Jump to content
Българският форум за музиканти

Асоциация на Българските Рок Групи


Recommended Posts

Абе айде стига сте говорили глупости - колегиалности - дрън-дрън. Живеем в условия на пазарна икономика. Всички са конкуренти. Ако искате повече фенове и по-високи хонорари предлагайте по-качествен продукт. И стига чалгата ви е била трън в очите. Това е най-развиващия се стил в последните години. Я се върнете 7-8 години назад и си спомнете кви цигании се въртяха по чалгарските радиостанции и телевизии и вижте какво представлява този пазар сега. Последното парче на Преслава мирише повече на хард-рок от лигавата баладка на Тома. Евала на Митко "Пайнера", за това че си създаде и си разработи пазар, след което си го възпита.

 

А тъжните истини за българската рокмузика са:

 

1. Няма развита ъндърграунд сцена за изява.

 

2. Няма качествен продукт на пазара. (С малки изключения. Тук искам да поздравя Бебо и момчетата от Urban Grey с последната им продукция. Никога не съм бил фен на музиката, която правят, но са докарали убийствен саунд. Ей така трябва да се смесва и мастерира албум.)

 

3. Няма нови идеи. (Доказателство за безидейността и циклежа на съвременната българска роксцена е последния албум на БТР - хахаха!)

 

4. Няма банди, които да поведат хорото, дет се вика. Кажете ми една съвременна българска рокгрупа, която може да напълни сама стадион и да направи шоу, а не просто да излезе да си издрънка парчетата... Не, кажете ми 10 банди, които заедно ще напълнят стадион и хората ще дадат по 40-50 лева, за да отидат да ги гледат.

 

"За да получаваш, трябва и да даваш" - нашата роксцена не дава, а иска да взема. Е не става така...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 82
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Амчи на O.H. какво им е!

Я чуй: O.H. ;)

Те спокойно си стоят до известни банди в тоя жанр като тръпка и звук.

 

Аз не виждам друг начин освен така наречената колегиалност да се появи... някога. Какво имам предвид?!

Нека се озърнем в миналото и да видим кой е бил на сцена тогава:

 

Щурците, ФСБ, Диана Експрес, Ер малък, Ахат, Атлас, Сигнал, Б.Т.Р., Бъндараците, Тангра, Васко Кръпката (е, той поне на сина си бандата поддържа, мисля че се казваха Каскадьори), Контрол, Ера, Милена... ще изпусна някого затова спирам.

 

Е, това са хората, които са врели и кипели и знаят къде, как и защо. Ама най-вероятно и те семейства гледат и не им се занимава. Освен ако не е нещо като Ивайло Крайчовски, така от общната да дойдат кинти за помен "за бате Гошо"! Е, значи Митко Пайнера (който презаписваше пиратски касетки на аудо-системи Pioneer, от където е и прякорът му) направи цяла чалга индустрия, щото е тъп и прост. Е, не е. Даже, доколкото знам си е баш рокаджия-фен. Но знае "матриала" какъв е и действа.

 

И аз искам да започна бизнес с цигари, но си признавам, че ме е страх да "не ме посетят" и да трябва да давам "отчети" тук и там. А аз самият съм върл-НЕпушач. Но знам, че хората в България масово пушат и мисля, че ще е успешен бизнеса ми... бизнеса НИ де, поправка за пред момчетата, дето стоят пред вратата ми вече. Какво ще предложите на публиката: музика, хахахаха... масовия потребителс е интересува от визията.

 

ВИЗИЯТА !!! Той може да разбере кофти ли пееш, но ако изглеждаш като паун, е склонен да ти прости.

 

А и още нещо. Нямаш ли връзки с точните хора... забрави. Иначе вкъщи всички сме по-по-най.

 

Аз затова винаги давам рамо с каквото съм могъл на хлапета на по 14-15 години. Хич не ме вълнуват укорите, ама как така ще си давам китарата или ефектите, или това онова... Днес съм тук, утре ме няма. Кво толкоз!?

 

 

 

 

Най-важното нещо което трябва да се прави е концерти. Стимул за изява. Концерт и след концерта - още един. Да излизат по 7-8 банди, както с чалга-певиците, извинявайте за сравнението, но така се прави навсякъде... макар, че там го наричат фестивали. Както и да е. Аз затова и не обичам записите и полираните звуци. На живо да видя как стоят нещата... е там вече си личи кой е добър. Успех на начинанието.

 

 

П.п. Моята цена остава - 99.90 лв за участия с мажду 10 и 20 парчета на вечер... авторски ще са, да не забравя да уточня.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да де, ама това не става с мислене тип - "тоя е педерас' няма да свирим при него, оня ни реже с хонорарите, третия ни скапва звука, четвъртия ни гледа на криво". Сякаш на Пърпъл първата им изява е била на Уембли та затова са станали известни.

Изведнъж всички новоизлюпени "рок-величия" (рок в широкия смисъл на думата) станаха от голямото добрутро и взеха да важнеят.

Истината е че музиката също е пазар и един музикант печели толкова, колкото може да предложи като продукция. И не си прав, че е само визията. Щото визия се създава... И то доста лесно. Ама докато се стигне дотам е нон-стоп къртовски труд и яко ходене по мъките. А ние все искаме някой друг да ни свърши мръсната работа. Е не става...

 

Айде стига толкоз, че голямо чесане падна... ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...Васко Кръпката (е, той поне на сина си бандата поддържа, мисля че се казваха Каскадьори)...

От доста време се прекръстиха на Odd Crew и съвсем не са ония деца, които бяха преди 4-5 години. :)

Много яка банда са, можеш да чуеш техни неща в Майспайс профила им, заслужава си!!! ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-важното нещо което трябва да се прави е концерти. Стимул за изява. Концерт и след концерта - още един. Да излизат по 7-8 банди, както с чалга-певиците, извинявайте за сравнението, но така се прави навсякъде... макар, че там го наричат фестивали. Както и да е. Аз затова и не обичам записите и полираните звуци. На живо да видя как стоят нещата... е там вече си личи кой е добър. Успех на начинанието.

 

 

П.п. Моята цена остава - 99.90 лв за участия с мажду 10 и 20 парчета на вечер... авторски ще са, да не забравя да уточня.

Ами хубаво де, ама за какво пиша и аз от сума ти време. Да има концерти, ама нали всичко това става с пари. Аз като разправям за моя клуб, че съм го направил с идеята да се поддържа сцената. Не че не искам да печели пари. Но аз си имам работа, от която печеля достатъчно за мен. Много по-добре би било събота и неделя да си почивам, вместо да се занимавам със счетоводства, влачене на каси с бира и един куп други работи. Ама проблема е, че все още не мога да изляза над повърхността на водата. И след като заявяваш, че това ти е цената - аз искам да те попитам - колко човека ви е групата? Ако е 5 човека - значи трябва да си приготвя 500 лева за хонорар. При пряко сили 80-90 човека в клуба, просто не виждам как ще дадат по 6 лева вход. Те на 3-4 лева се мръщят, та какво остава повече. Да не говорим, за 20 парчета на вечер. Сигурно групата ти ще иска да ги изсвири на веднъж - средно по 4 минути на парче - значи 80-90 минути и - айде чао, ще се видим пак догодина. Ами хората дето са дошли в клуба и искат да се забавляват? Те какво да правят през останалата част от вечерта - да седят да си пият и да слушат музика от компа? Просто няма да стане така. Ако искате да се поддържа сцената, да се разработят нещата - просто трябва да се свири. При това много. За да са доволни хората и да ви запомнят. Ние едно време свирехме 4 серии по 40-50 минути. Имахме към 80-90 парчета репертоар, и на една вечер сме изкарвали по около 60 песни. Имахме основно кавъри, но имахме и 11-12 наши песни. И винаги свирехме поне 4-5 и от тях. Значи другия вариант е да се комбинират повече банди, но така или иначе никой не може да очаква много голям хонорар от клуб в който влизат 80-100 човека. Особено в провинцията. Ама хайде стига и аз съм си чесал пръстите по клавиатурата. Най-кратко и точно казано е това

 

"За да получаваш, трябва и да даваш" - нашата роксцена не дава, а иска да взема. Е не става така...

 

Айде със здраве и успехи

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да де, ама това не става с мислене тип - "тоя е педерас' няма да свирим при него, оня ни реже с хонорарите, третия ни скапва звука, четвъртия ни гледа на криво". Сякаш на Пърпъл първата им изява е била на Уембли та затова са станали известни.

Изведнъж всички новоизлюпени "рок-величия" (рок в широкия смисъл на думата) станаха от голямото добрутро и взеха да важнеят.

Истината е че музиката също е пазар и един музикант печели толкова, колкото може да предложи като продукция. И не си прав, че е само визията. Щото визия се създава... И то доста лесно. Ама докато се стигне дотам е нон-стоп къртовски труд и яко ходене по мъките. А ние все искаме някой друг да ни свърши мръсната работа. Е не става...

 

Айде стига толкоз, че голямо чесане падна... :rolleyes:

 

 

Като е пазарна икономика, не съм навит да работя в МОНОПОЛ, както ти предлагаш...

Офертирах за някоя по съвременна и доказала се схема...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Бих желал да попитам автора на темата, дали е помислил добре преди да я пуска?

 

Тони, викаш срещу бандите, които се навеждат и подбиват. И аз викам срещу тях, дори крещя. Дотук супер, приличаме си.

 

Сега, я кажи защо Геша ви пуска често в събота, вместо да предпочете по-известна банда от вашата? Нека те изпреваря с отговора. Защото свирите на вход при фрашкано заведение и на Геша сте му супер, ама супер изгодни. И наместо бандата ви да излезе мъжката напред и да каже Геш, искаме толкова твърд хонорар, вие си трайкате като женки и не рискувате да загубите единственото място, където свирите, а принципът ви за хонорар е каквото Геша даде или "ами, най-много сме взимали по 50-60 лева на човек от вход", както се изказа клавириста ви.

 

Аз съм Геша и си мисля, че трябва да съм луд да каня голяма банда и да им плащам твърд хонорар, като мога да си поканя Ер Голям, които си забиват яко и да им дам от входа. И Геша, и Пеша, и Ники, и Вики да съм, пак така ще си мисля, така че всичко си опира до групите и това коя какво и как го може. И в свиренето, и в лизането на задни части. Едни успяват, други - не, трети - донякъде. Това е пазара, нали така?

Затова, дайте да си се спасяваме по единично и следващия път да мислим преди да откриваме подобни, обречени на загуба на време теми.

 

:-(

Редактирано от Vynyl Sky
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

ОПААААААААААА!!!Засякох силно изказване с разни епитети, които не подхождат!!!

 

Я си признай веднага кой си? и кога съм ти казвал подобна глупост? ;) Или нещо ми се струва, че се дразниш че не ти свириш в събота там а ние? За да не ти казвам, че всъщност си свирим на "заплата" и то не каква и да е!!! Айде леко с тия изказвания....

 

Ние сме може би една от малкото банди, които си държат на цената, защото са наясно какво могат да покажат като излязат на сцена и какви музиканти свирят в групата и търпим високата цена да ни се обадят и да кажат "ееемииииии няма да свирите виЙ щото група Й*****Н ще свирят и двата дни за същите пари като вие за един"!!! Пък дали са свирили или не друга тема!!!

 

:offtopic-001: дълбок поклон пред тези велики творци!!! :D

 

Съжалявам, че не сме съгласни с такова отношение ;)

Редактирано от martist
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази работа няма да я бъде..........особено след последните няколко поста....зле...асоциация на българските мушмуРОК групи !!!! единственото което може да се направи е да има минимално заплащане под което да неможе да се свири, а таван........небето е широко отворено :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

A кой и как ще го определи този минимум, и по - интересното - как ще го наложи на собствениците на заведения? Малко Mission Impossible...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^

 

Кой ще определя минимума? И максимума, и средата - и много други неща ги определя господин Пазар - и никой друг. На играчите в тая игра (музиканти, собственици на сцени, агенти и посредници) никак не им харесва някакъв непознат Господин, когото нито са виждали, нито са канили - да им се бърка в бизнеса и да им определя цените. Но трябва да свикнат с тази мисъл* - така е и така ще бъде.

 

Нека не се виним един друг, че някой искал много или друг се продавал много евтино - така е на свободния пазар. Както многократно съм писал другаде, няма ниска или висока цена - а само правилна цена. И тя е винаги и точно толкова, колкото онзи, комуто е нужна стоката, е готов да даде за нея. (Не е моя дефиниция, а на Адам Смит - прадядото на икономическата мисъл). И пак ще обърна внимание на ключовите думи: някому нещо е потребно и той е готов да плати за него. Ако сделка не се получава, значи или нещото не е потребно (за мнозина живото изпълнение на последния модел метъл не е хляб насущний, могат и с чалга на запис да си пият ракията), или оня с потребността не е готов да плати исканата цена (най-често, защото не може да си го позволи - не му излиза сметката; по-рядко - защото идеята му колко би дал отразява доколко му е потребен продукта).

 

В тази картина, при наличието на множество играчи (от всяка страна на сергията), като една сделка не стане - намира се друг играч, с когото условията са взаимно приемливи. Ако един бизнес постоянно се измъчва че не се получават сделки, значи бизнесменът е в грешния бизнес. Ако на един собственик музикантите са му все много скъпи - той е в грешния бизнес (клуб с жива музика). По-успешен ще е, ако отвори друг бизнес (кръчма с музика на запис, например). Така и музикантът-бизнес (професионалните и полу-професионалните музиканти, които очакват да печелят от свирене) - ако все никой не му плаща исканата цена, значи е в грешния бизнес (музикалния занаят). По-успешен би бил като компютърен програмист или, примерно, шофьор на такси (всеки според наклонностите си). А музиката да остави за удоволствие - и никога повече няма да го тормозят 'несправедливите' цени, ще изпита най-после истинска наслада от свиренето.

 

Има едно решение, където на г-н Пазар не е позволено да се меси и да определя цените. То се нарича Комунизъм. Там всичко определят мъдри и добросъвестни държавни чиновници. Има ли желаещи?

 

:greenball:

 

 

* "Животът не е справедлив - свикнете с тази мисъл!" (Бил Гейтс)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ е че как кой ще определя минимума - АЗ, разбира се :greenball:

Вече няколко пъти го казах: 99.90 на вечер за мен само с 10 до 15 парчета, максимум 2-3 кавърчета в тях и то пак, които аз искам.

 

Като:

1. Някой друг се грижи аз да стигна до това място (разбирай го като това, че не плащам аз пътни)

2. В радиус от 5 метра покрай мен да няма и следа от тютюнев дим (много клубове са се дънили точно по тая точка)

3. Да имам поне 5 кв. м. за мен на сцена, щото съм си буен (тук също малко трудно се намират)

 

За храна и напитки нямам претенции, с изключение на задължителната бутилка 2л. вода. :greenangel:

Това е.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Хубави условия. Убеден съм, че не можеш да насмогнеш на многото покани за участия... :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди години си говорехме точно за тези неща с един музикант от доста по старата генерация. Та той ми разказа как във Варна е имало нещо като музикантски профсъюз....и как гавазите на т.н. профсаюз са обикаляли по кръчмите и музикантините, които не са от варна са изхварчали на улицата при наличието на безработни местни свирачи :) мафията не е от вчера ! за да съм по точен ,трябва да поясня ,че става вапрос за 30-те години на миналия век! ако тази система беше добра,под някаква форма щеше да съществува и сега....що ли я няма???

имам съмнението ,че само метъл свирещите плачкат за паричките и участията и все някак си са недоразбрани от публика,собственици,упаравители,медий и др лица участващи в играта....гадно е да си бъркаш в джоба за да свириш...особено ако и вече не си на 22...а бе ако нещо ти е голям кеф и тръпка , може и без пари(аз поне съм на този принцип) но обикновено това са странични проекти!!! факт е ,че не съм чул колега примерно от пиано бар , да се тръшка и да тръгне да обединява музикантите и т.н...

аз мисля(ужасен глагол),че всичко само ще си намери мястото...като багаж в бус на дълъг път!!! отначало потраква и поскърцва ,ама като се мине известно дистанция и като се понамества с шутове...и готово!!!

 

 

 

поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.