Jump to content
Българският форум за музиканти

Копаньето - дет му викат Picking :)


Glacierise

Recommended Posts

  • Отговори 89
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Незнам дали точно в този в подфорум е мястото (ако ли не, ме насочете към друг) да разгледаме някои други фактори подпомагащи бързото свирене.Та като се абстрахираме от пръстовите техники(постановка), които се коментираха досега интересува ме, какво влияние(корелация) имат следните параметри:

1.Гриф - форма(shape) материал, колко широк(mm), колко дебел(mm) и къса или стандартна мензура(mm)

2.Струни - твърдост, дебелина, обвивка, хлъзгавост и разстояние(мм) между самите струни(при горно и долно мостче)

3.Перо - твърдост(mm), материал

4.Позиции - видове, материал

5.Вид китара - електрическа(но с чист тон без абс.никакви ефекти), акустична, класическа

Аз свиря само на акустична, която много е изпипана, но незнам кои от параметрите и да подобря за бързо свирене.

Tommy Emmanuel и неговите китари са моят интерес.

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Параметри за бързо свирене на една китара, поне доколкото аз съм запознат, няма. Или поне почти, в смисъл, да, необходима е прилична акция и прав гриф, но май с това се изчерпва всичко. Останалото си зависи изцяло от свирача.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В общи линии сън съгласен с Кольо_К.

 

1.Гриф - форма(shape) материал, колко широк(mm), колко дебел(mm) и къса или стандартна мензура(mm)

Материалът едва ли е от значение за скоростта, формата е до навик и вкус, мензурата има значение само дотолкова, доколкото при късите мензури струните стоят по-отпуснато, което може да се компенсира с дебелината на струните. Размерите на грифа мисля, че имат връзка с размерите на ръката, що се отнася до удобство.

2.Струни - твърдост, дебелина, обвивка, хлъзгавост и разстояние(мм) между самите струни(при горно и долно мостче)

Екшъна не е добре да е твърде голям, но при

3.Перо - твърдост(mm), материал

Едва ли има правила, но мисля, че 1+мм е по-добре за шредове.

4.Позиции - видове, материал

Като изключим супер-джъмбо позициите, на които се бендва по-лесно, и много ниските позиции, в общи линии е до навик.

...

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За по-бързо свирене ,на мен лично ми е по-удобно с по-дебели струни.Наскоро свирих на един фендер с 9-ки(аз съм с 10-52) и ми беше много терсене.Но всичко си зависи най-вече от маниера на свирене и атаката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

A за каква атака става въпрос? Иначе едни и същи струни могат да стоят различно твърдо на различни китари.

Но... май всичко, което би могло да бъде казано по темата, вече е казано.

Сега остава свиренето...

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип от известни китаристи, които свирят само надолу съм чувал само за Джеймс Хетфийлд.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това на всички ел китари ли става?Ще стане ли да се науча на Орфеи(и по нататък да се надяваме на нещо друго)?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зависи от орфея. Ако е в добро състояние - да. Ако струните са на 1 см. от грифа, фалшива е и се свири трудно - не.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещо, което ми направи впечатление преди не много време е , че струните, като цяло имат влияние за бързото, а й не чак дотам свирене. По принцип свиря само с Дадарио (колкото и да са калпави на времето бяха добри и ми е останала носталгия от тогава). Реших да пробвам случайно някоя друга марка и си взех някви си там, без много да се замислям, въпреки че търсех Елексир.... По принцип използвам десетки и този път не изневерих на принципите си. Когато ги сложих на китарата всичко ОК, настройване и т.н., след което оставих летвата малко да "свикнат" струните с нея, след извесно време я взех да "разсвиря" струните и ми направи впечатление, че нещо не е в ред - не му обърнах внимание. На следващия ден пак хващам летвата и започвам да тровя душите на комшийте с моето бездарно свирене, в следствие на което неприяното усещане за нещо нередно се засили и ме накара да се замисля от какво е провокирано то. Започвам да свиря една идеика бавно, като постепенно я забързвам, за да стигне до нормалното й принципно темпо. Да, ама не!!! Стигам до едно положение на чисто свирене, след което започвам да мажа и да не излизат чисти тонове. Същата идейка я свиря с нормалната и бързина с Дадарио без проблем. Оказа се в крайна сметка, че това е провокирано от недостатъчната опънатост на струната и някак си една и съща струна, като дебелина от двата комплекта при настройването й в един и същ тон има различна опънатост, от там проблеми със свиренето и невъзможното постигане на търсената бързина.

Едит:

И за да не е хептен офтопик поста ми ще кажа, че въпросната постановка е алтернеит пикинг :girl_cray2:

Редактирано от KingdomX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.