Jump to content
Българският форум за музиканти

Има ли значение кой говорител от 4x12 се озвучава?


synyster_vengeance

Recommended Posts

Предполагам не само аз бих задал този въпрос и би било полезно за други хора да научат нещо ново :o .Защо АДЖЕБА професионалистите използват именно такива конфигурации и имали толкова много значение?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е задължително да е 4х12" зависи от какъв стил музика записваш, какъв звук на китарата търсиш, какво е подходящо за самото парче. Всеки говорител/кабинет си имат свой звук. Ако познаваш това, с което разполагаш, ще имаш добра отправна точка. От там нататък ръчкаш :o

От Michael Wagener:

"As for the decision which cab etc. to use, it's an educated guess at first then we work our way through sounds, building up on what we are hearing until we have exactly what we are going for."

Aз персонално за себе си по-добро обяснение не съм намерил. Ръчкаш, докато звучи добре и подходящо - т'ва е ...

По-долната конфигурация е от записи на един от албумите на Kings X.

cabs2.jpg

rm20.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ +1

 

Има значение какъв тип кабинет и какъв модел ползваш, какъв модел говорители ползваш, кой точно говорител ще си ибереш, с какъв модел микрофон ще го запишеш, с кой точно и къде ще го сложиш. Най-вече има значение какъв звук търсиш и колко сериозно искаш да се захванещ с това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да.Наясно съм с тези фактори.Питах за това дали ПРИМЕРНО (можеби се дължи на некомпетентността ми) 4x12 избутва повече въздух от 1x12 и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ама защо ти трябва да го знаеш това? :P И да бута и да не бута, просто звучи различно. Ако звучи така както ти трябва да звучи - значи върши работа.

Ако не знаеш как трябва да звучи - тогава трудно - но започваш да ръчкаш докато го наместиш и така. Чичо Майки бидейки записвал Металика, Аксепт ала бала ги разбира тез неща - щом и той ръчка докато напипа това, което звучи най-добре - значи е много вероятно това да е начина. Аз също не вярвах преди години, ама прав се оказа - за мен специално :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има ли значение кой говорител от 4x12 се озвучава?

 

По-скоро Не.Предполага се, разбира се, че са еднакви като модел.

От горен или долен ред говорители да се вземе звук пък оказва влияние, но по друга причина.Избира се равнината/нивото където страничните шумове са най слаби.Примерно ако кабинета е близо до барабаните и се вземе сигнал от горен ред говорител ще се прихванат със сигурност фус чинелите.Те си трептят и без барабанист.

Тук пък веднага се сещам, че всеки микрофон се характеризира с определен честотен диапазон.

 

Защо професионалистите използват именно такива конфигурации и има ли толкова много значение?

 

Четири е повече от едно.

 

Темата е важна и е хубаво някой китарист с по-голям стейдж опит да сподели мнение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-скоро Не.Предполага се, разбира се, че са еднакви като модел.

От горен или долен ред говорители да се вземе звук пък оказва влияние, но по друга причина.Избира се равнината/нивото където страничните шумове са най слаби.Примерно ако кабинета е близо до барабаните и се вземе сигнал от горен ред говорител ще се прихванат със сигурност фус

По-скоро да обаче според мен - поне по това което аз чувам от моите кабинети (YMMV) - но в едно си прав - за сцена и за запис положението е различно :-)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това което аз съм забелязал за себе си е че 4х12 има друг тип звук, освен че е по-силен заради площа говорители. Обеснението според мен е много просто - по-голямата площ на говорите, правят по-голямо налягане върте в бокса. Това се отразява и на микнатия звук.

Кабинет с 1 спийкър има по-малко налягане в повече и то самостоятелен обем. 4х12 конфируразията пък дели общ обем. Друго нещо че както всеки знае, ако експериментираме с бокс 2х12 и разкачим единия спийкър и свирим средно силно , ще видим много лесно как невързания реагира и "копира" движенията на работещия. При малко логика - четирите спийкъра в 4х12 ползвяйки общия обем се "бутат" един друг и от там идва специфичния звук. Освен че е по-силен от по-малките конфигураций.

 

Един експеримент който съм гледал някъде по тубата, но немога да го намеря.

 

Имат един 4х12 с Винтидж 30. Взимат обема на този 4х12, разделят го на 4 и правят 4 едвакви малки 1х12 кабинети със същите говорители. Нареждат ги на два реда като цял 4х12 . Следва сравнението. Разликата беше толкова чуваема че дори през компресията на тубата се разбра на къде отива каруцата.

Обяснението е ясно.

 

Това са мойте 5 стинки. За теоритични термини не ме търсете да не се излагам - WIKI има. :P

Аз само от личен опит приказвам.

 

Ако има нещо - поправете ме.

Редактирано от Daniel_V
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имат един 4х12 с Винтидж 30. Взимат обема на този 4х12, разделят го на 4 и правят 4 едвакви малки 1х12 кабинети със същите говорители. Нареждат ги на два реда като цял 4х12 . Следва сравнението. Разликата беше толкова чуваема че дори през компресията на тубата се разбра на къде отива каруцата.

Обяснението е ясно.

този тест обяснява нещата

 

Я кажете за да не пускам нова тема:

 

Какво знаете за кабинетите CRATE и защо са толкова по-евтини?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Michael Wagener записа наскоро и последния албум на King's X. (За тези които знаят бандата :) И определено е наясно с нещата!

А иначе има тенденция да се правят кабинети с 2x12 но с характера на 4x12. Как става тоя номер не питайте мен... :)

Иначе по мое скоромно мнение колоните на слкедните марки стават за нещо: Marshall, Custom Audio, Mesa/Boogie (последните тежат кут слонь!)

Налягането в бокса зависи не от броя на говорителите, а от мощноста им и обема на кутията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Налягането в бокса зависи не от броя на говорителите, а от мощноста им и обема на кутията.

Шефее, дадох пример сравнявайки разликата в налягането с 1 и с 4 с еднакви спийкъри... не говориме за различни модели и мощности.

Не си ме разбрал точно.

 

Поздрави!

Редактирано от Daniel_V
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.