Jump to content
Българският форум за музиканти

Копаньето - дет му викат Picking :)


Glacierise

Recommended Posts

  • Отговори 89
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

а аз си мисля че е леко неуместно да се твърди че този или онзи стил е по добър.Важното е кво се чува и как ви е удобно да се изсвири.Ако се говори за конкретна мелодия или някъв пример би могло да се спори.Например МАстера на МЕталика аз си го свиря на алтернатив , щото така си джара по принцип, но звучи много по убедително , отсечено и убийствено както си го свири бат'.Джеймс.

..такива работи..

Мир да има (и меТъл)

 

remember that [once again] music is about creating melodies, and speed licks should mainly be used as tension-builders. (Death metal guitarists may ignore this information.)
:read:

:D:D:D

:unsure::):D

:):D:bravo:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...
Те ви тема (не знам 'що не сме повдигнали още тоя фъпрос) за т.нар. picking, дето аз си му викам 'копанье' :D

 

За интро и като отговор на оня пич дето питаше:

 

Има горе долу 4 вида копанье:

 

 

1. Само надолу - хеви метъл, мадафака! Ясна работа :)

 

2. Само нагоре - питайте Боб Марли от що е умрел :) И тва - ясно.

 

3. Alternate - сиреч, еднъж надоле, еднъж нагоре. Петручи мадафака само така пляска (с изключение на арпежите, де :) ) Трудността тука идва от момента, в който триаа да се направи преход от удар ногоре на една струна към удар надолу на следващата. Поне аз имам малко трудности да го направя това много бързо и чисто.

 

4. Sweep picking, или economical picking - глейте Gambale кви ги върши. За разлика от това, което някои си мислят (Маринчо, нашия приятел - Angermeans :P ) sweep-a не е само техника за свирене на апрежи с плъзгане. Sweep-a е плъзгане между струните (тоест - удар, и следващия удар - на новата струна в същата посока), и alternate при свирене на една струна. Получава се така, че ако се движиш по струните, и искаш да запазиш посоката, свириш нечетен брой удари (посоката се запазва - нагоре-надолу-нагоре или нагоре-надолу-нагоре), а когато искаш да обърнеш посоката - свириш четен брой тонове (например нагоре-надолу или надолу-нагоре).

 

Айде - дискутирай, народе :)

Бих искал само да добавя и още един стил на "пикване", ще ме прощавате за англицизма: Alternative (ако не греша)-състои се в това, че свирите надолу-нагоре, но при смяна на струната (да речем като свирите по 3 ноти на струна) вместо да продължите както при Alternate повтаряте последния удар. Пример:струна:надолу-нагоре-надолу-следваща струна:надолу-нагоре-надолу, тоест свирите като запазвате движението за всяка струна...струва ми се, че Малмстийн свири така, но може и де бъркам...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само 1 и 3 използвам и си рулирата и си мисля,че за сега друга не ми трябва.Всяко соло го свиря алтернативе,всеки риф с акорди 1)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...
За мен shred не е мръсна дума, въпреки досадното пренасищане и преексплоатиране на нишата напоследък, а необходим и ползотворен похват при свиренето, които примесен с друг тип свирене и добра композиция води до нещо истински стойностно. Мога да го онагледя с абсолютно никому непознатата For The Love Of God. За мен парчето на чичо Стив е мястото, където монстърския шред и спокойното мелодично свирене се срещат, за да оформят накрая нещо просто красиво.

 

На мен ми е известна. Захванах да я уча преди около 5 месеца и ще я свиря на годишния изпит в Академията. Само единият от дяловете (онзи с многото "бродиране") ми отне поне месец, но си струваше. Като цяло пиесата е изключително емоционална и има почти всичко от китарната техника.

 

П.С. Ако има някой, на когото тази пиеса случайно не му е известна:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В интерес на истината ако се заслушаме в солата на Вай , ще се изненадаме колко малко шред пасажи има...може би не повече от 20% в сравнение с Малмстийн например...( нищо против Малмстийн)...

а само да вметна Джо Пас си е култов шредър за стила си :icon_shithappens: сега не знам но навремето в консерваторията се кандидадстваше с негови пиеси..аз съм свирил една , казваше се "Пако де Лусиа" , 13 страници нотен текст...има много трудни неща там...

 

...И аз свирих "Пако де Лусия" от Джо Пас на кандиданстудентския изпит. Много страници, много нещо......... Но пиесата е готина и си струва да се опита, стига да имаш време и нерви.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^тц редуват се само нагоре надолу, независимо дали сменяш струна или не

демек

6та струна down, up, down и продължаваш на 5та - up, down, up, 4ta - down, up...

и така, позяпай разни клипчета в тубата, има сигурно стотици уроци по темата :girl_witch:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^тц редуват се само нагоре надолу, независимо дали сменяш струна или не

демек

6та струна down, up, down и продължаваш на 5та - up, down, up, 4ta - down, up...

и така, позяпай разни клипчета в тубата, има сигурно стотици уроци по темата :girl_witch:

 

Демек, са как съм свикнал по "моя си начин" down up down И на следващата down... са пробах по твоя ..... инвалид, но има една приказка Давай с начала :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

абе какво си мъчите акълите на който какту му удобно :thumbs_up:

Аз свиря със Alternate (сиреч, еднъж надоле, еднъж нагоре)

Поне тъка ма учи даскалката по китара и така си ми е удобно за в момента :)

Редактирано от ivocanibala
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

абе какво си мъчите акълите на който какту му удобно ;)

Аз свиря със Alternate (сиреч, еднъж надоле, еднъж нагоре)

Поне тъка ма учи даскалката по китара и така си ми е удобно за в момента :greenangel:

 

Ами аз примерно попитах, защото доста замазвам при преминаването от 6 на 5 струна със това down - up -down и на 5 пак down.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За подобряване на пикинга препоръчвам уроците на Майкъл Анджело "Speed Kills". Човекът обяснява всичко за пикинга и си е казал, че няма смисъл да знаеш и използваш само една техника на пикване, след като можеш да ги ползваш всичките, което е най-добрият вариант :bravo:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

верно го е казал човека,различните работи се свирят с различни техники.тои не е като да няма техника :bravo:

обаче мен лично не ме кефи постановката му на дясната рька,малко неугледна ми се вижда...доста е специфична,и не толкова конвенционална,че да вземе некои начинаещ да я копира.за него очевидно си е ок,ама две еднакви рьце няма.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.