Jump to content
Българският форум за музиканти

Fender или Gibson


Hriskoq

Recommended Posts

Евтим си го каза - тези, които плюят Ибанец просто не са имали достатъчен опит с тях
Имам достатъчно опит с Фендер,сравнително по-малък с Гибсън (копията не ги броя),сега съм с един стар Страт и пак стар Лес Пол,всеки досег с Ибанец ми е затвърждавал мнението,че това е една бездушна китара,ставаща за пилежи и спорт вероятно,но за същото стават и класиките (като изключим ръчката),но те поне имат Характер и Тон,което не мога да усетя при Ибанец.

Може би защото музиката,която слушам е изсвирена основно с Фендер и Гибсън..Ма защо ли Греч,Гилд и др. пак звучат по-цветно?

Редактирано от Hillbilly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 96
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

^ Не знам защо, но винаги тонът на Ерик Джонсън или на Ингви Малмстийн си ми звучи много по - топъл от на Сач или Вай.

Не казвам нищо, голям фен съм на Сатриани, но просто стратът не е "бездушен", както казва Hillbilly.

 

Tова си е лично мое мнение, разбира се :godbless:

 

От друга страна някои китаристи явно избягват точно този типичен "Фендерски" или "Гибсънски" тон?

Аз съм сигурен, че дедо Сач ако искаше, можеше и да има сигначър Фендер. Ама не ще човека. Явно не иска да свири на такива.

Поздрави!

Редактирано от Vasil Pavlov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Teмата е за Фендер и Гибсън -можеш да познаеш Стиви Рей или Пейдж примерно по 3 тона -характерния тон на тези китари-това е.

А който се чувства засегнат от тази гледна точка- нека пусне линк да чуеме добър Чист или крънч саунд (не мазня с процесори) от "спортна" китара с флойд,без значение Ибанец,Джаксън и т.н. метълщини да откриеме разликите :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Алоуу!!

 

Ибанец феновете моля има достатъчно теми във форума - аз не цапам там такa , че не цапайте и вие тук !

 

Отговора е и Fender и Gibson ! Още в прохождането на форума е дискутирано.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещото, което искам да кажа е, че много така безотговорно се слагат китарите под общ знаменател, независимо дали

са, Фендер, Гибсън, Айбанез, Джаксън и прочее.

Всичките гореспоменати китари са от дърво - не го забравяйте, но всяка една от тях си има предназначение според това, за което е конструирана. От всички споменати модели си има добери и лоши, ставащи или неставащи за определен тип звук. :D

Общото между 20 Фендера ще бъде Фендер, написано на главата. На същия принцип ще са и останалите марки и модели. :drummer:

 

..,и след като темата е за Гибсън и Фендер -не се споменават другите марки като:

всеки досег с Ибанец ми е затвърждавал мнението,че това е една бездушна китара,ставаща за пилежи и спорт вероятно,но за същото стават и класиките (като изключим ръчката),но те поне имат Характер и Тон,което не мога да усетя при Ибанец. .., което си е чиста проба сравнение. :godbless:

 

пп. Не съм фен на Айбанез, просто се опитвам да бъда обективен през субективният си поглед за нещата.

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

metalhammer е много точен в лекото напомняне, че отплесването ви води до разклащане на статуквото на темата. Ако я препълните с офтопик, няма да можем да я спасим, дори и целия лекарски екип на форума да сме до лактив потънали в кръв. Искам пак да обърна внимание след няколко изказвания на хора, които са свирили на такива инструменти.

Всяка една марка от споменатите си има своя душа, която я прави любима за много хора. Тази й душа вкарва този инструмент в графата 'искан за определен стил'. Не мислите ли, че това е все едно да отворим тема 'Лявата или дясната ръка използвате за миене на зъбите си'? Мисълта ми е, че онова 'ИЛИ', което седи между двете марки си е тотално ненужно и просто поражда излишен спор, който е все едно между точно привърженици на марки автомобили. Хайде, седнете и помислете, дали ако имахте и от двете марки китари, щяхте да сложите така смело това 'ИЛИ' между тях. Никой не може да ме убеди, че не харесва и двете марки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По темата, твърдо съм на мнение, че Фендер и Гибсън не могат да бъдат сравнявани. И двете китари са супер, но не си приличат, така че сравнението е нереално.

 

Колкото до Ибанец ( модерните такива, не копията на Ф и Г, както и другите им серии тип Артист, Артстар и тн ) те наистина звучат по специфичен начин, далеч не толкова винтидж като ЛП примерно.

Но напоследък се убедих, че ако същите са добре направени (хубаво дърво, качествен хардуер и добри адаптери), то звукът им далеч не е чак толкова зле, даже на чисти или с крънч.

 

Записах и кратък семпъл.

В него включвам в чистия канал на лампово кубе с усилен докрай гейн, последователно

Fender Stratocaster, американски, със стандартни алнико фендерски адаптери, тяло-Елша, гриф Клен

Ibanez 540SLTD американски, с Димарцио ( мисля, че предният е алнико, а задния керамичен), Махагон и кленов гриф

Gibson LP Standard американско, с Бърстбъкъри, тяло и гриф махагон

 

Саунда далеч не е добър, всички корекции на кубето са на 12 часа, гейна на чистия канал е докрай, по погрешка съм пуснал някакъв , уникално тъп дилей от миксера, за което се извинявам. Умишлено съм сложил микрофона срещу центъра на говорителя и не барам никакви корекции по време на свирене, а само сменям китарите. В резултат на това Гибсъна звучи една идея прекалено мазно за моя вкус, а Ибанеца го избива на среди. Разбира се , всички тези неща могат да се коригират при един свестен запис, но целта ми тук е, възможно най ясно да се чуят разликите между китарите, във винтидж тип саунд.

 

 

Fender, Ibanez, Gibson

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Горните семпли на Кольо ми напомнят за оня негов експеримент с Фендер и Ибанец JS, тогава половината хора сгрешиха кое кое е, което говори, че "бездушността" на шредерските китари доста често се преекспонира от любителите на винтидж звука.

 

Сори за офтопика.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм много компетентен,но като си спомня колко много избирах ,когато си купувах Фендер-а. Самата марка има толкова много модели и разновидности за различни стилове,че покрива почти цялата музикална стилистика. Предполагам ,същото се отнася и за Гипсън ,там не се слагам. Мисля ,че темата няма отговор или просто всеки ще пише безкрайно своите впечетления,докато не я затворят. Щом автора се е насочил към тези марки ,му препоръчвам да си вземе първо едната и после другата,пък да видим колко теми ще пусне за разликите в моделите на съответните марки :D .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз съм за Фендер.. по простата причина, че Много ме кефи телекастър формата(не толкоз функционалност или звук).... възползвам се от правото си да имам лош вкус

 

 

а за Тони и Странен ...и двете сравенения, които сте дали имат повече общо от колкото фендер-гибсън, вашите са по- скоро като Страт-Теле или ЛП-СГ.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Айде и аз да пусна сравнителен семпъл,Лес Пол Студио и Стратокастер през Фендер Суперчамп ХД,гейн на 4 -

http://www.esnips.com/doc/cf03833b-ee95-43...vs-Stratocaster

 

На края на Страта отиде 1-ва и разстрои естествено пустото тремоло.. :drummer:

A,първо е Гибсъна,некой да не се обърка. :D

Редактирано от Hillbilly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.