Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Публикувано (Редактирано)

Привет на всички!

Причината да създам тази тема е идеята да показвам чрез снимков материал изработката, ремонтите, или реставрациите, които са по - специфични, и в повечето случаи рискови, които някой би счел за неизпълними, невъзможни или напълно излишни.

Най-лесно е да се подходи радикално към даден проблем подменяйки гриф, тяло или просто да се закупи нов инструмент, но понякога обстоятелствата налагат да се оперира рационално, базирайки се на определен бюджет с определено (custom) искане или изискване, както например беше случая с китарата на EAmechaniX.

Доста странни ремонти съм правил и реших, че е добре да се покажат предстоящите, за да се видят с информативна цел. Сигурен съм, че по - интересните предстоят. Надявам се да се получи хубава и полезна тема, която да ви се хареса. :)

К. Димитров

Редактирано от BassTraffic
  • Like 2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

…и нека началото да бъде дадено с този гриф:

Китара за реставрация “Ibanez roadstar II”, чийто гриф се оказа коварно пукнат точно под нъта и пукнатината продължаваше около сантиметър към главата. Първоначалната ми идея беше да разтворя пукнатина и с рядко лепило да я залепя, обаче не стана. Пукнатината отваря съвсем малко и лепилото не може да влезе на повече от 2мм, а и имаше фрапираща напречна пукнатина м/у двата болта, които държат заключващият нът за флойда.

За да се гарантира здравина на грифа и за да няма повече проблеми в зоната на пукнатината, решението беше следното:

pic0432m.jpg

К. Димитров

• Like 2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
които някой би счел за неизпълними, невъзможни или напълно излишни.

И казваш, радикален подход, да се смени грифа.

Е, това да питам, защо клиента иска да се лепи, а не подхожда радикално със смяна?

Айбаниз родстар в повечето случаи не е супер ценен и предполагам,

лепенето е оправдано като цена, но от друга страна един нов гриф направен от теб, няма ли да е по-добрият вариант?

Естествено, клиента си решава според джоба.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Тук в конкретният случай (както и в повечето) самият клиент решава, кое е най-добре и кое е по-добър вариант. Нов гриф определено е по-скъпата опция и за предпочитане, но лепенето от своя страна пък дава гаранция за здравина.

В общи линии има избор.

К. Димитров

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:)

ще следя с интерес!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Грифът е възстановен чрез залепянето на клин. Тази слепка е изключително подходяща за счупени грифове, тествана е многократно и дава изумителни резултати.

pic0439.jpg

pic0440y.jpg

Тънка палисандрова подложка компенсира разликата във височините на м/у старият и новият нът. Старият е със захващане посредством 2 болта през грифа, а новият нът е със захващане чрез две видии откъм страната на струните.

pic0442e.jpg

К. Димитров

• Like 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хвала за инициативата ! Имам една китарка, по-която си работил (едно Теле което EAmechaniX ти е давал) и мисля че си свършил страхотна работа и там. Темата ще е много интересна и за мен, а и за колегите ти от всякакво ниво на опит предполагам :greenangel:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Супер, ще следя и аз с интерес :greenangel:

Поздрави,

Влад

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Грифа е боядисан и лакиран. Остава само полиране и сглобяване на китарата.

pic046300.jpg

pic046400.jpg

fLiSk, vlex, благодаря за подкрепата! Ще се радвам заедно да направим темата полезна и интересна :girl_witch: .

К. Димитров

• Like 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ТЕМАТА Е УБИЕЦ!!!

:girl_witch::):)

Радвам се за хубавата идея, нали в крайна сметка точно това е идеята на форума, да споделим знанията и уменията си.

С нетърпение чакам нови постове!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Позволявам си да закача тази тема, въпреки, че е още в самото си начало. Много ще се радвам вие като лютиери да ни отворите очите за нещата от кухнята. Интересно ми е да видя подобни ремонти от много от вас и съм твърдо убеден, че ще бъде много интересно ако всички бъдем сдържани относно решенията на майсторите сред нас.

Коце, темата е чудесна и вярвам, че ти, Диката и всички дейни лютиери можете да я направите едно ръкводство с решения за бъдещи "ядрени опити" на начинащите и неопитните тук.

Поздрави,

Виктор

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво,приятелю!Важно е, всичко да е боядисано,включително и "Сателитен Изкривител" . :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Нещо ти пречи, или аз нещо не разбрах ?

Възстановяването на китарата изглежда доста профи, или имаш нещо против ?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Китарката е вече завършена. Остана само малко поялник тук там... :)

pic0477.jpg

pic0478.jpg

pic0479.jpg

pic0481.jpg

pic0483.jpg

IgniteAll ... :drummer:

SergoX ... ако трябва и боята ще боядисам :D

Demiurg ... SergoX имаше предвид един виц, който ми разказа преди време... :recourse:

К. Димитров

• Like 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тоя Роудстър, с това заключване ми е малко странен. Обаче пък сглобката все едно я няма. А, за боядисването няма да споменавам, отдавна съм установил, че телето като го лъсна по-хубаво мога да се бръсна пред него, нищо че е черно :drummer:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.