Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Привет на всички!

Причината да създам тази тема е идеята да показвам чрез снимков материал изработката, ремонтите, или реставрациите, които са по - специфични, и в повечето случаи рискови, които някой би счел за неизпълними, невъзможни или напълно излишни.

Най-лесно е да се подходи радикално към даден проблем подменяйки гриф, тяло или просто да се закупи нов инструмент, но понякога обстоятелствата налагат да се оперира рационално, базирайки се на определен бюджет с определено (custom) искане или изискване, както например беше случая с китарата на EAmechaniX.

Доста странни ремонти съм правил и реших, че е добре да се покажат предстоящите, за да се видят с информативна цел. Сигурен съм, че по - интересните предстоят. Надявам се да се получи хубава и полезна тема, която да ви се хареса. :)

 

К. Димитров

Редактирано от BassTraffic
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

…и нека началото да бъде дадено с този гриф:

Китара за реставрация “Ibanez roadstar II”, чийто гриф се оказа коварно пукнат точно под нъта и пукнатината продължаваше около сантиметър към главата. Първоначалната ми идея беше да разтворя пукнатина и с рядко лепило да я залепя, обаче не стана. Пукнатината отваря съвсем малко и лепилото не може да влезе на повече от 2мм, а и имаше фрапираща напречна пукнатина м/у двата болта, които държат заключващият нът за флойда.

За да се гарантира здравина на грифа и за да няма повече проблеми в зоната на пукнатината, решението беше следното:

 

pic0432m.jpg

 

К. Димитров

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

които някой би счел за неизпълними, невъзможни или напълно излишни.

И казваш, радикален подход, да се смени грифа.

Е, това да питам, защо клиента иска да се лепи, а не подхожда радикално със смяна?

Айбаниз родстар в повечето случаи не е супер ценен и предполагам,

лепенето е оправдано като цена, но от друга страна един нов гриф направен от теб, няма ли да е по-добрият вариант?

Естествено, клиента си решава според джоба.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Тук в конкретният случай (както и в повечето) самият клиент решава, кое е най-добре и кое е по-добър вариант. Нов гриф определено е по-скъпата опция и за предпочитане, но лепенето от своя страна пък дава гаранция за здравина.

В общи линии има избор.

 

К. Димитров

Редактирано от BassTraffic
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Грифът е възстановен чрез залепянето на клин. Тази слепка е изключително подходяща за счупени грифове, тествана е многократно и дава изумителни резултати.

 

pic0439.jpg

 

pic0440y.jpg

 

Тънка палисандрова подложка компенсира разликата във височините на м/у старият и новият нът. Старият е със захващане посредством 2 болта през грифа, а новият нът е със захващане чрез две видии откъм страната на струните.

 

pic0442e.jpg

 

К. Димитров

Редактирано от BassTraffic
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хвала за инициативата ! Имам една китарка, по-която си работил (едно Теле което EAmechaniX ти е давал) и мисля че си свършил страхотна работа и там. Темата ще е много интересна и за мен, а и за колегите ти от всякакво ниво на опит предполагам :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Грифа е боядисан и лакиран. Остава само полиране и сглобяване на китарата.

 

pic046300.jpg

 

pic046400.jpg

 

fLiSk, vlex, благодаря за подкрепата! Ще се радвам заедно да направим темата полезна и интересна :girl_witch: .

 

К. Димитров

Редактирано от BassTraffic
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ТЕМАТА Е УБИЕЦ!!!

:girl_witch::):)

Радвам се за хубавата идея, нали в крайна сметка точно това е идеята на форума, да споделим знанията и уменията си.

С нетърпение чакам нови постове!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Позволявам си да закача тази тема, въпреки, че е още в самото си начало. Много ще се радвам вие като лютиери да ни отворите очите за нещата от кухнята. Интересно ми е да видя подобни ремонти от много от вас и съм твърдо убеден, че ще бъде много интересно ако всички бъдем сдържани относно решенията на майсторите сред нас.

Коце, темата е чудесна и вярвам, че ти, Диката и всички дейни лютиери можете да я направите едно ръкводство с решения за бъдещи "ядрени опити" на начинащите и неопитните тук.

 

Поздрави,

Виктор

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Китарката е вече завършена. Остана само малко поялник тук там... :)

 

pic0477.jpg

 

pic0478.jpg

 

pic0479.jpg

 

pic0481.jpg

 

pic0483.jpg

 

IgniteAll ... :drummer:

SergoX ... ако трябва и боята ще боядисам :D

Demiurg ... SergoX имаше предвид един виц, който ми разказа преди време... :recourse:

 

К. Димитров

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тоя Роудстър, с това заключване ми е малко странен. Обаче пък сглобката все едно я няма. А, за боядисването няма да споменавам, отдавна съм установил, че телето като го лъсна по-хубаво мога да се бръсна пред него, нищо че е черно :drummer:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.