Jump to content
Българският форум за музиканти

Дължината на ремъкът за китара


Slacoth

Китарния ремък в сантиметри  

108 гласа

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Моля, впишете се или се регистрирайте, за да гласувате.

Recommended Posts

Здравейте,

Темата я пускам като анкета, но принципно ме интересува повече мнението ви по следния въпрос:

Според вас позицията на китарата спрямо китариста (като височина, регулирана от ремъка) има ли някакво отношение към лекотата на свирене с инструмента?

Казано по друг начин високата, респективно ниската китара могат ли да помогнат или попречат на лекотата при изпълнението?

 

Пускам тази (тъпа) тема, защото съм забелязал схващането/твърдението, че високата китара е по-удобна за солиране, докато ниската китара предразполага изпълнението при бързи ритмични фигури.В първия случай китката на лявата ръка се свива по-свободно, а във втория дясната ръка по-се отпуска.

 

;):);)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пускам тази (тъпа) тема...

:)

Няма да гласувам защото... ;) , но бих отговорил така;

Има ли значение как ще регулираме седалката в колата си, колко напред или назад ще е, и има ли това отношение

в шофирането?!

Щото аз съм забелязал, че ако седалката е много напред си бия колената в таблото или във волана, а когато е

много назад - не стигам педалите.

...пък и ми пречи на ''постановката'' при шофиране. ;)

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колко високо стои китарата има значение и за стила и за китарата, на която се свири, както и за личното удобство:

 

Ако човек е блусар и свири много с палец по грифа, то много висока китара няма да му е удобна.

Ако човек свири прогресив метъл на 7-струнна китара, ниското положение само може да ти скапе китката на лявата ръка.

Има и голямо значение под какъв ъгъл ти пада перцето - при джазмените, фънкарите и някои по-комплексни като стил китаристи (като Tom Morello и Vernon Reid например) поради високо разположената китара, ъгъла на перцето позволява да се свирят неща с определено тоноизвличане, което може да се постигне само с висока китара.

От друга страна при бързи ритмични фигури в голяма част от видовете метъл, твърде високата китара е предпоставака за стягане на дясната ръка, което води проблеми след себе си.

 

Универсална постановка няма.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^съгласен, аз гласувах обаче. Гласувах за ниска позиция, ако не друго поне приличаш на гъзар :), но това мене не ме засяга аз не свиря изправен, винаги съм седнал така ми е най-удобно. Иначе наистина има разлика, когато свиря прав предпочитам нещо средно между средна и висока постановка, която ми е перфектна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм свикнал да свиря с висока постановка.Определено за свирене на сола е по-удобно така,но и за рифове на ниските струни също ми е по-удобно от средната или ниската постановка.Въпрос на навици и нужди.BlueZone го е обяснил много точно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В средата. Или пък малко по-високо - като Tom Morello. Върши идеална работа. Свиря главно блус и по малко джаз. Нищо с прекалено бърз пикинг.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колко високо стои китарата има значение и за стила и за китарата, на която се свири, както и за личното удобство:

 

Ако човек е блусар и свири много с палец по грифа, то много висока китара няма да му е удобна.

 

Универсална постановка няма.

 

 

То и блусари има с най-различни постановки...

Китаристи и постановки всякакви. Някои им е удобно китарата да е ниско, за други високо...

Аз лично установих за себеси, че ниската постановка натоварва китките, понеже се налага да са сгънати.

Най-добрия вариант за ръцете е, когато са максимално отпуснати и изправени (в китките), това намалява напражението и триенето на фасциите, което пък намалява риска от тендовагинит и други подобни. С две думи - ниската позиция на китарата (например под пояса) не е препоръчителна. Макар много китаристи да я предпочитат (в метъл средите особено).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами въпреки, че гласувах за високо не свиря само така. Не, че съм добър но ако ми е по-лесна песента си свиря в нормална дължина но за по бързи инструментали ми е по-добре по-високо. Поне така малко от малко по ги докарвам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-удобно ми е ниско или в краен случай нормално. Ако е високо имам чувството, че дясната ми ръка стои върху грифа доста неестествено и ми е неудобно. Зависи от човека, има ги всякакви, например Джеймс Хетфийлд и Джон Петручи. На единия му е до хуя, а на другия до гърлото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За мен най-удобно е положението при което свиря седнал, въпреки че отдавана на свиря на стол.Хавата е колана на гащите да ми е около задната плочка на тремолото, че и малко по-ниско(съдейки по белезите на гърба на китарата).Принципно струните да се падат на едно място с любовните дръжки(все едно се чешеш по пъпа).Друг въпрос е под какъв ъгъл е сложена тупалката(дали грифа е по-високо от тялото и дали виси).

П.П.Когато свиря с по-дебели парцалки или кожено яке, отпускам леко надолу, че ми стяга.

П.П.П.EAmechaniX седалката се мени според каруцата, която караш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, както се спомена, трябва да се съобразява избраната стойка с начина на свирене, защото неподходящото разположение на китарата може да доведе до много сериозни травми най-вече на китките.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Коланът ми е така, че китарата е на една и съща височина когато съм и прав, и седнал. Високо, в сравнение с Хетфийлд примерно.

Редактирано от sasoh
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предполагам, че не само аз съм забелязал странния начин, по който Дейв Мъстейн си държи перцето, като свири, което сигурно е повлияло на цялостното натоварване на ръцете му.

Като начинаещ (1993г.), аз ползвах подобна постановка, но получих болки в китката и с повече упоритост свикнах да държа перото по общоприетия начин.

 

За да не бъдем голословни, ето един пример с всеизвестния Dave Mustane:

 

In January 2002, Mustaine suffered a compressed radial nerve in his left hand and arm, making it impossible for him to play guitar. In April of that year, Megadeth was disbanded.

(източник - ЦЪК)

 

Ето и малко снимки ала Carcass :cheers2: и информация ин инглиш:

 

rad1.gif - ЦЪК

 

radialcut.jpg - ЦЪК

Редактирано от Slacoth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, слава богу, обаче тези проблеми са лечими. Та и чичко Мъстейн отново свири на китарка, даже ще му излиза нов модел 2010-та. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми то тва му е било на лявата ръка, не на дясната :)

 

В разни видеота в ютюб обеснява интересни работи за това какво прави с дясната ръка, а и не само. Съдя по това, че е доста иновативен китарист. А това как го държи е пряко продиктуване от типа музика и от това, че все пак свири сола и китарата му не е много ниско.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.