Jump to content
Българският форум за музиканти

Постановка за мощни акорди


Recommended Posts

  • Отговори 51
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Ама признайте, че "термина" Мощни акорди кърти миФки! Хахаха, мен много ме радва!

 

Ами в английския си е съвсем нормално прието да се наричат "Power chords", което наистина на български се превежда най-рационално като "Мощни акорди", колкото и нелогично и странно да звучи.

 

По темата - аз за свирене на "мощни" акорди ползвам само показалец и кутре - показалец за основния и кутрето за квинтата и октавата (с малко баре). Така за мен е много по-стабилна постановка, от колкото с показалец, безименен и кутре - преминаването на отделни струни, както и приплъзването (slide-овете) стават доста по-лесно и интуитивно, според мен. А и изглежда яко от страни :nono:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По темата - аз за свирене на "мощни" акорди ползвам само показалец и кутре - показалец за основния и кутрето за квинтата и октавата (с малко баре). Така за мен е много по-стабилна постановка, от колкото с показалец, безименен и кутре - преминаването на отделни струни, както и приплъзването (slide-овете) стават доста по-лесно и интуитивно, според мен. А и изглежда яко от страни :D

 

Напълно подкрепям това мнение. Хамет rullz. (Оттам ли, btw, идва ;) ?)...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как може да кажеш такова нещо?!?!?!? ;)

 

Този знак е въведен от Рони Джеймс Дио, който го е видял от баба си. Тя така е гонела зли духове. Той го взаимствал, хората са го харесали и популяризирали и тей... :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

А кои са немощните акорди? ;)

 

А най-близкия по значение превод на power chord би бил "акорд на силата" ;) звучи малко митологично, но power chord значи акорд, който звучи силно, или мощно, но определя това как акорда ЗВУЧИ, не какъв е в действителност, един пауър корд с нищо не е по-можен от което и да е друго съзвучие, така че определено названието "можен акорд" не ми се връзва.

 

Също така под пауър корд най често се разбира квинта, която е двузвучие и дори не влиза в определенето за акорд. А квинтата пък се свири по различни начини спрямо различните настройки, на мен примерно квинти на 7 и 6 струна са ми на 1 прагче, защото свиря в дроп, и ако свиря квинта на последните 2 струни имам една постановка, ако свиря на по-високите струни формата е стандартна, обаче пък тук го има момента дали ще свириш само този "акорд" или мислиш да го разлагаш, което предполага, че може би трябва да хванеш квинта с покзалец и среден, противно на общоприетото показалец и безимен/кутре, за да имаш свободни пръсти за други неща - постановката пак е различна. Също така и разни техники за свирене с намалено движение по грифа въвеждат още постановки за свирене на квинти...

 

А знакът го има от хилядолетия, какъв дио какви китаристи ... просто не е бил обществено достояние до появата на така наречените сатанински групи, а днес децата правят този знак къде ли не, също така в кеча го правиха много едно време :D

Редактирано от LOE
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ем отде да знам за знака ;) Просто предположих, защото захвата на Power Chords дето ползва Хамет примерно много прилича на него :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

по същата причина, поради която прави и среден пръст с другата ръка, която пиква - прави се на интересен ;) знае, че децата се радват

Редактирано от LOE
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

човекът просто имаше предвид, че Дио е видял знака от баба си, а почитателите на метъл музиката са видели знака от Дио и така е започнал да се използва, не че Дио или баба му са го измислили

 

бтв само на мен ли ми се струва, че темата леко се измести от зададения въпрос и че обсъждането на това "акорд ли е, не е ли", няма да доведе до никакъв резултат?

 

пп "мощни акорди" - много яко ;)

 

\/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Много сте в грешка и тримата! Знака всички са го видяли от Спайдърмен.

Редактирано от Monni
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А кои са немощните акорди? :)

 

А най-близкия по значение превод на power chord би бил "акорд на силата" ;)

 

Това звучи много джедайско и определено кефи. :)

Feel the power of the power chord, my young metal padawan ! :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Цитат от "Школа за китара" (за естрадна и танцова музика) от Никола Ников:

Едновременното звучене на 3 или повече тона, подредени на терци или които могат да се подредят на терци се нарича акорд.

Според броя на тоновете акордите биват: тризвучия, четиризвучия, петзвучия и др., а според интервала който се заключава между най-ниския и най-високия тон (глас) - КВИНТАКОРДИ, септакорди, нонакорди и др.

Значи квинтите са все пак акорди (или поне така казват тук) ;) Не е описано обаче точно Power Chords как се хващат. В Guitar Pro мисля, че го даваха с барета на 1ви и 3ти пръст, но лично според мен на който както му е удобно...

 

Вярно е, че в power metal има power chords, но не само там :thumbs_up: Странно ми е дали името на стила има нещо общо с това или обратното...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

'Квинти', ако говориш за квинтакорди, са акорди с 3 или повече тона, на които интервала между най-високия и най-ниския тон е квинта. Интервалът квинта (2 тона), си е винаги интервал, и никога акорд :P Доста двусмислено се изказа и затова пояснявам

Редактирано от sasoh
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е може и аз да съм се объркал нещо тогава, извинете за което. Правилно казват хората:

Не чети медицинска литература, ако не си лекар - може да умреш от печатна грешка!
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.