Jump to content
Българският форум за музиканти

Варени струни?


Mischief_Mayhem_Soap

Recommended Posts

Здрасти на всички, приятели. Наскоро ми попадна едно нещо което ми се стори много смешно и същевременно много странно, но ме заинтригува. Тъй като съм много неопитен реших да споделя това което чух с вас :whistle: . Някъде прочетох че ако свариш струните в вода преди да ги ползваш и ги предпазваш от изпотяване и разни неща... незная точно, стори ми се налудничаво. Вие какво мислите :):metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък съм чувал , че се варят , но с веро и + това , този метод се отнася за басистите . Той не предпазва от изпотяване , а просто ги почиства !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и за китаристи става нищо че дебелината е по малка, но не толкова често колкото при басистите защото стават много крехки струните

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само че живота им е много кратък след това, а и най често зверски изфалшивяват. Едно време го правихме това като нямаше струни, ама сега не виждам смисъла много, много

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тва ми се вижда смислено само за бас, щото там струните са скъпи. За китара са 10 кинта...а в днешно време човек на едно кафе да се врътне и оставя толкова...

 

За себе си правя аналогия с гумите за кола и камион. Тези за камион се регенерират, за кола никой няма да си играе, просто защото не е оправдано.

 

Разбира се ако някой го влече готвенето може да си ги бланшира чат-пат (струните) :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чувал съм че се варят за здравина,а не за да се предпазят от изпотяване,ама до колко е вярно незнам.

Без да съм варил/свирил/виждал варени струни ще ти кажа, че това твърдение е невярно.

Първо, защото изложени на ниски температури (в случая 100градуса) в сплавите протичат процеси на "нормализация", която най-общо води до понижаване на якостните им х-ки и второ, защото с варене не се постига антикорозионна устойчивост.

 

Би могъл да пробваш с антифриз (зелен/син, не с червен), вместо вода, като добавиш и малко препарат Meglio. Този начин се използва за почистване на моделни двигатели, като е желателно да се прави на открито, защото антифризът е отровен.

 

Според мен, ефект с минимални негативни последствия върху струните, ще се постигне с утразвук и ацетон (кореселин/спирт/метанол). За съжаление, разтворителите мигновено абсорбират влагата от въздуха и е желателно струните бързо да се избършат и изсушат. Ултразвукови ванички продават в Конрад и не са скъпи.

 

Естествено, най-добре е да си купиш нови струни и да не се занимаваш с подобни гимнастики.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За съжаление метод за "вечни струни" не е и едва ли ще бъде измислен.

По правило за музиканти, които свирят по 1-2-3 часа на ден(както повечето тук), може би ежемесечна смяна е добре, като за почитателите на звънкия звук на новите струни, може да се сменят дори седмично.

Про музикантите, свирещи непрекъснато, предполагам, че сменят на 2-3 дена максимум.

Естествено, има по-скъпи струни като Elixir, които издържат осезаемо повече, но и техните кусури са обсъждани.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По време оно (развития социализъм) нямаше струни по магазините и прибягвахме понякога до подобни похвати за да им вдъхем още малко живот. Или често се случваше някоя от струните в новият комплект да е некачествена. Тогава я заменях с "рециклираната" стара струна. Само, че аз не ги варях, ами ги препичах във фурната. И аз като чух за първи път за тези термични обработки си мислех, че се шегуват, но като пробвах се убедих, че има някакъв ефект.

А като бях в казармата открих, че от стоманените нишки на телефонния кабел (ВКШ) можеш да си направиш първа или втора струна. :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе не мисля, че при тая процедура водещото е термичната обработка. По-скоро е това, че при варене предполагаемо ще се махнат набитите в тях гадости от сорта на пот, мазнини, мъртва кожа, прах и тям подобни.

 

Някой по-горе препоръча Меглио и се присъединявам. Определено много добре почиства и обезмазнява. Ако се направи и в ултразвукова ваничка, която за мен има доказан ефект при чистенето на предмети с неравна повърхност и напластена мръсотия, смятам че ще стане перфектно. Даже скоро като сменям струните ще пробвам ей така за експеримента :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И цялата тая патаклама да спестиш 7-8 кинта? Ебаси. Разбирам да нямаше струни по магазините, ама не е като да няма. И интернет да нямаше, ама и т'ва го има.

Пък струните за бас може и да са по-скъпи, но като че ли се сменят малко по-рядко :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тва ми се вижда смислено само за бас, щото там струните са скъпи. За китара са 10 кинта...а в днешно време човек на едно кафе да се врътне и оставя толкова...

 

За себе си правя аналогия с гумите за кола и камион. Тези за камион се регенерират, за кола никой няма да си играе, просто защото не е оправдано.

 

Разбира се ако някой го влече готвенето може да си ги бланшира чат-пат (струните) :thumbs_up:

 

а едно време и автомобилните се регенерираха

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И цялата тая патаклама да спестиш 7-8 кинта? Ебаси. Разбирам да нямаше струни по магазините, ама не е като да няма. И интернет да нямаше, ама и т'ва го има.

Пък струните за бас може и да са по-скъпи, но като че ли се сменят малко по-рядко :rocker:

 

Е, никой не са му проблем 10 кинта, просто си чешем езиците :thumbs_up:

 

Що да се сменят по-рядко? В смисъл каква е логиката? Вярно е, че там предполагам не се търси такава звънкост, но все пак.

 

Пък и аз честно казано не обичам усещане на нови струни. Сегашните са ми на половин година и ми харесват страшно много, защото са по-меки и не прескърцват гадно.

 

Тва ми се вижда смислено само за бас, щото там струните са скъпи. За китара са 10 кинта...а в днешно време човек на едно кафе да се врътне и оставя толкова...

 

За себе си правя аналогия с гумите за кола и камион. Тези за камион се регенерират, за кола никой няма да си играе, просто защото не е оправдано.

 

Разбира се ако някой го влече готвенето може да си ги бланшира чат-пат (струните) :metalist:

 

а едно време и автомобилните се регенерираха

 

Е, те и сега се регенерират, въпросът е, че там смисъла е далеч по-малък :thumbs_up: Точно като при струните.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Пък и аз честно казано не обичам усещане на нови струни. Сегашните са ми на половин година и ми харесват страшно много, защото са по-меки и не прескърцват гадно."

 

Уау! При мен е обратното. По-старите фалшивеят повече, имат повечко ръжда и тя ги прави гадни на пипане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.