Jump to content
Българският форум за музиканти

Топъл или студен го предпочитате?


machoka

Recommended Posts

:lol:

 

Та, какъв джаз предпочитате да слушате/изпълнявате ? Под "топъл" разбирам бавния джаз , може би пиано, бас, ударни, сакс и още нещо евентуално (вокал). Бавно темпо с дисонантни акорди, но все пак звучащи в тоналност и т.н.

Студеният - бързо темпо, може би и чиста импровизация, често сменяне на солиращите инструмени и най-вероятно без сакс ...

 

Така или иначе ме разбирате за какво говоря .. Аз лично си падам повече по топлия . Не че не ме влече импровизацията, но тя може да бъде направена и в него, а другия ми звучи само като чист професионализъм на изпълнение, но магията на музиката ми се губи някъде ! А и топлия е далеч по-романтичен в крайна сметка ...

 

Но да чуем и вашето мнение, а и не само на пианистите .

 

:idea:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ти ме уби с тая тема-че аз как да кажа коя ръка по си обичам?!?

 

:P:D:P:D ! ! ! ЕТО КАК - НЯМА КАК ! ! ! :D:P:D:P

 

:lol::):):lol: И за двата :):):godbless::godbless:

Но само за МЕЛОДИЧНИТЕ ! ! !(че има и едни такива... :wow: )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

яка тема!!!!ами кефя се и на студения и на топлия:lol:много остроумно.зависи найьбече в какво настроение съм.много обичам частите с импровизация особено при студения тип,щото носят някъф много енергичен заряд,аве джазза си му е майката.топлият го либим щот` мелодииките направо ми галят душицата,топлят я,става ми приятно(е * а т и лирическото се получи),ама си е истина.

 

аре със здраве :hello:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В джаза винаги съм се кефил много на саксофона. Просто понякога звучи направо магически. Та по тази логика и аз ще гласувам за "топъл джаз" :lol:

 

Иначе слушам повече fusion отколкото джаз...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дам, и все пак не само сакса прави музиката ... Един уникален мъжки глас също, а пък и една соло китара... имаше една , която вади много приятен звук, но не мога да се сетя за марката в момента, не съм специалист по китари. Жалко , че не мога да ви дам музикален пример в момента за "двата жанра" , но ако някой има под ръка може да сподели с нас ... .

 

Но само за МЕЛОДИЧНИТЕ ! ! !(че има и едни такива...  )

 

Е в тоя "студения" не намирам много мелодия. Както споменах изглежда ми повече като страхотен професионалозъм за изпълнение, защото не си е лесен този тип джемсешън все пак ...

:lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да живеят дисонансните акорди! :lol:

Някой от вас слушал ли е "САВ" (Tony macalpine, Bunny Brunel, Dennis Chambers и компания) - много джаз-благинки има там! :)

 

Иначе и аз съм за "топлия" джаз!

('б*х мааму, досега не съм знаел,че тъй му се викало...)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:)

 

Та, какъв джаз предпочитате да слушате/изпълнявате ? Под "топъл" разбирам бавния джаз , може би пиано, бас, ударни, сакс и още нещо евентуално (вокал). Бавно темпо с дисонантни акорди, но все пак звучащи в тоналност и т.н.

Студеният - бързо темпо, може би и чиста импровизация, често сменяне на солиращите инструмени и най-вероятно без сакс ...

 

Така или иначе ме разбирате за какво говоря .. Аз лично си падам повече по топлия . Не че не ме влече импровизацията, но тя може да бъде направена и в него, а другия ми звучи само като чист професионализъм на изпълнение, но магията на музиката ми се губи някъде ! А и топлия е далеч по-романтичен в крайна сметка ...

 

Но да чуем и вашето мнение, а и не само на пианистите .

 

:idea:

Искам да споделя нещо. Правилно си уточнил, какво разбираш под топъл и студен джаз, за да разберем, какво искаш да кажеш, но категориите, които си определили са много всеобхватни. Те включват в себеси много стилове. За това искам да постна тук кратко обяснение, без да си придавам важност. Който го разбира така да не го чете, а да преминава нататък.

 

Често пъти като говорим за джаз ние не говорим за него, а за някоя от неговите категории или стилове, наприлер Суинг, БиБоп, Фънк, Фюжън и тн. Понякога имаме в предвид местата, където даден стил е свирен, Ню Орлеанс, Канзас или пък говорим, че едикойси саксофонист свири в стил Чарли Паркър. Това се получава от голямата свобода с която използваме понятието стил. Хилдрет Роуч е намерил много интересна и проста дефиниция на понятието стил, а именно "ХАРАКТЕРЕН НАЧИН НА КОМПОЗИРАНЕ ИЛИ ИЗПЪЛНЕНИЕ НА МУЗИКАТА" (1992 год. Черна Американска Музика: Минало и Настояще)

Схемата приложена по-долу представлява историческа преглед на стиловете джаз. Тя е много обща и в никакъв случай не представлява детайлно характеристиките на така наречените стилове!

Jazz-Styles.jpg

Стилът на Louis Armstrong в ранните 1920 год. наричат Hot Jazz, а често пъти двата най-десни стила се наричат Студен Джаз

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мразим саксофона, дееба. Душевно ноеобратимо деформиран металистин съм. Виж, Gambale... Те тва е джас :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега ми е паднало! :curse:

От много време чакам да просветя някой за една група........

ето чуйте това.

http://rack5.free.evro.net/free2/hiph0p/hi...20Questions.mp3

 

http://rack1.free.evro.net/server2/bando/m...9;s%20Theme.mp3

 

http://rack1.free.evro.net/server2/bando/m...or%20Junior.mp3

 

После ако поискате още ще ви дам... :curse:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.