Jump to content
Българският форум за музиканти

Пак ми бражди струна..


jorko123

Recommended Posts

Та значи китарата ми е с Флойд роуз, до вчера без проблеми..

Днес сутринта си смених струните, настроих всичко, но шеста бражди. Само отворена, понякога леко и на по-високите й позиции към 11-12 позиция. Епаа от 9:00 до 12:00часа съм си играл да разстройвам, настройвам, променям, правя струвам.. настойвах флойда по-високо, по-ниско, по-голям ъгъл на наклкоона, по-малък.. всичко пробвах, но бражденето си остава и ме влудява..:) предложения от какво може да е? :greenball:

 

П.С.: Не съм сменял 'номерацията' на струните, не съм се пробвал да я настроя различно, просто същата стара настойка, но проблема си остава..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Та значи китарата ми е с Флойд роуз, до вчера без проблеми..

Днес сутринта си смених струните, настроих всичко, но шеста бражди. Само отворена, понякога леко и на по-високите й позиции към 11-12 позиция. Епаа от 9:00 до 12:00часа съм си играл да разстройвам, настройвам, променям, правя струвам.. настойвах флойда по-високо, по-ниско, по-голям ъгъл на наклкоона, по-малък.. всичко пробвах, но бражденето си остава и ме влудява..:) предложения от какво може да е? :greenball:

 

П.С.: Не съм сменял 'номерацията' на струните, не съм се пробвал да я настроя различно, просто същата стара настойка, но проблема си остава..

 

 

Случайно да си махал всичките струни при смяната?

Мисля, че трябва да се погледне и сетъпне. Иначе, само можем да предполагаме.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пу, дагоеа :) !!! Съвети...ми то си зависи от много неща. Казваш свободна бръжди, зависи къв ти е пикинга, ако е по-лек едва ли ще бръжди, ако я караш хамалската...това е най-лесно коригируемото. Ако не е от това и става въпрос за "хардуерен" въпрос и бръжденето е чак тоолкова неприятно и чуваемо (говоря ако не е сетвана китарата от лютиер или поне някой, който се справя добре) - лютиер.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Случайно да си махал всичките струни при смяната?

Мисля, че трябва да се погледне и сетъпне. Иначе, само можем да предполагаме.

 

Да, всичките, щото исках да я почистя малко, че беше много прашасала..

 

Пу, дагоеа :) !!! Съвети...ми то си зависи от много неща. Казваш свободна бръжди, зависи къв ти е пикинга, ако е по-лек едва ли ще бръжди, ако я караш хамалската...това е най-лесно коригируемото. Ако не е от това и става въпрос за "хардуерен" въпрос и бръжденето е чак тоолкова неприятно и чуваемо (говоря ако не е сетвана китарата от лютиер или поне някой, който се справя добре) - лютиер.

 

Сетвах си я сам, като се опитвах максималко да доближа сетъпа до стария. Пикинга не ми е много джангъревщ, гледам да съм нежен, но все пак има браждене..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много е писано във форума как се сменят струни на китара когато е с флойд. Това е грешен начин, който води до нарушаване на сетъпа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпреки, че е много досадно правило, винаги се препоръчва струните да се сменят последователно, като се започва от най-дебелата.Всичко това се прави с цел да се запази балансирано натоварването върху грифа.

Урок в картинки

Друго подценявано правило е, че при настройка на тръс-роуда не е добре да се прави цял оборот (даже и 1/2 е много).

Минималният екшън на струните при повечето китари има ограничен диапазон, колкото и да ни се иска да не е така.

От частен характер са случайте, когато сет-ъпа позволява много нисък екшън, като това се постига само с при определен хардуеър (тип прагчета, нът, бридж, ъгъл гриф/тяло).

 

Правилата са се наложили, значи трябва да се спазват.

Редактирано от Slacoth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз на моя squier strat 5-6 пъти сменях струните и винаги ги махах сички наведнъж.Какъв е проблема?

 

 

1. Tвоята китара е скуаер, с гриф по-прибран в тялото и по всяка вероятност по-дебел от грифа на китарата на автора.

2. Като махнеш струните, тръсрода, който противодейства на опъна на струните вече няма на какво да противодейства, но продължава да противодейства и огъва грифа назад. При по-тънки или по-меки грифове това е доста осезаемо.

3. Ако грифът се поогъне повечко, в някои случаи може да настъпят временни или постоянни пластични деформации на грифа.

 

Друго подценявано правило е, че при настройка на тръс-роуда не е добре да се прави цял оборот (даже и 1/2 е много).

 

Това не винаги е така и зависи и от стъпката на резбата на гайката.

То се вижда промяната каква е.... стига да има кой да гледа :thumbs_up:.

 

Иначе миималният допустим екшън зависи и от това, колко "твърда" е китарата.

При по-"твърди" китари може да се постигне по-нисък екшън, при равни други условия.

Естествено, много хора не харесват да им е твърда китарата и да ги болят пръстите при бендове.

Затова всичко е въпрос на компромис.

Редактирано от Baby Thomas
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Грифа се беше изкривил 1 път и като свирих powerchords на 15 прагче и нагоре звучаха много зле,се1 не е настроена,а нагоре сичко беше добре.След 1 седмица се оправи само..

 

Не знам как стана обаче :):thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз имах проблеми с флойда... Дани от форума ми помогна... (Daniel_V)

 

 

Просто когато сменяш струни , подпри отдолу флойда с една батерия (голяма)...Защото когато струните се скъсат или махнат , те го пускат...

А когато батерията отдолу държи , нямаш проблем, сменяш и всичко ти е на 6... Поне при мен така се получава идеално :thumbs_up: .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Жорко, изчакай 1-2 дни, докато се балансира системата гриф-струни-пружини и чак тогава сетъпвай, ако се налага и ако можеш да изтърпиш бражденето :thumbs_up::) :)

А ако искаш пак да почистваш, взимаш си от магазина една гадна китайска четка за зъбИ, и си ти :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.