иванова, които са просто изпълнители и колкото и да продават - друг прибира парите.

Това би трябвало да ти е ясно, кolio_k , ако имаш претенции за професионалист.....

 

 

По принцип си напълно прав , че БТР би трябвало да печелят по добре от Глория, защото притежават правата върху това, което правят ( говоря хипотетично, защото ни най малко не знам колко печелят нито те, нито тя ). Но за тази цел , хората трябва да си купуват тяхни ЦДта, а и да има институция, която да им плаща подобаващо, когато върви тяхна музика по телевизията и радиото. Ако това е така, то много се радвам за развитието на музикалния бизнес в БГ, преди 10тина години, когато се интересувах, нямаше нищо подобно. Нека някой от популярните групи, представени във форума, напише, ако не е тайна разбира се колко е поучил тази година от авторски права върху музиката му използвана в медиите.

 

Аз самият не пиша поп музика, така , че нямам такива доходи, но членувам в организация, наречена Суис Перформ, откъдето получавам пари веднъж на година, за всеки път , в който музика, в чието записване съм участвал като студиен музикант (радио) или като свирач в група ( когато се излъчват запис от концерт по телевизията ). Тази година бяха около 1200 франка. Не е много, но и аз съм много дребна риба. Един по популярен артист печели и от организацията за защита на авторските права (Suisa, от нея се печели много) и от тази която защитава правата на изпълнителите (swissperform ,по надребно)

Та идеята ми беше, че на запад, когато си притежател на интелектуална собственост, същата носи някакви приходи и колкото по популярен си, толкова повече същите растат, та чак и богат можеш да станеш.

 

Въпроса ми към опитните е, дали и в България е вече същото? Защото, ако е така, вече има смисъл да говорим за това че авторската и оригинална музика би трябвало да бъдат по лукративни от чалгата и съответно има смисъл да се прави такава.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Yves

 

Нямам нищо против БТР ( в смисъл повече отколкото към този тип музика, свирена по това време и по този начин ), напротив, споменах ги, защото мисля, че са едни от най големите на рок сцената в България и ги сравних със съответно една от най големите изпълнителки на поп фолк.

 

Но въпроса ми е, как така реши , че съм guitar-hero-wannabe-та и като такова завиждам и мразя всички , за които нещо се чуе? Аз не твърдя, че съм постигнал кой знае какво , нито в музикален, нито във финансов план, но все пак съм професионален музикант ( три различни образования, две класически и едно джазово), учил съм музика по дълго отколкото ти вероятно си живял ( не съм сигурен, предполагам, освен ако не си вече около 30така) и всички пари, които някога съм изкарвал са от музика, било то със свирне или преподаване. Та какъв точно искам да бъда, китарист ли ? Защото аз все си мисля, че съм един от много малкото хора тука, на които професията всъщност е точно електрическа китара ( специалност джаз) и преподавател по електрическа китара на ниво висше учебно заведение.

 

авторската и оригинална музика би трябвало да бъдат по лукративни от чалгата и съответно има смисъл да се прави такава.

 

Аз не съм и останал с впечатлението, че имаш нещо против тях, нито пък съм визирал теб с поста си :lol: Стана ми ясен и замисълът ти.

Точно затова и ти давах пример защо БТР има по-малко фенове от Глория - защото нейните фенове са верни и безкористни, а в рок общностите върлуват въпросните guitar-hero-wannabe-ta.

Може би не съм се изразил добре...

Надявам се разбра, че постът ми не беше против теб, а подкрепящ твоята теза. Всички от форума знаем, че си професионален музикант :D

 

А защо Глория и пайнерките печелят повече от БТР...освен, че търсенето е по-голямо, респективно цената, те също така се правят на маймуни във всевъзможни томболи, промоции и тем подобни циркове. Пък и ако не сте разбрали, новия албум на Преслава се рекламира по национални телевизии, въпреки че струва 2,80лв с ДДС :D Аз лично не съм чул нормален албум да се продава на такава цена :D

Редактирано от Yves
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.