Jump to content
Българският форум за музиканти

Постановка за мощни акорди


Recommended Posts

Интересува ме кой начин на постановка на ръката за мощни акорди според вас е най-правилен и има ли въобще значение това. Значи аз се сещам поне 3 начина. Примерно за F5 между 1 и 3 прагче- класическата постановка 1-и пръст въху 6-а струна и 3 и 4 -и върху 5 и 4 струна съответно.,при останалите два метода - 3 - пръст настиска 5 и 4 струни едновременно ( както прави Toni Iommi) и съответно 4 пръст (кутрето) натиска съответно 5 и 4 - струни, както правят Металика. Аз знам че и първият и вторият начин са приети, макар че първият е като че ли по-използван. Според вас има ли чак такова значение постановката за тези акорди или всеки да си свири както му е удобно?

Редактирано от bad_metal923
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 51
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

В нашата група аз ги свиря по първия начин, басистът ни когато хване китара свири по втория, а другият ни китарист ги свири по третия. Предполагам можеш сам да си направиш изводите, че всеки ги свири както му е удобно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Винаги бих бил "за" да ползваш отделни пръсти за всяка струна, доколкото е възможно. Другите варианти могат да ти спестят време и усилия тук-таме, но този ти дава много варианти.

 

Примерно, ако натискаш 2 струни с един пръст е много по-трудно да направиш бенд на акорда или вибрато на трите струни едновременно. Също така улеснява достъпа до разни други по-"криви" акорди.

 

А това може да е много важно за една песен, още повече метъл или рок, без тези "украси" китарата може да звучи много плоско и скучно.

Редактирано от fLiSk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това гръмко "МОЩНИ АКОРДИ" - го преведе директно.

За първи път прозвучава в ефир. :yes:

 

 

Иначе, ги свири както ти е удобно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

на кой както му е удобно

 

аз се замислих какво правя (как ми е удобно на мен)

резултата -> ако "основния" ми тон е на 5струна (пример Ре5 на 5та позиция) ->само показалец и кутра, но като направя преход към А5(ла5 на 5та позиция (6та струна)) .. просто слагам "безименен" и местя показалеца нагоре .. така че ми е трудно да ти кажа кой от 3те предложени варианта правя

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз бих те посъветвал да използваш отделен пръст за всяка струна. Тези акорди са съкратена форма на мажорен или минорен акорд, който се разпростира върху всички струни. Досега не съм виждал някой да свири целия акорд по друг начин, освен с баре и безименен и кутре съответно за квинтовия тон и октавата. Тоест, по-логично е да го мислиш и съответно да го свириш по този начин.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щях съвсем да изключа - на български не се казват мощни акорди. Това са (някой да ме поправи ако греша, доста съм зле с теорията) квинти, или така наречените разговорно "петици".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щях съвсем да изключа - на български не се казват мощни акорди. Това са (някой да ме поправи ако греша, доста съм зле с теорията) квинти, или така наречените разговорно "петици".

Да, Първа, пета и осма (октавна) степен. Тоест: основния тон, да речем А (Ла), после Е (Ми) и пак А (Ла) само че октава нагоре.

Мощни акорди е буквално от Power Chords. :hysterical: Ама кефи превода!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересно ми е power chord-а нормален акорд ли е или е някакъв тип интервал (съдържа само основния тон и квинта + октава на основния). Някой с повечко теоретична подготовка какво ще каже?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много често, се свири само основния тон и квинтовия. Имайки предвид, че е само основен и квинтов тон (със или без октавния), това по-скоро е интервал.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип акордите и интервалите ги свиря според това какво има преди и след тях. Обикновено свиря само квинта, с показалец и безименен/кутре, понякога добявам октавата отгоре с кутре, понякога с класическа постановка, понякога с постановката тип "хванал-съм-мотика". Понякога свиря квинтата и с показалец и среден, ако се налага. Според случая.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

абе на мен ли тъй ми се струва или темата за втори път поне я разискваме :hysterical:

не че имам нещо пртив де, само дето всичко ми звучи много познато...

И за да не е напразен поста да кажа аз как предпочитам - с показалец и безименен, когато свиря "Мощни :) " акорди, осмата степен я пропускам, че става много мощно вече и аз изнемощявам ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Осмата степен много често я изпускам и аз.А термина 'мощни акорди' съм го срещал в книжките Китара и Рок китара For Dummies :punk_guitar: . По мой наблюдения болшинството китаристи свирят тоя тип акорди с три пръста...най-пълно звучали.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не звучат най-чисто, по-скоро най-добре гарантираш, че всички струни ще звучат правилно и ще са натиснати добре.

 

Аз съм привърженик на 2 начина:

1. За жицарии задължително показалец и безименен пръст на 1 и 5 степен- това е основата- оттук нататък в зависимост от стила(тук с теорията съм скаран и може да бъркам термините)- лесно мога да си играя да променям интервала, да вкарвам по някой риф, и най-вече мога да правя вибрато на целия интервал. Оттам нататък много често добавям и терцата за мелодичност- на хубава бичкия звучи много добре. Когато ми трябва плътност вкарвам и петичка отдолу:

X

X

X

2

2

0

0

 

2. Като дрънча за "цвят" или за нещо по-меко, с един пръст- кой да е - баре на петата и първата степен. Тва ми е много удобно да го правя в тази най използваната постановка за пентатоника. Друг вариант който мн ми харесва и ми е удобен е 5-1 на в 2 и 3 струна със среден пръст и показалец

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.