Jump to content
Българският форум за музиканти

Държене на Pick-а


razorhbk

Recommended Posts

В едни ДВД-та на Lick Library един много добре го беше обяснил. Отпускаш си напълно ръката с дланта сочеща надолу. След това я обръщаш и просто комбинацията от естествения опън на сухожилията и гравитацията ти поражда определена поза на ръката, в която палеца и показалеца се срещат някъде около кокалчето на палеца. ДОкато си в тази позиция с другата ръка си мушкаш перцето между двата праста и туй то :) По принцип за правила в изкуството ми е смешно да се говори, но в случая една максимално естествена поза може да е само в плюс за свирещия, така че съм с две ръце за тоя подход. Допълнителен довод за този метод е това, че като самоук след 3-4 различни начина на държане сам стигнах до този като най-удобен. Според мен това говори за голяма естественост на позицията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...
Забелязал съм ,че много китаристи държат перцето така че показалецът им е под наклон и минава през цялата задна част на перото , а аз го държа директно с плоската част на показалеца и палеца и перцето стои успоредно на струната , а при хората които държат перцето с показалеца под наклон перцето стои по настрани и изглежда че pick-ват по-лесно . Според вас трябва ли да променя начина си на държене на перцето ?

 

-питам понеже искам да свиря все по-бързо и се чудя дали начина ми на пикване няма да ми попречи да прогресирам

 

Има няколко основни начина на държане на перцето.

Според броя на пръстите с които се държи перото: с два или с три пъста.

Повечето китаристи държат перото между палеца и показалеца на дясната ръка (лявата при левичарите). Изключение прави Пат Матини който държи перото с три пръста (както и много наши тамбуристи).

Някои китаристи държат перото между първата сгъвка на палеца и първата или (най-често) втората сгъвка на показалеца(Ал Ди Меола). Това позволява добро използване на китката. Други (Ингви Малмстиин) държат перото с върховете на палеца и показалеца, което им позволява до голяма степен да използват пръстите при свирене.

Освен това има три начина на наклон на перото. Успореден на струните, наклонен надолу и наклонен нагоре.

Успореден е когато перото е успоредно на струните. Удобно за използване на китка. При наклон надолу предния краи на перото от успоредно положение се накланя надолу. Така можем по добре да заглушаваме свободните струни (особенно важно при свирене с дисторшън)тъй като дланта става успоредна на бриджа. При наклон нагоре или обратен наклон предния краи на перото от успоредно положение се накланя нагоре - Пат Матини, Джордж Бенсън, Адам Роджерс са едни от китаристите които ползват този стил на звуко извличане.

Аз лично използвам всички видове според ситуацията.

Всички видове позволяват бързо свирене - въпрос на отработване.

 

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Здравейте!

 

От извесно време имам ел. китарка и си се кефя в къщи, ноизпитвам проблеми при боравене с перцето, което определено ми пречи да засвирвам по-добре. Питал съм няколко китаристчета, приятели, които свирят добре и отдавна и всеки има леко различно мнение по въпроса - малко ме объркаха :)

 

Начи, на мен ми е най-удобно като го хвана с палец и показалец(колкото и странно да е:) така:

2011-10-10_20-45-02_265.jpg

2011-10-10_20-45-15_174.jpg

 

Пороблема е, че струните не звучат толкова добре, както когато хвана перцето с показалец кум върха му, пемпердикулярно на палеца и струните, тогава звучат много по-чисто, но пък ъпстроуковете хич не ми работят - закачат, а да не говорим за бързи парчета.

По моя начин перцето не пада съвсем равно в/у струната, а е леко(съвсем леко) извъртяно с ръба и първо с него докосва струната.

 

Колко да го стискам(перцето:) е друг въпрос по който мойте ментори не постигат съгласие. Трябва да отбележа, че всичките свирят от отдавна и се замисляха по тези въпроси на момента извличайки отговорите с мъка щото не са се замисляли по въпроса от години.

 

Абе въобще някви генерални съвети по въпроса биха ми били много полезни.

Редактирано от Ground
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До колкото съм чел из интернет перцето трябва да пада на една страна спрямо струната, тоест не успоредно на нея. Все едно я "реже".

В противния случай ще е по-трудно, а и така се свири по-бързо ;)

 

 

Интернетът е безкраен... възползвай се: http://www.youtube.com/results?search_query=how+to+hold+a+guitar+pick&aq=0&oq=how+to+hold+

 

Използвай търсачката! Във форума има доста теми за твоя въпрос. Сега се сещам за една конкретна, но не мога да я намеря в момента...

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мда,

прав е Lathron, вий какво има из нета. Иначе не е лошо да си поекспериментираш сам. А и обърни внимание при какъв хват какъв звук извличаш. Ако например "режеш" струните с перото, т.е. свириш под лек наклон на перото спрямо струната, металургиите могат доста да ти дращят (въпрос на предпочитание и търсен звук, разбира се). Най-добре почни да свириш нещо и без да променяш настройките по китарата и усилвателя псотепенно почни да увеличаваш наклона на перото, пък виж какво ще излезе.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първото нещо, което направих беше да потърся в тубата, но не намерих видео, което да отговаря точно на това, което ме интересува. Ще се поразтърся още из форума - разбрах, че имало теми, които да ми помогнат, но не ги открих преглеждайки последните 6-7 страници с теми и за това реших да пиша, а и исках да се види как точно аз го държа и да си кажете мнението конкретно и по принцип.

Съжалявам за спама.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И без това няма какво да правя, така че... :

 

1-ва тема <- За която споменах по-горе.

 

2-ра тема <- Сега я намерих.

 

Направих и няколко снимки. :girl_witch:

Как аз държа перото:

1 2 3

 

Как стои перцето срещу струната:

1 2

 

Така държа и свиря с перо аз.

Сега като се загледах в снимките ти ми се струва, че перцето е малко за ръката ти. Ако искаш пробвай по-голям размер, но не знам дали е от това проблема.

 

Колкото до "ъпстроуковете" - погледни тукили пак в ЮТуба и се упражнявай, това е.

 

 

Поздрави, дано съм ти помогнал!

:cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някой неотдавна беше споменал, че много зависи дали едва докосваш струните или стържеш яко. То това май си зависи и от инструмента и адаптерите. В смисъл - Ингви едва ги докосва, щото на 24 килоома адаптери дори да кихнеш, докато свириш, ще излезе някакъв тон :), докато ако ти е малко по-ниско съпротивлението, може да се наложи да си малко по-старателен в стърженето. Поне така си мисля.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако апаратурата е готина от натиска и ъгъла на перото можеш да вадиш различно агресивен звук.

 

видео също е интересно, хареса ми фена какви неща обясни. :)
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някой неотдавна беше споменал, че много зависи дали едва докосваш струните или стържеш яко. То това май си зависи и от инструмента и адаптерите. В смисъл - Ингви едва ги докосва, щото на 24 килоома адаптери дори да кихнеш, докато свириш, ще излезе някакъв тон :), докато ако ти е малко по-ниско съпротивлението, може да се наложи да си малко по-старателен в стърженето. Поне така си мисля.

 

Адаптерите са фабричните на Ibanez PSND3 (neck) & PSND4 (bridge), като ползвам основно първия. Нямам представа добри ли са, щото нямам база за сравнение, но всъщност различното звучене на струните се чува и без да е включена китарата. Просто, като хвана с показалеца да сочи китарата и звучи много по-силно и кантящо струната, но пък е ужасно неудобно. Сега, като прочетох темата и ми се изясниха доста неща, и май съм на прав път бил. Има и доста добри видеа тук.

Мерси!

 

Ако нещо, пак шси питам ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Перцето се държи различно в различни случаи. Не може да го държиш по един и същи начин, когато свириш блус сола на получиста китара, когато шредиш арпежи с много дисторшън, когато свириш тежки рифове стил металика 88 примерно, или когато правиш ритъм с цели акорди на акустична китара... със свирене се свиква.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.