Jump to content
Българският форум за музиканти

Humbucker към Split Coil


Icarus

Recommended Posts

Нямаше брум :punk_guitar: - имал съм такава китара

 

По схемата, която SD дават за 2 хъмбъкера, при "сингъл койл" режим, потенциометъра ефективно напъшно шунтира едната бобина. Тогава ефектът е точно същия, като с "це-ка ключето" или "пуш-пул пота".

На практика, при схемата на свързване на СД, няма как да нямаме брум, съизмерим с единични адаптери, когато режима ни е близък до "сингъл койл".

Противното би означавало решение на въпроса за "безшумните сингъл-койли" което по принцип изисква доста по-сложна конструкция на адаптера(особено ако искаме сингъл койл звучене, не звучене на "страт хъмбъкер").

 

Схема:

http://www.seymourduncan.com/support/wirin...c=2h_2v_3w_2sas

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 39
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

visiondann - не, нормален хъмбъкър, просто трябва да има 4 извода, за да може да стане тая врътка. Ако има само два мисля, че не е невъзможно да се сцепят намотките и да се изведат още две жици, ама е малко трън в задника вече. Идеята е точно сплит койл, само че вместо ключе, да има пот, откъде и да стане плавно преминаване от хъмбъкър през нещо като дъртите адаптери (за които docc спомена) до пълен сплит койл. Така или иначе нито "сингъл койл" режимът ще е баш единичен, нито "хъмбъкър" режимът ще е баш хъмбъкър, но така или иначе би дало известно поле за експериментиране. В момента бриджът ми е нещо такова, защото стана малка авария, докато сменяхме електрониката веднъж, и едната намотка е 5.5 килоома, другата е 4.5, щото търсихме де е скъсана жицата:punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, ако се шунтира с пота намотката, която е 5.5К, тогава в почти усилено положение ще имаш "баш хъмбъкер" :punk_guitar:.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има още един вариант. Взимате потенциометър 1 Мом (линеен), единия край отива на маса, другия - на изходния извод на хъмабъкъра(hot), а средния извод - на общата точка на двете намотки на хъмбъкъра. В едното крайно положение на пот-а ще има сингълкойл с южния магнит, в другото крайно положение със северния магнит, което ще потрябва за паралелна работа с мидъл адаптер например, а около средното положение - хъмбъкър с възможност за компенсация на нееднаквоста на намотките на адаптера.

Ще се радвам ако съм бил полезен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На практика, при схемата на свързване на СД, няма как да нямаме брум, съизмерим с единични адаптери, когато режима ни е близък до "сингъл койл".

Евто, къде е тоя брум, за който говориш?

Ето пример:

VCC - 1

VCC - 2

VCC - 3

Мисля, че това е схемата а не тази, която си дал

 

Тук има някакво обяснение и снимка

Ух, че си продадох китарата, щях да ти дам аз един шум на тебе! 37.gif По-добре измисли как да няма шум, а не как ще има! 04.gif

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Taка:

 

1. Схемата на SD наистина дава плавен контрол "Хъмбъкер->Сингъл", като при положение на регулатора, по-близо до "Сингъл", брума става съизмерим с този на единичен адаптер.

 

2.При схемата на VCC, която пращаш, брум няма, но нямаме и "сингъл коил" режим - при тази схема, регулаторът просто преминава плавно между "Паралелен Хъмбъкер->Последователен хъмбъкер". С други думи, схемата VCC няма "true single coil" саунд, въпреки,че маркетинга твърди обратното. На практика, схемата, която видях е плавен Series/Parallel регулатор на хъмбъкер. Това по-скоро би се доближило до ефекта на позиции 2 и 4 на ключа на стратокастер(при среден адаптер с обърнат магнит), отколкото до единичен адаптер. А и няма как другояче да бъде. Ако можеше да се постигне сингъл коил звук без брум и без някои по-особени конструктивни изисквания към адаптера, отдавна щеше да е направено.

 

Разбира се, възможни са всякакви вариации, като мисля, че може да се направи и схема с "ganged stereo pots", която да позволи всякакви глупости като:

-общ волюм пот.

-обш паралел/последователно пот и за двата адаптера

-общ сингъл/хъм пот за двата адаптера

-тон пот

с 4 потенциометъра. Или пък 2 волюма и по един от "странните" контроли.

Или пък 2 волюма, общ тон и един общ паралел/последователен и да кажем хъм/сингъл с пуш-пул.

И т.н и т.н....

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Исках да обърнеш внимание на начинът на свързване и с какви потенциометри, а не дали ще даде

натурален сингъл или не. Като и да е...чета тук таме , че на някои се харесва тона на VCC, на други - не. Консерви много, калъфи също...Това така или иначе си е сингъл симулация и звучи като такъв...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В случая главната "аванта" е плавното регулиране. Иначе китaри с ключ последователно/паралелно не сa новост, както съм сигурен че добре знаеш, което от своя страна трябва да означава, че и звука едва ли е твърде далече от вече чутото.

 

Иначе нямаме "сингъл коил емулация". Имаме плавен преход parallel/series.

Със сигурност е някаква новост, разбира се, но не е това, за което се търгува.

Нека не забравяме че според рекламата на Washburn, VCC е:

 

- A unique coil tapping system that allows players to incrementally blend between a humbucking sound and a single coil sound without the hum normally associated with single coils.

.....

# Turn the VCC knob up for a traditional humbucker sound.

# Turn it down... you get the character of a single coil.

.....

 

Това просто не е вярно. Нищо "single coil" няма в схемата... ако схемата на VCC е това:

 

orig.jpg

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това просто не е вярно. Нищо "single coil" няма в схемата.

Не знам дали го има в схемата а и не е толкова важно, но обърни внимание на тези думички - а те са важни и верни .Уверявам те, няма никаква измама или заблуждение...

 

- A unique coil tapping system that allows players to incrementally blend between a humbucking sound and a single coil sound without the hum normally associated with single coils.

.....

# Turn the VCC knob up for a traditional humbucker sound.

# Turn it down... you get the character of a single coil.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако направим допускането, че single coil sound и the character of a single coil е равнозначно на parallel humbucker sound, то тогава тези думички биха били 100% верни, понеже именно в "сингъл коил" режим, схемата представлява ТОЧНО паралелно свързан хъмбъкер.

 

Опасявам се, че Washburn са си самопозволили да направят това допускане без да попитат никой, с което аз не мога да се съглася и смятам, че рекламното им обяснение е твърде подвеждащо, особено имайки предвид, че за съществуването на горното допускане изобщо не се споменава.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам Евто, не разбирам от жички, даже схемата, която си копирал от линка я чета като разкривени линийки, но съм сигурен, че ако надскочиш малко това ''са си самопозволили'', ''подвеждащо'' и тем подобни предубеждения, и се разровиш за малко повече инфо, ще

ни обясниш за какво става въпрос в действителност.

 

ПП В линка има снимка на двата пота, които изобщо не приличат на тези, които бяха сложени на моята китара, но може би вършат същата работа - знам ли...

 

Не си мисли, че знам това онова. Просто знам колко много не знам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма как да се разровя за повече инфо, без да видя официалната версия на схемата.

Ако е идентична с вече видяната(която човекът казва, че е свалил от оригиналната си VCC китара), то тогава нуждата от ровене за инфо отпада - и аз мога да си направя паралелно свързване на някоя от китарите с хъмове и да казвам, че имам истински "single coil sound". А и това е правено още преди повече от 30 години.

Единственото ново, което виждам е възможността за плавно регулиране, която не знам до колко е революционна и доколко се оправдава съществуването на "средно положение", но все пак е някаква новост.

 

Иначе мненията на китариста Х или китариста У по въпроса слабо ме интересуват(ако тръгна да чета из разни форуми), понеже както казах, паралелното свързване на хъмбъкери не е от вчера и всичко, което е могло да се изпише за него, вече се е изписало. Да не говорим, че съм го пробвал и макар наистина да звучи осезаемо по-ярко от последователното, пак, според мен, си има чертите на хъмбъкерски звук.

 

Ако се окаже, че това е схемата, едва ли ще си променя мнението.

 

ПС: Интересно е и това, че единият адаптер може да е паралело свързан, а другия - последователно, като двата звучат заедно. Не че и това не е правено, но така с потове е по-елегантно.

 

Ако говориш за снимките с потовете на страницата, на която е последната постнатат тук схема, те са след модификацията, която човекът си е правил, ако не се лъжа.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямам какво друго да добавя, понеже познанията ми спират до тук, а и нямам китарата при мен за да направя подробна ясна снимка. Спомням си само, че причината, поради която ми купиха китарата беше основно заради тази функция. Мисля, че далавета се крие в конструкцията на самият потенциометър и начинът му на свързване, но както ти казах, нямам познанията с

които да се аргументирам, а и може да греша тотално. И все пак си мисля, че четирите потенциометъра бяха с по шест крачета, но на контролите за усилване се ползваха само трите.

(по спомен защото съм сменял адаптерите със Стив Морс сет и се поебавах малко)

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.