Jump to content
Българският форум за музиканти

<!> Всичко за PА сериите на Korg


CyberGene

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Отговори 829
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Здравейте, колеги. Чисто нов съм във форума. Имам под ръка една стара свирка Pa 50 SD и съответно много лаишки въпроси. За да не правя сеир на целия форум бих искал някакъв контакт за връзка с LORIMAR или ако някой друг иска да обяснява елементарни работи. Имам конкретен въпрос- мога ли с този инструмент да транспонирам midi файл, така че да стане в тоналност, която на мен ми приляга, и ако да- как става. Примерно- имам го в си-бемол минор, а аз искам да го транспонирам в сол минор. Не питам за транспониране с бутона за бърз достъп, а да си преработя и запаметя файловете в подходящите ми тоналности. Друг вероятно смешен за вас въпрос е как да разбера кой сет е зареден в клавира. На SD картата има много сетове и не искам да си правя експеримент и да разбутам нещо. Ще бъда благодарен на всеки, който даде съвет.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

 

На 2.07.2020 г. at 14:03, kolev_mp написа:

 Не питам за транспониране с бутона за бърз достъп, а да си преработя и запаметя файловете в подходящите ми тоналности.

Можеш да го направиш по 2 начина, но понеже сега нямам много време за писане, направо ще цитирам от мануала, а ако нещо не ти е ясно, после пак ще намина и ще обясня. :)

Първият начин:

Цитат

Master Transpose saved with the Song
When saving a Song, the Master Transpose value is saved
with the Song. Since this value is saved as System Exclusive
data, it is preserved when playing back the Song in Song Play
mode.

 

Вторият е за предпочитане, понеже в първия се ползва System Exclusive, което се явява като предварителна команда, а не като физическа промяна на данните на файла.
 

Цитат

To transpose a Song it is
advisable to use the Edit-Transpose function; you can access this
function by pressing the MENU button and one of the E VOLUME/
VALUE buttons

Here you can transpose the Song, a track or a part of a track.

edit.jpg.d216ce5c99b0800eba2ddad6123412bc.jpg

After setting the various parameters, press ENTER to execute.
The “Are you sure?” message will appear. Press ENTER to
confirm, EXIT to abort.
Trk (Track)
Use this parameter to select a track.
All - All tracks selected (apart for Drum tracks).
1…16 - Selected track.
Value
Value of the transpose (in semitones).
S / E (Start/End)
Use these parameters to set the starting (S) and ending (E)
points of the range to transpose.
If you wish to select a four-measure sequence starting at the
beginning of the Song, the Start will be positioned at
1.01.000, and the End at 5.01.000.

Bottom / Top
Use these parameters to set the bottom and top of the keyboard
range to transpose. If you select the same note as the
Bottom and Top parameters, you can select a single percussive
instrument in a Drum track.

 

 

Редактирано от yamaha
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ти Yamaha. По принцип стигам до менюто по втория начин, но не знам как да избера конкретния трак или песен. Имам менюала, но не успявам да се справя нещо. Когато имаш повече време можем да обсъдим детайлите. От кой режим трябва да се влезе- song, song play или някой друг. Сигурно звуча доста наивно. Поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Детайлите може би ще ги обсъдиш по-успешно с някой колега, който има същия или подобен модел. Ако беше някой от по-старите модели на Yamaha, Roland или Kawai, вероятно можех по памет (или с помощта на мануала) да обясня по-подробно доста неща, понеже през годините съм имал досег с много модели на тия 3 фирми, а и сантиментално си пазя все още някои техни култови модели :), докато от по-стар модел на  Корг си имам понятие единствено от I3, понеже през 90-те ми беше попаднал един екземпляр за известно време. Вярно, наскоро си взех и един PA700, но менютата му нямат много общо с менютата на твоя модел.

Както и да е, по това дето питаш - мануалът на PA50 SD в момента не е пред мен, но предполагам, че щом вече ти е зареден миди файла в секуенсера (Song Mode), би трябвало да натиснеш MENU-бутона и след това да смениш доста подменюта (ако помня правилно, в мануала май беше написано "Page 18", значи цъкаш 18 пъти), докато стигнеш до онова във втория ми цитат по-горе. След това слагаш на Trk : All и транспонираш цялото парче (без да се засягат ударните) със съответното количество полутонове от стойността на Value. Ако искаш да транспонираш само части от цялото парче, указваш това като ограничиш тактовете в S/E (start/end) параметъра по-долу, а с последния ред може да диференцираш дори и само конкретен тон (клавиш).

Това е в общи линии...и да не забравиш разбира се после да си запишеш транспонираното вече парче преди да изгасиш клавира. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ти Yamaha. Това ще ми помогне. Не смеех да избера позиция All, защото мислех, че ще промени всички тракове във папката. Ще пробвам по тоя начин. Най- вероятно ще се получи. Сега си обяснявам вече какво имат предвид под All в ръководството.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей LORIMAR. Да, YAMAHA описа някои работи. А и аз направих най- нормалното нещо- вземах че поприхвърлих ръководството за работа. Доста работи ми се изясниха оттам. Сигурно още много въпроси ще възникнат, но видях, че тук включително мога да изпращам и съобщения до конкретен потребител. Все още не знам има ли начин да се разбере кой SET е зареден в клавира. Доколкото разбрах вчера като четох, има възможност да се отворят и пробват всички налични сетове чрез DIREKT SD без те да се зареждат в клавира. Все още не съм имал време да ги пробвам тия нещо, но ще го направя съвсем скоро. Вероятно като ги разгледам директно от картата, ще разбера и кой от тях е зареден в клавира.  Като гледам, ще може да се направи и комбинация от няколко сета, така, че да се получи нов сет според предпочитанията. Хубав ден .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имах Па50 с флопи твоят е с SD, ако имаш финансова възможност ти препоръчвам да си вземеш Х серия още първия ден ще усетиш разликата, а и работата с менюто е доста по-улеснена! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 7 months later...

Имам проблем с корг па800 докато си свиря и изведнъж спират да работят бутоните и усилването на звук и тн а сега не искат  и да работят какво да направя

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравейте съфорумци,

Преди време ми попадна един корг PA1X Pro и го взех на доверие за детето. Оказа се че м****ла от гогото го купих ме е е прецакал.

Някой от звуците (перкусии най-вече) се чуват като извън земни звуци... Предположих че ги е омазал като е заредил звуци от PA800 или PA600.

Какво направих:

1. С триста зора намерих работещ компютър с флопи.

2. Изтеглих файловете от KORG и направих 4-те дискети за преинсталиране Pa1X_os_v301

3. Преинсталирах клавира (изцяло) с intro 1.

4. Заредих отново PA1X_300.BKP файловете.

и Греда... пак същото...

Ще се радвам на помощ ако може някой да каже как да го поправя?

Благодаря предварително за отделеното време!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-вероятно стила не е подреден с правилните звуци и семпли и затова така става. Най добре си намери читав сет за ПА1

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-вероятно стила не е подреден с правилните звуци и семпли и затова така става. Най добре си намери читав сет за ПА1
Как така не е подреден стила?
Нали след пре-инсталация се затрива всичко?
След това заредих фабричните ресурси.
Или пък има друго нещо.
Не схващам... Бихте ли пояснили?

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На фабричните стилове ли ти прави така или на User стиловете
На почти всички стилове...
Дали може да е аудио карта?
Тя може ли да се сменя?

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.