Jump to content
Българският форум за музиканти

Дайте едно ухо


Recommended Posts

За китарите - липсва ми достатъчно атака и са ми леко омазани, което по всяка вероятност се дължи на цифров звук. Ако си записвал с амп, значи си го прекомпресирал и/или си попрекалил с ефектите.

Според мен при правенето на каквото и да е парче би било да се подходи според следните точки:

 

1. Какво парче искам да направя изобщо?

2. Какви са ми референциите за подходящ звук?

3. Добре ли е направен аранжимента? (Доста често това е причината нещо да не звучи, колкото и добре да е записано и смесено)

4. Кое къде трябва да изпъква и къде трябва да потъне?

5. Какви инструменти/ампове/микрофони е най-добре да се използват за да се постигне целта?

6. Какъв звук да се направи на всеки един от компонентите така, че да се стикова добре със всичко останало?

7. До каква степен нещата трябва да звучат live/dead?

 

Едва когато всичко това е добре обмислено, чак тогава се тръгва към запис, защото в противен случай става едно безкрайно бъхтане без резултат. Това особено ясно се вижда, когато записва начинаеща група: барабаниста вика "Искам сета ми да звучи като на Terry Bozzio", басиста иска баса да му звучи като на Victor Wooten, китариста иска да звучи като Dimebag Darrell и т.н и накрая става едно лайно, което не може да се оправи по никакъв начин.

 

Относно семплите - за да са хубави едни семпли, това значи че трябва да са записани добре, което значи, че са скъпи и с голям обем. Никой не може да ме убеди, че банка със семпли, която е 2 GB (колкото е голям Reason например) е сравнима с банка, която е 60 GB (за справка само акустичното пиано на Native Instruments е 20 GB).

 

Първо, когато един семпъл е записан в добре направено студио с няколко и качествени микрофони, то неговия звук ще бъде в пъти по-добър, отколкото ако се пести от техниката и пространството при записа, защото при семплиране на, да речем, пиано с един микрофон, никога не може да се хванат като хората нито акустиката, нито обертоновете, нито стерео разположението на сигнала.

Второ - има много голяма разлика между семплиран клавиш на пиано (например) със 4 стойности на velocity и такъв със 127 стойности - очевидно е, че втория ще дава много по-реалистично усещане при свирене и респективно при запис.

Трето - има значение дали един семпъл се използва за 2, 3 или 12 клавиша - логично е, че пичването на един семпъл по цялата октава ще даде много по-лош резултат от такъв, който се разпростира по 2 или 3 клавиша.

 

Това са моите доводи за по-добрите семпли.

 

П.П. Не съм искал никого да "нахранвам" - сори, ако съм звучал така в някакъв момент.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

П.П. Не съм искал никого да "нахранвам" - сори, ако съм звучал така в някакъв момент.

 

Аз така си говоря, просто :)

 

А за семплите и качеството ми е пределно ясно. Отдавна имам едни програми във Wishlist-а си, просто не са ми приоритет.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ъпдейт:

Ще се радвам ако пак ми отделите време.

 

Промени:

Като за начало - трябваше да сменя тоналността, което значи че презаписах китарите.

Барабаните вече са Addictive Drums.

Поизчистих баса.

Компресирах по-смело този път.

Обработих пианото с еквалайзър с цел да го направя по-"звънко".

Вокалите са само "примерна" версия, записани с кофти микрофон у нас, докато ги отработим напълно.

 

Не съм работил много по ривърба. Аз не виждам нищо лошо в това, ако не е съвсем в такт с песента. В смисъл - нали идеята е да симулира стая/зала? Е, не може всяка стая/зала да е изчислена съобразно темпата на песните ми, нали? :) (ако си говорим за Дилей - разбирам)

 

http://www.box.net/shared/1u0ovb0gb1

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хареса ми,обаче-за целия микс ми се струва,че средите са повече а баса се губи /или не е настроен с касата/.Отделно,за барабаните-не ревърба/който също трябва да намалиш/освен ако не ти е такава концепцията/,а компресията май е в повечко-усеща се в касата най-много,за томовете може компресия,но аз лично касата я оставям да звучи по-късо време/пак въпрос на вкус/.На АД в мастер трака има два ревърба-поиграй си с тях,а махни на отделните инструменти.Въпреки,че не съм меродавен,поне за средите мисля че съм прав.Слушах го на мониторни слушалки,не знам как звучи на хай-колони. :offtopic-001:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.