Jump to content
Българският форум за музиканти

Прекарване на ел. китара със самолет


Recommended Posts

В момента съм в Канада и ми хрумна да си купя китара оттук, като малко по-евтини, пък и имам парички.. Въпроса ми не е за китарата, а как става прекарването със самолет от Канада до България. Притеснявам се, че може да й стане нещо, като се има впредвид, че не са много внимателни по летищата. Мина ми през ума, че мога да увия кутията и китарата в нещо мекичко, но не съм много сигурен. Другото е - ще трябва ли да плащам мита и други неща, като пристигна в България? Ако някой има опит, моля да сподели.. :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Не я носиш с търговска цел, следователно няма да плащаш мито, а пък четох наскоро, че позволявали да вземеш китарата като ръчен багаж стига да се събира отгоре в жабката. Да ме поправят ако пиша глупости.

Редактирано от Slav
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наскоро прекарах китара за един приятел ,и ниамше никакви проблеми . Аз ли4но я взех като ръ4ен багаж и даже стюардесата я сложи в един гардероб близо до пилотската кабина предназна4ен за по-обемисти предмети.

Ако китарата ти е с активни адаптери махни батериата и охлаби струните. На границата изобшо не се налага да се обясняваш за ништо ако не те питат ,а те много рядко питат особенно ако е втора опотреба . Съветвам те щом си в Канада да провериш местниат www.craigslist.org( излизат страхотни неща за много добри пари).

 

 

Късмет!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Ти да си виждал някой производител да охлабва струните като си транспортира китарите?

Не знам откъде се появи този слух за охлабването на струните.

НИКОГА не охлабвай струните за продължителен период от време (особено на китара под 2000$).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Носиш си китарата с теб в самолета като ръчен багаж няма никакъв проблем и не се плаща нищо, ако няма място в багажниците я даваш на стюардесите да я приберат някъде, веднъж даже ми предложиха да си взема два билета един за мен и един за китарата и да я сложа на седалката като пътник :punk_guitar: за толкова пари ще си купя още пет китари като моята... вместо да я увиваш в кутия подобре е да си вземеш калъф, дори и някой евтин мек калъф, по удобно е за носене.

Редактирано от baitanas
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

...този уикенд бях в Кипър и на отиване и на връщане в самолета се засякох с една мацка дето пренасяше цяла арфа...така че с твоята китара никого няма да скандализираш...само че я пренеси като ръчен за да е всичко О.К. ...няма да имаш грижи...

Редактирано от preIbanez
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Братле, сложи я в един hard case и няма да имаш проблеми. Аз по принцип като летя напред назад така правя. Уплатнявам я с няколко тениски след като я сложа в кутията за всеки случай де. Ако прекачваш в западна европа (Амстердам например) може да ти спести време като минаваш през митниците там. Мене винаги ме спират когато нося китарата си като ръчен багаж (за да пребъркат кутията, кучето да я подуши и тва онова) и ми отнема поне 30-40 минути повече отколкото ако я бях оставил в багажното.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз Февруари си купих от Прага Cort-a , сложих я в gig-bag и така на рамо по летищата до дома.

Интересно беше, че на влизане в България на паспортен контрол доста подробно ме изгледаха, а приятелите ми след мен на опашката ги питали " И Вие ли сте от групата.... " :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз мисля сега края на месеца да си донеса китарата в Лондон, имам куфар за нея, и се чудя ако я пусна не като ръчен багаж.. и дали въобще ще мине като ръчен, ще пътувам с British Airways..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...а бе понякога багажотоварителите мятат нещата както им дойде и стават сакати изпълнения...освен ако не е флаитейс не бих препоръчал да се пуска в общото меле с багажа...че инцидента веднъж ще се случи и после жалко за инструмента...ама всеки сам си отговаря...аз просто споделям впечатления...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко от мен по темата:

- в никакъв случай в каргото, освен ако нямате много здрав кейс или не сте готови да си посъсъпете инструмента

- почти никъде не дават категорично информация може или не да се превозва китара в ръчен багаж и при какви условия; все пак е добре да звъннете на авиокомпанията предварително.

- досега не съм имал проблеми с прекарването на ръчен багаж; единствената уговорка е че трябва да може да мине през скенерите. Dreadnaught съм прекарвал без проблем на Хийтроу, май само jumbo китарите са по-големи.

 

Поздрави, дидо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...а бе понякога багажотоварителите мятат нещата както им дойде и стават сакати изпълнения...освен ако не е флаитейс не бих препоръчал да се пуска в общото меле с багажа...че инцидента веднъж ще се случи и после жалко за инструмента...ама всеки сам си отговаря...аз просто споделям впечатления...

Въобще не е понякога. :D В самолетите, които не са с лента вътре в багажника, куфарите прелитат по няколко метра буквално, докато ги нареждат. Работил съм на летище и съм го виждал с очите си. Да не говорим, че винаги има вариант върху хард кейса с китарата да сложат някоя 60 килограмова щайга, просто защото така се е получило. Аз лично никога не бих рискувал да пренасям нещо друго, освен дрехи в багажните отделения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Да се включа и аз:

Решението ти е твърд кейс, добре опакован и заключен. Особено ако можеш да си намериш flight case, демек метален. Това ако китарата е скъпа. Иначе и нормален хард кейс ще предпази инструмента. Щом е като ръчен багаж и не я носиш с комерсална (търговска) цел няма мито. Освен това повечето сериозни хард кейсове са направени да издържат 80-100 кг тежест върху себе си. С две думи качвай се на самолета и хич не се притеснявай :greenangel:

Редактирано от Kalmar
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.