Jump to content
Българският форум за музиканти

Power Attenuators!?


Baby Thomas

Recommended Posts

Не съм разбирач по тази част (макар , че съм имал два подобни уреда и с единия от тях активно си свиркам), но винаги съм се чудил, как точно се разбира че атенюаторите променят звука когато са пуснати на много тихо. В смисъл, защото усиленият лампов, в сравнения с неусиления такъв звучи съвсем различно, предимно заради акустика, натоварване на говорителите и тн. Поне в с двете машини с които съм си имал вземане -даване не съм имал никакви забележими проблеми, и двете имаха брайт бустер, но никога не съ забелязвал да има нужда от него. Но може би има модели които скапват саунда на много тихо и аз съм просто късметлия :no: . Или пък не съм достатъчно капризен

 

Както и да е , много готина, полезна и нужна машинка и то не само за свирене в къщи , но и в определени студийни и клубни условия

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Palmer рулз - ограничението е че го има само на 8 ома, плюс некви други неща имаше, които не си спомням (тва е егати изречението :curse: )..

 

^^Абсолютно съм съгласен за влиянието на говорителите, но то започва да е съществено, поне за мен, от един момент на усилване нататък - сори за техничарите, не съм го мерил в dB :no: До този момент това, което се чува през атенуатора и без него като основни характеристики на тона е много много подобно - поне на мен ми харесва. Отделен е въпроса, че дори с Koch-a на 1% за 100W ламба напържена е доста шумно :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ трябва да измислиме нещо, че да си спомниш :P сега ми стана още по-любопитно :)

Това за 8-те ома не ми се струва голям проблем. Моето кубе е баш на 8.

А и повечето усилватели имат няколко изхода за различен товар. Ако си купя такова нещо - ще съобразя кабинетите по него :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз винаги съм се чудел как разбират че оцветява звука. Той тъй или иначе доста се променя с усилване/намаляване... странно ми звучи...

 

Преди години имам чувството, че тия атенюатори не бяха толкова разпространени. Напоследък се навъдиха повече, вграждат и доста в разни модели АМР-ове - има подобни врътки в ТХД, Пийви, Ориндж... Наскоро четох за една нова английска технология. Разни фирмици модват по нея най-различни АМР-ове. През нета на семпли не знам може ли да се прецени какво/как, но ако има как бих пробвал. :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ еми требва, ама ще е тия дни около нова година :P

 

Ааами атенуатори винаги са се използвали, Еди (Van Halen) още от ранните си дни използва (точно Палмър между другото, модела беше нещо от сорта на PGA-03, или нещо подобно .... ). Аз първо си търсих Палмър, ама имаше проблем с някаква партида, после Динакорд не успяха да се оправят, но това беше преди години вече доста .... От тогава Koch Loadbox II - best, до който съм се добарвал. Макар че единия от усилвателите ми Master Volume-a Му е много много добър. Звучи добре при всякакво усилване ....напържен звучи божествено, хе хе хе според мен :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... Наскоро четох за една нова английска технология. Разни фирмици модват по нея най-различни АМР-ове. ...

 

Да, "London Power" се използва от някои доста сериозни амп-производители. Приложението на опция за контролиране на мощността, различна от Master Volume обаче не е от съвсем скоро. В разни варианти се предлага напр. от Mojave ("Power Dampening"); Maven Peal ("Wattage").

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, атенюаторите се ползват отдавна.

Един от най-ползваните навремето е Power Soak - създаден от Tom Scholz от групата Boston в началото на 80-те години. Доста от по-късните атенюатори са на негова основа, но подобрени и доразвити.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ extractor-a съм го имал. той не е стриктно пауър атенюатор, повече е проектиран за спийкър симулатор,

но с цел да се вземе звук след крайното стъпало, затова има и товар, което може да го направи атенюатор.

На всичко отгоре е проектиран (от Хлодсуърт) за работа с Маршал и поне аз не бях доволен от поведението му с усилвател, различен от маршал. Доста чепата машинка. По скоро за работа в истинско студио, отколкото за домашни звуколюбители.

В момента съм с палмър, пак симулатор, без лодбокс. Чудя се дали мога да използвам за товар берингер GI100, дават го,

че би трябвало да понесе 300 вата лампа, но може ли да се има доверие на Бери....

Плюс това се чудя, ако вземе та се свърши батерията, която поддържа берито в момент, когато главата го ползва за товар, какво следва - ремонт на оригинален траф???

Май по-добре да не дърпам дявола за опашката.

 

Пробвал съм пауър атенюатора на Валяка, работи си както трябва, няма екстрите на другите, но пък и цената му

е по джоба на всеки българин.А от скоро е и с подобрен външен дизайн.

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всичките са Power Attenuator!

Някои са с компенсиращ товар и с опции за настройване на различни (високи) изх. нива (напр. Bad Cat 'The Leash'...), или комбинaция с изход за ниски нива (line out - компенсирани; некомпенсирани; симулирани; емулирани; панирани.... напр. Tad 'Silencer').

Други са с компенсиращ товар, но само с изходи за ниски нива (напр. легендарният Palmer PDI-3 и наследникът му, посоченият по-горе PDI-4; също така цитираният 'Juice Extractor').

Трети пък са без компенсиращ товар. Предлагат изход само с ниски нива (напр. H&K Red Box; Palmer PDI-9 ...., както и посоченият GI100) и усилвателят, който обслужват трябва да работи задължително със speaker, или някакъв load box (dummy load).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А знаете ли историята как Пол Гилбърт на млади години е ползвaл тостер моднат от баща му за Power Attenuator ?

 

 

А за интересуващите се - Парния Валяк прави яки Атенюатори. Аз си чакам моя. В раздел Изработка и Ремонт има цяяяяла тема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.