Jump to content
Българският форум за музиканти

Имам малък проблем


Recommended Posts

От скоро имам една спънка. Реших да се поровя из форума и да си помогна сам, след което се натъкнах на един пост

Там ясно се обясняват разновидностите на мажора и минора. Мен обаче ме интересува конкретно строежа на акорд върху Мелодичния мажор или по точно мажорноувеличения акорд построен върху Йонийски Мелодичен лад в 2 октави. да кажем в С. Не съм сигурен ,че всички ще ме разберат ,на все пак благодаря предварително :godbless:

Редактирано от bassa
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво означава "йонийски мелодичен лад в две октави"? Няма такова нещо. Има йонийски лад, съвпадащ с натурален мажор, но не и йонийски мелодичен - това е мелодичен мажор. Добре е да се прави разлика, понеже говоренето за йонийски лад предполага модалност.
В мелодичен мажор увеличен акорд има върху понижената VI степен. Какво по-конкретно те интересува? В до мажор ще се построи по големи терци от ла бемол нагоре. Съдържа интервалите голяма терца и увеличена квинта. В този си симетричен вид може да се разгледа многостранно и да послужи за енхармонична модулация. Що се отнася до функционалност, неустойчивостта и неопределеността му откъм основа заради симетрията не позволяват да изпълнява тоническа функция (T) в основната тоналност, за доминантова (D) в основната тоналност няма налице чувствителен тон, следователно остава субдоминантовата функция (SVI).

П.П.: И моля, пишете по-описателни заглавия!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@bassa, ако не е тайна - за какво ти е този увеличен акорд?

Смисьл, ако не знаеш какво точно питаш, как очакваш да получиш точен отговор?

 

мажорноувеличения акорд построен върху Йонийски Мелодичен лад в 2 октави

Това ми звучи като минорнохроматичен акорд в умалена тоналност...

А може би имаш в предвид увеличен акорд (всеки такьв е с мажорно наклонение) в мелодичен мажор (Йонийски е старинен лад - не тьрпи алтерации, само сьпоставки) в широко разположение (2 и повече октави?)...

-----------------------------------------------

Погледнах горе посочената темата - в нея могат да се добавят и други ладове, като обрьщенията на мелодичния минор например (бих ги вкарал в темата, ако не беше затворена...)

 

А, Stone си е редактирал коментара и се преплитаме :music336:

Редактирано от Ивелин
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

 

Какво означава "йонийски мелодичен лад в две октави"? Няма такова нещо. Има йонийски лад, съвпадащ с натурален мажор, но не и йонийски мелодичен - това е мелодичен мажор. Добре е да се прави разлика, понеже говоренето за йонийски лад предполага модалност.
В мелодичен мажор увеличен акорд има върху понижената VI степен. Какво по-конкретно те интересува? В до мажор ще се построи по големи терци от ла бемол нагоре. Съдържа интервалите голяма терца и увеличена квинта. В този си симетричен вид може да се разгледа многостранно и да послужи за енхармонична модулация. Що се отнася до функционалност, неустойчивостта и неопределеността му откъм основа заради симетрията не позволяват да изпълнява тоническа функция (T) в основната тоналност, за доминантова (D) в основната тоналност няма налице чувствителен тон, следователно остава субдоминантовата функция (SVI).

П.П.: И моля, пишете по-описателни заглавия!

Кви са тия сложнотии и модалности дет ми ги говориш??? Под "йонийски мелодичен лад в две октави" в смисъл,че свириш в С примерно до,ре,ми,фа,сол,лабемол,сибемол,до,ре,ми,фа,сол,лабемол,сибемол,до - това искам да кажа с думите "две октави". А по принцип йонийският нарурален лад се свири в две октави за да може да се построи мажорноувеличения акотд ,който в С ще изглежда до,ми,сол,си,ре,фа. така. Искам да построя същото,но в мелодичния лад и това ,което ме интересува е дали има някаква промяна в растояниетоили нещо друго както при хармоничния лад,където вместо 6 степени сесвирят 7 през една ,за да стигне и до умалената степен а именно до 6-та умалена.
И ПРЕСТАНЕТЕ ДА СЕ ЗАЯЖДАТЕ. АКО НЕ МОЖЕТЕ ДА МИ ПОМОГНЕТЕ НЕ ПИШЕТЕ!!!
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първо, темата ти е в отвратително разхвърлен вид, вероятно отражение на мислите в главата ти. Следващия път се постарай поне от елементарно уважение към себе си (а желателно и към съфорумците си) да ги подредиш малко, да избистриш какво точно те интересува и да поставиш описателно заглавие.

Второ, казах ли да уважаваш хората, които ти подаряват вниманието си, за да ти помогнат и отговорят? Това тук не е гимназията ти, пълна с репчения и заяждания, нито е селски курник с ербапи петли.

Трето, теоретичните ти познания са на практика в небитието и това е липсващото звено на комуникационния ни канал. Преди да се занимаваш с увеличени, умалени и изобщо всякакви акорди, научи и разбери основни неща и термини, сиреч - "Елементарна теория на музиката" се казва книжката! Друг нехаещ за знанието дори я подарява в тази тема. Можеш да прочетеш тези неща и на английски от интернет. Едно нещо е сложно, когато не е разбрано.

Четвърто, коригирай си поведението и спазвай препоръките и правилата на форума. А ако нещо ти горчи много, просто не го яж!
 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.