Jump to content
Българският форум за музиканти

Стабилизирано и филтрирано 9-волтово захранване за китарни ефекти


Recommended Posts

Еми колкото пуска трафа. Затова и има тилда. Моят пуска 14 и кусур на празен ход. ;)

В спецификациите на 7809 ги пише допустимите стойности на работа на схемата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако не можеш да прочетеш .PDF-а със спецификациите, да измериш едно напрежение с мултицета и да запоиш 5 спойки няма изобщо и да се захванеш... ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

LM317.jpg

От ляво надясно са мрежови филтър, траф 2х9V, 300mA, изправител - двоен шотки диод SR845 върху зелената платка. Основната част от елементите на зелената платчица са LM317 свързан по схемата High Stability 10V Regulator от PDF-а. Като меря с комбиниран уред за измерване на електрически параметри (някой му казват Мултицет) ми дава изходно напрежение 9,70 V - 9,71 V през 2, 3 секунди. Не знам дали просто уредчето не може да покаже 9,7046 V или изходното си плава :unsure:

 

С това захранване храня един дистер на Милин Камък, не съм забелязал негативи но имам желанието да погледна какво изкарва на осцилоскоп това захранване - да видя дали е хубаво. Дето има една приказка "На мама гарджето е най-хубаво!", а то се оказва че сме клекнали и сме направили миризлива кафява купчинка.

 

1. Ако някой на някой му се иска да го погледне на осцилоскоп моля да ме потърси.

2. Търся резистор 267 Ома, 1/4W

Редактирано от a_panov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно 267 ома едва ли ще намериш. Пробвай с 270.

Сега съм с 270 и ми е паднало напрежението на 9.7 V, като сложа 267 Ома и ще стане около 10 V.

Това си е стандартна стойност която си я има:

www.farnell.com/resistors/267omh

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

стандартен, ама от серия E192 :excl: с точност 0.1%, и цена над левче за единични бройки. такива надали ще намериш където и да е. аз 1% намирам рядко, и само отделни стойности... а на тебе защо са ти точно 10 волта?

Редактирано от Fallenblood
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Паралелно 270ом и 24К , последната цифра на мултимера има смисъл само когато знаеш колко е точен ( % от отчетеното и +/- LSD ( last/least significant digit) Counts). Тези 9,70-9,71 при +/- 1%; +/- 2 цифри са ~ 9,67 - 9,73 В.

И какво е това плуване ?

Гледа се за пулсации и/или осцилиране. Премести кондензаторчето(чевеното до изхода) до изхода на 317тката.

Тва убаво филтърче си го запази за нещо по-отговорно :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вземи си омметъра и иди в магазина. Поскай една шепа (или метър) резистори 270 ома и си намери 267.

Леле колко съм прост!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и аз това щях да предложа, ама на - изскочи ми от главата. можеш и да сложиш един тример 470 ома или 1 килоом и си го нагласи за необходимото изходното напрежение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тример в захранване ...... :icon_shithappens::nono:

Свържи резистор от 24Kohm паралелно на 270-те ома !

Е може и тример настроен около 24К паралелно на 270-тката.

И премести кондензаторчето да е макс. близо до ЛМ-а !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Аз пък сглобих едно изправителче по схемата на Baby Thomas и го хакнах на един захранващ адаптер 12 V 1000 mA,който на празен ход дава 17V и след схемичката вади в момента 9,20 V.

Това е супер.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.