Jump to content
Българският форум за музиканти

Регистриране на име на група.


Recommended Posts

Точно както каза mproject - регистрацията става в Министерството на културата, бързо и евтино, но тя защитава правата на името на тази група (формация, сбирщина и т.н.) само на територията на България. За международна регистрация са необходими около 600-700 евро и екскурзия до Лондон :) .

За групата на edgecrusher ми стана интересно, защото съм свирил във въпросната етно-джаз-фънк група Брейнсторм :). Принципно за да се стигне до съд за името, е трябвало и двете групи да имат регистрация, иначе няма на какво основание да се претендира. Ако вие сте се били регистрирали първи в министерството, никой не може да ви оспори името на територията на България. Има обаче номера - вие регистрирате "Brainstorm", ние обаче можем да регистрираме "Brain Storm", "Breinstorm", или каквото друго се сетиш :) Така че въпреки всички регистрации, принципно пак може да има въртели.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
Сега сериозно тъй като май никой не е в час с тая работа :music:

Имам леко правно образование (не образУвание :D ) та смятам че мога да помогна, още повече, че и на мен скоро ми предстои същото ( регистрация на име ).

Взимаш 80лв. отиваш в министерството на културата и питаш за правния отдел, или за информация. там ще ви упътят. В министерството си имат 10-20 чиновника които само с такива "незначителни" нещица се занимават. Таксата за група е 50лв. на година (един вид патентен данък, ако на някой му говори нещо това) а за услугата няма да е повече от 30лв.

С регистрация на името си гарантирате авторски права в/ху песните и разните други джиджавки (тениски, ключодържатели и презервативи ако щете) които съдържат логото на групата.

Успех :D

Благодаря много за информацията!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За групата на edgecrusher ми стана интересно, защото съм свирил във въпросната етно-джаз-фънк група Брейнсторм :) . Принципно за да се стигне до съд за името, е трябвало и двете групи да имат регистрация, иначе няма на какво основание да се претендира. Ако вие сте се били регистрирали първи в министерството, никой не може да ви оспори името на територията на България. Има обаче номера - вие регистрирате "Brainstorm", ние обаче можем да регистрираме "Brain Storm", "Breinstorm", или каквото друго се сетиш :) Така че въпреки всички регистрации, принципно пак може да има въртели.

 

 

имаше такьв случай с Фанагория и ФанагориА

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Отдавна не бях чела тази тема... :)

 

В отговорите на повечето пишещи си мисля че се е оформила една малка каша.Не искам да обидя никой,това са,до голяма степен,правни въпроси и никой не се е родил научен.

 

Това,което съм проверила и със сигурност знам е:

/За територията на Б-я/

1.Регистрация на име на група,както неотдавна бях писала,се прави в Министерство на културата-цена 12лв.

2.Лого се патентова в патентно бюро,намира се в кв.Мусагеница,цена мин.200лв./патент-запазена марка®/

3.Регистрация на песен се прави в Музикаутор,ул."Будапеща"17,ет.4-цената е първоначално 15лв и после всяка година по 5лв членски внос се плаща.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

И трите неща са регистрация на...,но смисъла на вс.една е специфичен,различно е приложението на вс.една от тези регистрации.Цените може и да са се вдигнали малко тази година,но предполагам,че пак ще са някакви приблизителни суми.

 

Успех на всички!Въоражете се с търпение :),регистрациите не са лесна работа,има доста писане обикновено и човек се разкарва по няколко пъти,докато успее.Ако на някой мога да помогна,може да пише.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

аз имам питане.сещам се че имаше БГ група Сантейра или Сантериа-помогнете,че ние искаме да се казваме Сантейра-ама не се сещаме те как се казват :dance::)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това вече е тотален офф :D Но и аз първо за това се сещам. А ако трябва да сме още по - конкретни, сантериа е християнска секта, мисля че има нещо общо с карибите и т.н.

 

Но това, нали, съвсем извън контекста. :yes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Много е лесно, но не трябва да те мързи.

Започва се от закона за авторско право или се плаща на адвокат и накрая се звъни и се отива в "министерството на културата"! Ходи се и до банката, плаща се такса . . .

 

Но това са най-малките проблеми, които трябва да притесняват една група.

И все пак за всеки човек, който се занимава с изкуство е добре да познава "Закона за авторско право".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако погледнете примерно за името Ra, има поне 4 известни музиканти под това име - американска рок група, транс (от Норвегия), някакъв друг от Франция, IDM композитор от Германия. Смятам, че ако името, което сте пожелали, не е особено популярно на международно ниво, можете да го използвате без проблем и никой не може да ви забрани. И все пак хубаво неписано правило би било да се търсят нови, оригинални имена.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 years later...
ДРУГ ВАРИАНТ АКО НЯМАШ КИНТИ И ТЕ Е СТРАХ НЯКОЙ ДА НЕ ТИ ОТКРАДНЕ ПАРЧЕТО Е ДА ГО КАЧИШ НА ДИСК ДАГО ОПАКОВАШ И ДА ГО ИЗПРАТИШ ПО ПОЩАТА

КЛЕЙМОТО СЕ ПРИЗНАВА ДОРИ ОТ СЪДА

А ИНАЧЕ ИМА ОРГАНИЗАЦИЯ-МЮЗИКАУТОР, КОЯТО СЕ БОРИ РАДИАТА И ТЕЛЕВИЗИИТЕ ДА СИ ПЛАЩАТ ЗА ТОВА ЧЕ ПУСКАТ ДАДЕНА ГРУПА

ТАМ СЪЩО Е НЯКЪВ ВАРИАНТ. МИСЛЯ, ЧЕ ТЕ ПАРИ ПРЕДВАРИТЕЛНСО НЕ ВЗИМАТ

 

;)

Какво означава от правна точка - "КЛЕЙМОТО СЕ ПРИЗНАВА ДОРИ ОТ СЪДА"?

Аз съм пращал няколко свой диска извън граница, както и съм получавал писма и колети, свързани с музикалният ми проект от най-различно естество (ъндърграунд списания със статии, бланки с въпроси за интервю, дискове на сходни изпълнители от чужбина и т.н. глезотийки.).На повечето от тези кореспондентни пратки, като получател фигурира и името на проектът ми.Но не е ли по-сигурна гаранция да се появиш под това име в разните списания, в някой радио ефир, както разбира се и официално да издадеш албум под това име, отколкото едно пощенско клеймо, където може и сам да си си дописал на плика каквото си решиш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...
"Ами излизаш на няколко концерта, пускаш няколко парчета по радиото, издаваш нещо и после ще си дойде от самосебе си."

 

Не, не става така...

 

Ще ми се да знам как стават нещата, за да няма някой ден (само за пример) Фанагория, Фanaгопia и т.н. Или както стана с Шангри Ла, дето като издадоха албум и т.н. и изведнъж някви нечувани дотогава пичове почнаха да ги съдят да името. И въпреки, че се оказа, че са си регистрирали името, съдебните дела бая се проточиха и така и не се разбра докъде се стигна.

 

Покрай 1 конкурс, в който бях замесен като част от организаторите, получихме заявки от 3 или 4 групи, които се казваха Post Scriptum, като не броим и оная, тежката банда, която не участваше. Не е ли малко тъпо...

 

Нечуваните до тогава пичове.......се казват "Шангри-ла"....и са от Пловдив. За сведение "Шангри-ла" Пловдив имат записи в Българското национално радио и над 100 концерта и други звукозаписи, например в студиото на небезисвестните джазмени "Бели, зелени, червени" още в началото на 90-те, когато "Шангри-ла София( ex Sad Toy Killer за да те светна как се казва групата наистина) още са ходели прави под масата прави. Та така.

 

Що се отнася до това как се регистрира наименование на артистична група, можете да си прочетете "Наредбата за регистриране на наименованията на артистичните групи". Нямам желание да ви смилам повече информация, така че се надявам от тук нататък да поемете сами. В крайна сметка, за да направите тази регистрация като хората вземете се свържете с някоя кантора за защита на интелектуална собственост.....например "Юсаутор". Те се занимават с такива неща, пък и няма да си блъскате главата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 7 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.