Jump to content
Българският форум за музиканти

<!> Всичко за PА сериите на Korg


CyberGene

Recommended Posts

  Здравейте колеги,приятели и болни от музикалния вирус.

 

 

Губерков :surprise:  що се връзваш на това?Това не е операщионна система това е просто фон на дисплея, една снимка.Па 600 има такава възможност да се сложи някакво изображение на стартиращ дисплей,когато клавира стартира.Даже преди време четох някаде че тези

Wallpapers се купуват от корг.Голи мадами,надписи,хитрички изображения но както и да е,докато има балъци  ще има и шмекери.Една снимка не прави па 600 па 4 в никакъв случай.Достатъчно е да видим само едното и другото а ако ги чуем би трябвало  още повече да ни покаже кое какво е.Разликата е много не само като звук и възможност също вид,материяли,надеждност и всеки може да предположи сам.

 

 Помислете какво може едното и какво може другото,всички разлики  са мислени,проектирани,решавани от компанията корг.Първото е па 600 от него примерно е тръгнало всичко е  подобрено като хардуер,като рам скорост на процесори,като технология и е махнато всичко чупливо и ненадеждно.Резултата от всички предни модели па... е па 4 х.

 

Най-лесния и икономичен начин да имаш па 4х го знаят корг инженерите и ни го предлагат разбира се.Всеки знае цената.Аз също мисля,че няма начин един па 600 който дори няма вокалист да се превърне в па 4 х.Икаде ще включим микрофона?Няма начин една пластмасовпа 600 да стане професионален инструмент като па 3 или па 4.Аз обичам всички клавири и модели но....

 

    Първо вижте какво е па 600,какво е па 2х,  па 3 и  какво па 4! :tomato:

pa4x_snap1_rgb.png

Редактирано от asan79onbashi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 829
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Асан, аз съм на ясно с всичко това, просто анонсирах някой да не се подведе да си купи PA600  с модифициран Firmware, тъй като това автоматично води до отпадане на гаранцията и вещае и бъдещи проблеми.

Има един постен редактор на семпли, който и без това е безмислен щото рамта на клавира не стига за семплиране на по-големи по обем PCM-ми.

 

Това се прави професионално с Korg PA Manager на компютър с голям монитор и клавиатура :)

 

Това да не се експерементира с моднати OS важи за всички марки и модели, инсталират се само от сайта на производителя и то за точният модел, защото историята помни много случаи на безвъзмездно умрели синтезатори от проби и експерименти, а това не струва 50-100лв. за да се поправи.

 

Иначе PA600 е емного здрав удобен и лек инструмент за  свирене на живи участия, със звученето на PA900,PA3X,PA3Le и доста по-съвременно звучене от 1x ,2x и 800.

 

Това не е инструмент с удобства за правене на семли,мулти семпли и бленди, а инструмент за свирене с вече подготвени,сортирани и готови за работа сетове заредени в PA600.

За маса с приятели и компания има вградени говорители също, много музиканти го предпочитат заради портативният му размер и че е лек само 12кг. , корпуса му също е достатъчно здрав от найлонова-пластика , а не пукаща се пластмаса, нямаме слой боя ,която се отрива и драска както при 800 и 900.

 

Това е :)

Редактирано от Губерков
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми какво да кажа сега?Не казвам нищо за па 600 не е лош даже колко хора мечтаят да си купят  ако знайш?Обаче не вярвам да може па 600 да стане па 4 :nono: .Има възможност при па 600 да се слага една снимка на дисплея нищо повече няма.

 

    То ще се модне само каде да включа микрофона :singer:  колега? :slap: Този микрофон не е само за запис на нови семпли,той също служи и за пеене :yes: .Знаеш ли колко ефекти,терци,бурдони,нотета,шордове,октавери,миксове от изброените,филтри и контроли включва този вокалист/гласов процесор/ ?

 

   Аз вече се отказвам да обяснявам на който и да било кое какво е    :wallbash: Щом вярвате  че па 3 или па 4 е само програмка в лаптоп? :whistle:

 

 

 

 

 

 

 

 

Pa600-large.jpg?885704af3c

 

pa4x_61_top_rgb.png

Редактирано от asan79onbashi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

WINDOWS -а ще го ъпдейтнеш,добре но компютрите па 600 и па  4 х про  не са еднакви.Може да заредиш два компютара с WINDOWS 10 но дали значи че са с едни възможности.Процесори,дъно,рам,интерфейс,дисплей,кутия....

 

 

       Ало-о-о-о  имаме ли връзка-а-а  хюстан?

 

 

 

 

PA600.jpg

 

   korg-pa4x-76.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз защитавам обратната теза , че е добре да се ползва в стоков вид си за музикант,който не е певец инструмента с оригиналният си ОС е перфектен, при добре оформен сет и дава като възможности при свирене на живо всичко,което би дал всеки от по-горните модели като звучене.

 

Все-пак свиренето в реално време на живо,когато е пълноценно не е свързано с ръчкане на 100 неща.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Асане, усещам ирония в постовете ти отново, всички в този форум знаем вече че притежаваш куп говорители,стъпала и сергията pa4x, но този път няма да се вържа на дразгите ти - ще бъда по смиреният и умен, и ще отстъпя.

 

Погледни само от къде тръгна, след добронамереният ми пост някой да не се набута с ровен PA600 , и до къде стигна на ръб да започнеш отново да се дразниш...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Губерков, изкажи едно стабилно мнение за този ПА 600 - да не цитирам твои постове, в които или го представяш като Супер клавир или го сваляш на много ниско ниво!  :yes:  :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Клавира е супер-удобен и лек за разнасяне,просвирва достатъчно-доволно всички съвременни PCM-бленди и PA-стилове за KORG и е за музиканти които искат да свирят , а не да се ровят в куп опции и сложни неща.

 

Който иска да ръчка-Яко и много неща и свиренето да е измеждудругото си купува Pa4x, стига да има вътък и финансовия ресурс.

 

Няма какво да ме цитираш, мнението ми е че е по-добър и актуален от PA800 аранжор от среден клас и не е с възможностите чак PAX-Series и то не от гледна точка на възможности за свирене и качество на звука , а от гледна точка на това че е беден на входове за семплиране и вокалист - това е ясно няма какво да го коментираме.

 

Никога не съм го представял PA600 като Супер-Клавир, не съм професионален музикант и се занимавам за кеф, но имам финансовата възможност да си купя това на което бих казал Супер клавир - KRONOS 2 2015 , но за сега имам други приоритети .

 

Приръста при аранжорите към по-нов модел не е така ясно изразен, както при синтезаторите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре, имах предвид че мненията ти за този модел ПА 600 са много противоречиви - един път едно, след това второ, после трето... все различни!  :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вече казах последно мнение като притежател към момента на PA600, мисля че е повече от достатъчно.

 

За хора,които не разполагат с финансов бюджет за PA3X и PA4X е много-добър професионален музикален инструмент,и  отличен като за начало и първи инструмент,без значение дали са професионалисти или се занимават като хоби със свирене на музика.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз също като тебе Губерков искам да покажа на всички кое какво е,не го правя нарочно и лично заради тебе още по-малко искам да те обидя или злепоставя.Уважавам всеки мислещ събеседник независимо дали е клавирист,певец и дали има или няма.Но това ,че ти не ме разбираш и приемаш всеки мой пост като четеш из между редовете не ме прави лошия.Може би лошия си ти и твоето съзнание.Просто искам да покажа кое е хубавото и истинското на всички и най-вече на тебе.Но до сега не  успявам.

  Като оставим на страна това че аз имам па 4 ти не се ли питаш какво е това ,какво има в него,не се ли интересуваш да го видиш,пипнеш,посвириш и да прецениш отново кое каде му е мястото?Просто те съветвам да го пипнеш и да почувстваш неговата изработка,и класа.Поразгледаи,пипни бутоне,клавиатура и виж какво има в него!Виж какво е семплер как се правят,редактират и т.н.Добре аз ако съм  в твоето полужение веднага ще го сменя тоя па 600 със па 3 поне при Гемамюзик.Може и лизинг да пусна но няма да се утешавам с тая клавиатура.Ако нямам възможност за изброените от мен вариянти бих искал да ти се извиня понеже ми се струва че си човек със знания и възможности.Да клавира е хубаво да се занимаваш ,да не скучаеш,да твориш но ако това те ръчка в чинията може и без него. Пак се извинявам ако се налага и ако не обмислям добре преди да пиша и да се похваля.Но искам да ме разбереш и да го пиша това за последно вече Губерков жив и здрав и да пишем и обсъждаме тука много дълго време.Па 600 звучи по-добре от па 50,60,80,300,500.   До тук и нататък почва друго нали понеже и числата ни показват нещо все пак.Но ако искаш да се дърпаш кат магаре и да се инатиш ....После продължава със па 800,900 и от тях скачаме на про х серия.1х про,2 х,3х ле,3х и 4 х. Значи па 600 е със 200 % под па 800 демек  си е по назад нали :secret: Тези номера на моделите показват нещо все пак и на мене ми говорят много и ме уриентират.Па 800 поддържа 256 мб рам и нищо не се модва и е предвидено от производителя да стане това нещо.Просто и ясно и има вокалист който покрива капризите и на най големите звезди.Друг е въпроса че когато има възможност човек гледа да се премести на по-хубаво и удобно място!Па 600 чете от па 3 но може да вземе 20-30% от ресурсите на па 3 х.Класата на па 3 х е друга вече и аз не случайно те карам да седнеш поне зад па 3 х да видиш какво е!

 

Аз нямам нищо против тебе,клавира ти и да сте живи и здрави и двамата и да се радвате един на друг но просто искаш да ни убедиш в нещо което не е вярно. :blush: Па 600 е хубав ,чете но има много по-хубави от него :Piano:  :yes:  

Pa3X-61Top-3056-193066e24af5a09527efddea20100816105139.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като за човек,който си посвирва за кеф и компания с приятели, и не си вади хляба от свирене по кръчмите, PA600 ми е предостатъчен.Наясно съм какво е Вокален Ефект(но аз не съм певец,има за тази цел Digitech професионални вокалисти и то много по-добри от TC-HELICON ),редактиране на семпли и прилагане на ефекти, но аз в клавира си нужда нямам от такива неща, и искам единственно и само да си свиря.

 

Сетове,бленди и стилове бол има, а и да не ми харесват мога да си семплирам и построя сам каквото си поискам с компютър без значение Mac или Windows имам и настолни и лаптопи с двете ОС и всичко необходимо както софтуер,както и приятели професионални музиканти с KRONOS 2 , PA3X ,Juzisound,електронни барабани и каквото си поискам, дори и живи инструменти и винаги това може  да стане, но целта ми е просто да свиря а не да работя повече над създаването на нови стилове и звуци.

 

Когато сета е на ниво и добре монтиран,и има добър музикант зад клавира всеки инструмент би звучал красиво и виртуозно.

 

А за качествата на PA600, повече няма да говоря, който си го купи сам ще отцени какво притежава на 3-пъти по-ниска цена от прехвалените нови модели.

Редактирано от Губерков
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Губерков  разбира се ,че  имаш право да подбереш сам инструмента си и щом е излязъл на пазара значи има за какво да излезе този модел.Но защо не умирим диалога още малко?Защо не признаеш качествата и на другите клавири различни от твоя па 600.Не е ли правилно човек да подобри техниката си,клавира си когато има възможност?Нима според тебе па 800 не е страхотен със възможностите които дава а те са отлични дори сравняваики го със най-големия.Не е проблем за  300 лв и един вентилатор да се ъпдеитне до 256 мб а ти сам прецени това като място за семпли,барабани,бленди малко ли е.Не признаваш ли качествата на па 2 х примерно?На па3,на па 4?То като има вокалист може да не се ползва и да се ползва и за посвирване в къщи нали?Ако трябва да сме прости,груби и неуважителни качествата%

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз като човек, който се докосвал до повечето модели на Ра серията, а и от 3 години работя с Ра 900,  нека кажа няколко реда по въпроса.

 

Преди да реша, че Ра 900 ще е клавирът, с който ще работя години наред, имаше голяма дилема аджеба кой да е този клавир. Не всичко обаче опира до парите - изборът на един клавир, който да съчетава в себе си функционалност, надеждност и добра хардуерна изработка, хич не е лесен. А в моя случай теглото на клавира (заедно с хард кейс) е от съществено значение, защото по самолетите приемат до 32 кг. Багажите, надхвърлящи това тегло, пътуват като карго - а аз за карго не искам и да чувам повече. Колонките също трябва да присъстват, демек най-скъпите модели автоматично отпадат. Иначе съм наясно, че Ра1х има колони, но теглото му от 21кг. моментално го изхвърля от списъка. Пък и не мисля, че първото Pro Pa e нещо повече от Ра 900. 

 

Тогава имах PSR-3000 и така изборът логично започна с най-новото от PSR серията, съответно тогава това бяха S-750 и S-950. И двата модела отпаднаха безславно и мигновено, секунди след като се докоснах до тях. Причините:

- същата паразитно мека клавиатура

- копчетата в сравнение със PSR-3000 са с откровено влошено качество. Гумени са и не си сигурен дали си го натиснал или не си. Такова положение е абсурд поне за мен. На PSR-3000 копчетата са пластмасови и цъкат при натискане, сигурен си че си го натиснал. Уви, от Ямаха се насраха (даже стана и рима :D ) и оставиха хубавите копчета само на Tyros. Тяхна си работа - те губят.

- саунд енджина няма почти никаква промяна. Да, има вкарани нови неща, но като цяло звучи все така старо.

 

В следващите минути се прехвърлих на най-новото от Ра серията, съответно 600 и 900.

Усещам, че Асан вече си задава въпроса "А защо не 800?" :D . Затова, в знак на колегиално уважение веднага отговарям лично на него. Причините са няколко :

1. Дисплеят на 900 е по-голям, по-хубаво се вижда и по-лесно се работи.

2. 900 чете информация от 3х (не малко от песните ги правим точно със стилове от него)

3. Fill-овете са си на самите вариации, нужно е само Auto Fill  да е включен (а той е включен постоянно). За някои това е минус, щото искат да разполагат винаги с 3 Fill, но за мен (и жената) това е по-скоро недостатък.

4. MP3 борда е вграден, докато при 800 се плаща допълнително. За мен е важен, защото по време на почивките от втория плеър пускам музика, без да се занимавам с допълнителни кабели и устройства и без да закачам първия плеър. 

5. по-компактен и по-лек е с почти 3кг 

 

Знам, че веднага ще кажеш за семплирането и РАМ паметта, но аз не ползвам семплирани звуци. Използвам 2 вградени дръм кита, които съм пипнал по мой вкус и са в юзера. Така че дали 192МБ или 256МБ, за мен няма никакво значение. 

 

***

И така пръв беше 600, но отпадна бързо-бързо, след като усетих същия проблем с копчетата, както при PSR серията. Клавиатурата също бие на евтино.

 

Така се стигна до 900, в него намерих всичко това, което търся - компактен аранжор, който съчетава в себе си много добра функционалност. За тези, които не са го пипали или нямат възможност да го направят, клавиатурата е нещо средно между тази на 600 и 3х. Стегната е, не е супер лека.

Естествено, всички стилове си искат настройка, но няма как, знаете че вкус другар няма... След много чудене, от 2-3 месеца се реших да му ползвам и вокалиста. Поиграх си и настроих няколко различни пресета за различните парчета. Ами, мога да ви кажа, че е съвсем друго нещо. Не се мъча постоянно да подлагам на жената невъзможни за мен височини. Двойният ефект на вокалиста също е голяма благинка. Трябва ти Reverv-Delay, имаш го! На пулта го няма, не и на тези, с които работя аз (най-често Ямаха). Тези, които работят с Dynacord, да ме прощават, но по хотелите никой не купува такива пултове. 

 

Пък и цената беше доооста добра, на нас ни излезе 1700 евро. От Турция беше покупката, а там Корг имат най-добра договорка що се отнася за цена... съвсем нормално, там Ра серията се продава като топъл хляб.

 

Надявам се да съм бил полезен на някои колеги, които имат колебания и въпроси, относно бъдещия си избор.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мартине съгласен съм с теб и всичко горе написано , само с едно не съм съгласен,а именно:

 

И на трите модела  PA300,PA600 и PA900 клавиатурите са абсолютно-еднакви и гумените бутони също - може би човек подсъзнателно си въобразява че има разлики, тъй като аз съм тествал и трите модела преди да се спра на PA600.

 

Качеството на изработка е на еднакво ниво и за трите модела от тази серия на KORG, разликата е в нивото на оборудване от към електроника и е степенувано на 3 нива,съответно и на 3 коренно различни цени и всеки сам си преценява според нивото,потребноста и парите с които разполага какво да си купи:

 

1.PA300 - малко РАМ за PCM-ми,няма DNC,малък дисплей,няма MIDI in-out,няма семплер,няма вокалист.  -1270лв.

 

2.PA600 - малко повече RAM, има DNC,по-голям дисплей,има MIDI in-out,няма семплер, няма вокалист. -2370лв.

 

3.PA900 - достатъчно RAM,има DNC,още по-голям дисплей,на задния панел има всичко,има семплер,има вокалист. -3950лв.

 

PA800 , не искам да го коментирам - мога само да призная и да кажа за него че има великолепна и много по-добра клавиатура от горе-посочените 3 модела.

 

А иначе Pa3X - вече е друг клас и там имаме наистина по-хубава клавиатура и стабилни микрети , има всичко каквото трябва да бъде. - около 4000лв. втора ръка.

Редактирано от Губерков
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.