Към съдържанието

Снимка

Дължината на ремъкът за китара

• Please log in to reply
28 отговора на тази тема

Анкета: Китарния ремък в сантиметри

Каква постановка предпочитате?

Не можете да видите резултатите от анкетата ако не сте гласували. Моля влезте с потребителското си име и гласувайте за да видите резултатите.
Глас Гостите не могат да гласуват

#1 Slacoth

Slacoth

Неспасяем

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2421 Мнения:
  • Инструмент:Китара

Публикувано 25 септември 2009 - 15:54

Здравейте,
Темата я пускам като анкета, но принципно ме интересува повече мнението ви по следния въпрос:
Според вас позицията на китарата спрямо китариста (като височина, регулирана от ремъка) има ли някакво отношение към лекотата на свирене с инструмента?
Казано по друг начин високата, респективно ниската китара могат ли да помогнат или попречат на лекотата при изпълнението?

Пускам тази (тъпа) тема, защото съм забелязал схващането/твърдението, че високата китара е по-удобна за солиране, докато ниската китара предразполага изпълнението при бързи ритмични фигури.В първия случай китката на лявата ръка се свива по-свободно, а във втория дясната ръка по-се отпуска.

;) :) ;)

Като си чета коментарите се изумявам колко глупости съм изпонаписал и с колко хора съм се дрънкал ...

SIGNATURE_zps9aa5fefa.jpg

#2 EAmechaniX

EAmechaniX

Ламератор

• newbies
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3442 Мнения:
  • Инструмент:Гаечен

Публикувано 25 септември 2009 - 16:05

Пускам тази (тъпа) тема...

:)
Няма да гласувам защото... ;) , но бих отговорил така;
Има ли значение как ще регулираме седалката в колата си, колко напред или назад ще е, и има ли това отношение
в шофирането?!
Щото аз съм забелязал, че ако седалката е много напред си бия колената в таблото или във волана, а когато е
много назад - не стигам педалите.
...пък и ми пречи на ''постановката'' при шофиране. ;)

Този пост е редактиран от EAmechaniX: 25 септември 2009 - 16:07

#3 BlueZone

BlueZone

0.775

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2264 Мнения:
  • Инструмент:жици, копчета и врътки

Публикувано 25 септември 2009 - 16:18

Колко високо стои китарата има значение и за стила и за китарата, на която се свири, както и за личното удобство:

Ако човек е блусар и свири много с палец по грифа, то много висока китара няма да му е удобна.
Ако човек свири прогресив метъл на 7-струнна китара, ниското положение само може да ти скапе китката на лявата ръка.
Има и голямо значение под какъв ъгъл ти пада перцето - при джазмените, фънкарите и някои по-комплексни като стил китаристи (като Tom Morello и Vernon Reid например) поради високо разположената китара, ъгъла на перцето позволява да се свирят неща с определено тоноизвличане, което може да се постигне само с висока китара.
От друга страна при бързи ритмични фигури в голяма част от видовете метъл, твърде високата китара е предпоставака за стягане на дясната ръка, което води проблеми след себе си.

Универсална постановка няма.

#4 djbnz

djbnz

Бързо забавящ...

• newbies
  • PipPipPip
  • 171 Мнения:
  • Инструмент:Кремона и Орфей

Публикувано 25 септември 2009 - 16:39

^съгласен, аз гласувах обаче. Гласувах за ниска позиция, ако не друго поне приличаш на гъзар :), но това мене не ме засяга аз не свиря изправен, винаги съм седнал така ми е най-удобно. Иначе наистина има разлика, когато свиря прав предпочитам нещо средно между средна и висока постановка, която ми е перфектна.
Ibanez Mandolins | Ibanez Hollow-body Guitars | Ibanez Solid-Body Guitars | Ibanez Solid Body Basses | Ibanez Hollow Body Basses | Ibanez Acoustic Guitars | Ibanez Acoustic Basses | ESP Basses | ESP Solid Body Electric Guitar
Любими изпълнители: Black Label Society, Ozzy Osbourne, Zakk Wylde, Buckethead, Slash, Chris Broderick, Megadeth, Metallica, Iron Maiden, GN'R, Killswitch Engage, Muse, Rise Against, Aerosmith, S.O.A.D., Nightwish, Lordi, Teräsbetoni, Coheed & Cambria, Five Finger Death Punch, Tenacious D, Serj Tankian, Apocalyptica, Korpiklaani, Ari Koivunen, Pero Defformero, Santana, Black Stone Cherry, Audioslave, Static X, Black Tide, Jack White, Stone Sour

#5 рахата

рахата

космохронолог

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1012 Мнения:
  • Инструмент:китара

Публикувано 25 септември 2009 - 16:43

Аз съм свикнал да свиря с висока постановка.Определено за свирене на сола е по-удобно така,но и за рифове на ниските струни също ми е по-удобно от средната или ниската постановка.Въпрос на навици и нужди.BlueZone го е обяснил много точно.
"@DYLGIQ - Това заболяване се нарича "Синдром на хронична китарна недостатъчност". Доста сме заболелите..." - edgecrusher

#6 Nordon

Nordon

Псевдо блусар

• Members
  • PipPipPip
  • 221 Мнения:
  • Инструмент:Китара...

Публикувано 25 септември 2009 - 16:56

В средата. Или пък малко по-високо - като Tom Morello. Върши идеална работа. Свиря главно блус и по малко джаз. Нищо с прекалено бърз пикинг.

#7 Kalmar

Kalmar

designerguitarplayer

• Members
  • PipPipPipPip
  • 854 Мнения:
  • Инструмент:guitar

Публикувано 25 септември 2009 - 17:03

Колко високо стои китарата има значение и за стила и за китарата, на която се свири, както и за личното удобство:

Ако човек е блусар и свири много с палец по грифа, то много висока китара няма да му е удобна.

Универсална постановка няма.

То и блусари има с най-различни постановки...
Китаристи и постановки всякакви. Някои им е удобно китарата да е ниско, за други високо...
Аз лично установих за себеси, че ниската постановка натоварва китките, понеже се налага да са сгънати.
Най-добрия вариант за ръцете е, когато са максимално отпуснати и изправени (в китките), това намалява напражението и триенето на фасциите, което пък намалява риска от тендовагинит и други подобни. С две думи - ниската позиция на китарата (например под пояса) не е препоръчителна. Макар много китаристи да я предпочитат (в метъл средите особено).

#8 dean_dime

dean_dime

Редовно навъртащ се

• Members
  • PipPipPip
  • 220 Мнения:
  • Инструмент:Schecter, Yamaha, Ibanez

Публикувано 25 септември 2009 - 17:10

Ами въпреки, че гласувах за високо не свиря само така. Не, че съм добър но ако ми е по-лесна песента си свиря в нормална дължина но за по бързи инструментали ми е по-добре по-високо. Поне така малко от малко по ги докарвам.

Ibanez RGD7320z / DiMarzio Tone Zone & PAF

Schecter Omen 6 Extreme FR / DiMarzio Crunch Lab
Yamaha CPX 500

#9 Harvester Of Sorrow

Harvester Of Sorrow

Левак

• Members
  • PipPipPipPip
  • 574 Мнения:
  • Инструмент:Guitars, Vocals

Публикувано 25 септември 2009 - 17:22

Най-удобно ми е ниско или в краен случай нормално. Ако е високо имам чувството, че дясната ми ръка стои върху грифа доста неестествено и ми е неудобно. Зависи от човека, има ги всякакви, например Джеймс Хетфийлд и Джон Петручи. На единия му е до хуя, а на другия до гърлото.

Jackson DK2L Pro/Schecter Diamond Omen Extreme 6 LH --> Laney LX12
Check out my band at Facebook: http://www.facebook....116472191702865

#10 SviStyle

SviStyle

Пристрастен

• Members
  • PipPipPipPip
  • 773 Мнения:

Публикувано 25 септември 2009 - 18:48

За мен най-удобно е положението при което свиря седнал, въпреки че отдавана на свиря на стол.Хавата е колана на гащите да ми е около задната плочка на тремолото, че и малко по-ниско(съдейки по белезите на гърба на китарата).Принципно струните да се падат на едно място с любовните дръжки(все едно се чешеш по пъпа).Друг въпрос е под какъв ъгъл е сложена тупалката(дали грифа е по-високо от тялото и дали виси).
П.П.Когато свиря с по-дебели парцалки или кожено яке, отпускам леко надолу, че ми стяга.
П.П.П.EAmechaniX седалката се мени според каруцата, която караш.
За музика и секс не се говори, те просто се правят!
BlowJob - най-лесния начин да изкараш пари със свирене
Публикувано изображение

#11 Slacoth

Slacoth

Неспасяем

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2421 Мнения:

Публикувано 25 септември 2009 - 18:50

Да, както се спомена, трябва да се съобразява избраната стойка с начина на свирене, защото неподходящото разположение на китарата може да доведе до много сериозни травми най-вече на китките.

Като си чета коментарите се изумявам колко глупости съм изпонаписал и с колко хора съм се дрънкал ...

#12 sasoh

sasoh

Пристрастен

• Members
  • PipPipPipPip
  • 603 Мнения:

Публикувано 25 септември 2009 - 19:14

Коланът ми е така, че китарата е на една и съща височина когато съм и прав, и седнал. Високо, в сравнение с Хетфийлд примерно.

Този пост е редактиран от sasoh: 25 септември 2009 - 19:14

The jam session starts
Somebody calls "Giant Steps"
Cold fear grips my brain

#13 Slacoth

Slacoth

Неспасяем

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2421 Мнения:

Публикувано 26 септември 2009 - 09:41

Предполагам, че не само аз съм забелязал странния начин, по който Дейв Мъстейн си държи перцето, като свири, което сигурно е повлияло на цялостното натоварване на ръцете му.
Като начинаещ (1993г.), аз ползвах подобна постановка, но получих болки в китката и с повече упоритост свикнах да държа перото по общоприетия начин.

За да не бъдем голословни, ето един пример с всеизвестния Dave Mustane:

In January 2002, Mustaine suffered a compressed radial nerve in his left hand and arm, making it impossible for him to play guitar. In April of that year, Megadeth was disbanded.

(източник - ЦЪК)

Ето и малко снимки ала Carcass :cheers2: и информация ин инглиш:

Публикувано изображение - ЦЪК

Публикувано изображение - ЦЪК

Този пост е редактиран от Slacoth: 26 септември 2009 - 09:44

#14 Kalmar

Kalmar

designerguitarplayer

• Members
  • PipPipPipPip
  • 854 Мнения:
  • Инструмент:guitar

Публикувано 26 септември 2009 - 10:18

Да, слава богу, обаче тези проблеми са лечими. Та и чичко Мъстейн отново свири на китарка, даже ще му излиза нов модел 2010-та. :)

#15 Yves

Yves

Тежко пристрастен

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1970 Мнения:
  • Инструмент:Full Metal Jacket

Публикувано 26 септември 2009 - 10:55

Еми то тва му е било на лявата ръка, не на дясната :)

В разни видеота в ютюб обеснява интересни работи за това какво прави с дясната ръка, а и не само. Съдя по това, че е доста иновативен китарист. А това как го държи е пряко продиктуване от типа музика и от това, че все пак свири сола и китарата му не е много ниско.

Warwick Corvette Bubinga 5 // Warwick RB Corvette $$ 5 // Dunlop Cry Baby 105Q Bass Wah // MXR M87 Bass Comp // MXR M80 D.I.+ // Sansamp Bass Driver DI // TC Electronic Polytune // N-audio PowerBox Mk2 // Ampeg SVT III PRO // 2 X Hartke 210 TP

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни