Jump to content
Българският форум за музиканти

Дисторшън и метълски звук за начинаещи


Valserp

Recommended Posts

А мога ли да ползвам компресор за буустване, и за него ли настройките на Level да e на max, а sustein да е към минимума? Имам си един на Милин камък.

 

 

Можеш да пробваш. Това е малко по-нестандартен, но също използван от някои метод.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 88
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Благодаря за помощта, с компресора нещата са O. K. Вдигна ми нивото, просто не съм знаел как да го използвам. Състейна на ефекта да е на min, а Gain на комбото на max. С MXR + дистъра ще трябва да сменя потенциометъра на гейна, така че да мога да намалям до край, нали е самоделка!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
Аз винаги свиря с 50 ватов усилвател, в някои случаи на много големи сцени. При озвучаване 50 вата са достаъчни при всяко положение, а често са много по подходящи ( от гледна точка на crosstalk при озвучаване ). Слагам кабинет само заради различния саунд на отворе и затворен бокс и комбинациите които това дава при озвучаването.

Първо искам да изкажа благодарности на Колио за съвета които ми даде за избора на комбо...ENGL. За всички които не са свирили на лампово комбо 50 вата...... Предостатъчно е за големи сцени или наи вече за клуб/казвам от личен опит...../Особено в клуба не можеш да му използваш възможностите напълно.........

:icon_shithappens:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 10 months later...

Здравейте и Честита коледа на всички!

Много песни се свирят на чиста китара и дисторшън, като за преминаването от едното към другото се ползва, разбира се настъпи кутийка. Принципно на комбото си имам драйв, който идеално ме устройва, но не и в този случай. Успешно си направих MXR + distortion, ползвам го, но като изключа ефекта, тъй като Volumeto на комбото ми при включен дистър е на 2, при изключен нивото на звука е слабо и чистата китара не се чува. Намалянето на Volumeto на MXR пък води до нежелани за мен честотни изменения на звука. Т. е. то трябва да е на max. Нещо аз ли бъркам или липсата на тон контрол в това ефектче води до това, да е неприложимо при преминаване от чиста китара и дисторшън? Пак моля, ако нещо на мен не ми е ясно да ме светнете, иначе MXR + distortion много ми допада, като ефект и звучене.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да не би да не е true bypass? Другият вариант е преампа на кубето също да доукрасява сигнала по желания за теб начин, но тези настройки да не са подходящи за чист канал.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип нямам този бутон за превключване, намерих тази схема в нета http://aronnelson.com/gallery/main.php/v/D...us_001.jpg.html и ако е вярна да се пробвам. Но не знам, комбото ми е с един канал, с true bypass ще стане ли? Светодиода и бутона намират ли се по магазините за ел. компоненти, какво да искам?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип нямам този бутон за превключване, намерих тази схема в нета http://aronnelson.com/gallery/main.php/v/D...us_001.jpg.html и ако е вярна да се пробвам. Но не знам, комбото ми е с един канал, с true bypass ще стане ли? Светодиода и бутона намират ли се по магазините за ел. компоненти, какво да искам?

 

Дали е вярна не знам. Със сигурност по тази картинка не може да се направи дисторшън - пистите под чипа изглеждат съединении.

Не си писал откъде си и затова предполагам, че си от голям град.

Бутон съм купувал от Електроинвест, само че двусекционен. Там има и светодиоди.

Ако пуснеш схемата на това, което си правил, можем да поразсъждаваме защо така става със звука като се намали.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По тази схема съм го правил http://www.tonepad.com/getFile.asp?id=115 . Нямам true bypass на ефекта, съответно не мога да превключвам от чиста китара кън дисторшън. Но когато свиря с дисторшън volume e на 2 от 10 степени и е доста силно. Същата сила на звука имам на чиста китара и с комбото към 9-10 степен на volume.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи тази схема?

Един true bypass ще ти е от полза. За да поизравниш нивата чисто/дист трябва да намалиш нивото на изхода на дисторшъна. Можеш да добавиш резистор 100к между горните (на схемата) изводи на С7 и R10. Нивото ще се намали 2 пъти. Ако е недостатъчно - по-голям резистор.

 

С тази схема можеш да експериментираш с различни диоди - силициеви, германиеви, шотки, светодиоди, несиметрично клипване с 2+1 диода.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте и Честита коледа на всички!

Много песни се свирят на чиста китара и дисторшън, като за преминаването от едното към другото се ползва, разбира се настъпи кутийка. Принципно на комбото си имам драйв, който идеално ме устройва, но не и в този случай. Успешно си направих MXR + distortion, ползвам го, но като изключа ефекта, тъй като Volumeto на комбото ми при включен дистър е на 2, при изключен нивото на звука е слабо и чистата китара не се чува. Намалянето на Volumeto на MXR пък води до нежелани за мен честотни изменения на звука. Т. е. то трябва да е на max. Нещо аз ли бъркам или липсата на тон контрол в това ефектче води до това, да е неприложимо при преминаване от чиста китара и дисторшън? Пак моля, ако нещо на мен не ми е ясно да ме светнете, иначе MXR + distortion много ми допада, като ефект и звучене.

 

 

Здрасти,

Всъщност по-големите(от 15 вата) усилватели си имат footswitch, с който да можеш да преминаваш между чист и мръсен канал, без да имаш нужда от външни драйвове. Споменавам го, защото ми се стори, че не знаеш това.

 

Второ - когато ползваш камионче-дист през чистия канал на комбо/усилвател - трябва да настроиш volume контрола на кутийката така, че когато дисторшъна е включен - изходният му сигнал да не скача много много по децибели.

 

Относно проблема ти с това, че кутийката не звучи добре, когато намалиш Output-контрола - ще предположа, че тъй като дисторшъна е правен - не се е получил много сполучливо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Разучавам рифчето на Back in black, но не ми се получава съвсем тази рязкост, която я има в оригинала и в кавърите, които откривам в You tube. Дали е от синглите, щото всички гледам го свирят с хъмбъкър адаптори? Просто по-меко ми звучи при мен и това е. Питам просто да ме ориантирате, да не се трепам повече, да знам че е от това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ох сингли, Плекси, пълни глупости. Никой не търси 1 към 1 звук, всеки път когато някой иска отговор как да постигне някакъв звук и отговора е "вади 100 хиледарки". Истината е, че и с кубе за 300 лв. можеш да изкараш звук, който да те задоволява.

 

За Back in Black аз лично бих ползвал гейн на около 7, требли на 8, среди на 6 и ниски на 3-4. Вече за рязкостта - това си е в пръстите.

 

Между другото скоро Слаш беше казвал нещо много вярно - по-добре да свириш тежка музика с много гейн и слаби адаптри от колкото обратното, защото иначе губиш чистия си звук.

 

Аз от както си взех Вокса ползвам един от най-слабите му дистъри и въпреки това нямам проблеми със свирене на тежка музика. Само ще си взема един компресор + нойз гейт на Лайн 6 и всичко ще е на шест. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност, далеч съм от мисълта, че искам да съм едно към едно със звученето на AC DC. Но исках да питам за мнението Ви такъв род рифчета с какво по принцип се свирят със сингли или с хъмбъкъри? E иначе, докато дойде време да се сдобия с китара с хъмбъкъри, то е ясно ще дрънча на синглите.

И заглушаването го правя, и по-рязко удрям с перцето, чат пат става, ама все нещо ми се изплъзва. То и в Шоуто на Слави, Цветан Недялков често го засвирва и ми се е набило как трябва да звучи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще се изненадаш колко малка може да е разликата между сингли и хъмбъкъри когато свириш с гейн.. Зависи до голяма степен от output-a.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.