Jump to content
Българският форум за музиканти

Стабилизирано и филтрирано 9-волтово захранване за китарни ефекти


Recommended Posts

На самата схема е означено - стъпка №3.

Възможно е да съществуват и ефекти с обратен поляритет, но стандарта е с + отвън и минус вътре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

благодаря, в бързината не обърнах внимание.

сглобих схемата на "BABY THOMAS" за захранване на 3 камионетки на един приятел, и тя работи перфектно.незнам дали могат да се вържат още поради това че на инфото на камионите пише 300милиампера а 7809 е около 1 ампер мисля...но както и да е, сигурен съм че и 4 ще вървят напълно нормално.

следващият път ако ми се наложи ще сглобя и на "никифена" схемата да я пробвам, но сега нямах под ръка някои от частите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-важно е колко може да даде трафчето, а ако е кЕтайско дори да пише 1А, не се знае колко по-рано ще "клекне". :rulez:

Драйв/Уа педали можеш да захраниш и 10, тъй като те имат супер ниска консумация (5-10-20 мА в повечето случаи), но при цифровите и на третото може да клекне. Зависи. Смяташ криво-ляво (разчитайки на инфото за камиона) или измерваш и после пробваш с едно на ум... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

трафчето е 2А , свалено от една италиянска електроника.

 

между другото разполагам с около 15 бройки италиански трфове 12V 2,5А (по показания на уреда са 13,5V) заляти с епоксидна смола в пласмасова кутийка. свалил съм ги от платки, т.е. бяха на печатен монтаж и пак стават за такъв имат и уши за 4 болта за захващане към платката.нямам никакви снимки и размери в момента, но не са миниатюрни. в понеделник ще ги снимам и ще ги измеря. ако на някой му е нужен подобен траф - ще пусна обява в съответния раздел на форума.

Редактирано от rocker_vn
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Не съм спец по електроника но мога да си запоя това онова... Та хора знаещи и можещи ме съветваха едно време да използвам двупътно изправяне за да осигурявам "постоянна твърда земя".

Fullwave.rectifier.en.png

 

Даже наскоро си правих едно захранване и предпочетох трафче с 2х12V и един сдвоен шотки диод SR1645 като изправяне на вторичното напрежение. Въпрос: оказва ли влияние типа на изправяне на напрежението - двупътно, "грец" откъм шумовите характеристики. Естествено че се различават по ток тези схеми... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 months later...
  • 2 weeks later...

Добре, сега в среда с толкова електричари (не, че аз не съм завършил техникум по телекомуникации и точно схеми грец, изправители и т.н. учихме, но не съм и не се занимавам с това) няма как да не попитам. В нас имам едно трафче, УЖ немско, ама не се знае, знае ли се и ефект Behringer TM300. Когато го включа има страшен брум в кубето. От трафчето ли е или е нормално за този род ефекти. Само да поясня, че ако не е включена китарата брумът е доста солиден, а като я включа намалява, но пак го има.

Благодаря предварително на всички отговорили и се извинявам за спама.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето и една схемичка за 5 канален захранващ блок,която намерих в нета Цък

 

Това е опростен вариант (и съответно не толкова добър) на схемата, която е показал Ники на предишната страница. Разликата е в трима и паралелните изходи. Ако няма да има галванично разделяне, аз предпочитам daisy chain кабел.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Аз пък токущо приключих с направата на моето захранване. Използвах зарядно подобно на тези за лаптоп, изкормих всичкия чаркалък оставяйки мрежовия филтър след него е тороиден траф 2 х 6 волта 1.25 ампера, грец, 4700 микрофарада кондензатор и 7809. Получи се следния проблем ( поне така мисля ) мрежовото напрежение в къщи е около 240 волта и от трафа излизат 15 вместо 12 волта, след кондензатора стават 20, при положение че тока ще е около 0.6 А ( груби сметки ) ме съмнява че ще е много разсейваната мощност 6,6 W на стабилизатора макар че има една алуминиева плочка за радиатор. Засега съм включил един цифров ефект за товар да видим колко ще пече, а утре смятам да му чуя гласчето :punk_guitar:

Редактирано от zimba
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чудно, 7809 работи с такива волтажи, че даже и повече (не ми се рови в ПДФ-а, по спомен докъм 30 волта "харесваше"). Даже някои казват, че 12 са му малко. Провери ако искаш, но всичко звучи нормално. Важното е на изхода след 7809 да нямаш големи вариации... ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

^

- минимално входно напрежение 11.5V

- пад на напрежение в стабилизатора(dropout) 2V

- Абсолютен максимум (точно преди да изгори :) )35V

- максимално входно напрежение на регулация 23V

- "комфортен" режим на регулатора при 15V

 

 

^^ Консумацията ти е спрямо изходното напрежение 9V, а не спрямо входното. Произвеждат се варианти на 7809 от 0.5 до 1.5А потърси конкретно за твоите буквички.

За входното напрежение - 20V е леко гранично, но имаш 3V запас до нелинейния режим на регулатора.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разликата между изходното напрежение 9 волта и изходното след кондензатора на греца, умножена по тока през стабилизатора, дава горе-долу мощността, която се отделя като топлина от стабилизатора и радиатора му. Щом можеш да отведеш тази топлина нямаш проблем да ти е по-високо захранващото напрежение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
Отговорено (Редактирано)

Аз пък си стабилизирах едно 12V захранване на 1A.

Начертах си за новата платка една ориентировъчна скица за да се ориентирам по лесно нагледно.

Реших, че може да я боцна в темата.

 

TRAFF.jpg

 

ЗАБЕЛЕЖКА:

 

1. Така наречения "греец" съм изобразил доста абстрактно.

В началото на темата си има истински схеми, на които ясно се вижда как трябва да изглежда.

 

2. На скицата не съм посочвал стойности.В моят случай съм използвал е.кондензатори по 25 волта на 2200 mF, филтриращите са със същото напрежение, а "интеграла" е 7812.

В моят случай, като го купих захранването беше с фиксирано изходно напрежение от 12V на 1A.

На скицата напрежението, което замервам преди филтриращите елементи е 15.3 волта, а след него 11.9 волта.

 

:thumbs_up:

Редактирано от Slacoth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Реших да си поиграя с новата 3.0.8 Beta версия на DIYLC 3.

В първия пост сложих нови по-ясни пикс за схемата и подредбата на компонентите, както и DIYLC 3 файл със схемата за даунлоуд.

 

PS-Scheme.png

 

PS-Components.png

 

:headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.