Jump to content
Българският форум за музиканти

Какъв е този инструмент?


Recommended Posts

У нас Щурците го ползваха преди около 25-30години и тогава ни беше известен под името "вокодер".

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

използва го също и Bon Jovi

Ричи Самбора е китарист на Бон Джови и той го използва, а не самия Джон Бон Джови.

Иначе да толко бокс се казва и се ползва от доста китаристи.Аз се сещам за Мик Марс от Мотли Крю.

 

http://www.youtube.com/watch?v=WROR_2Q3hh0...feature=related

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко история:

Началото, някъде 40-те години на миналият век,

, по същото време
както и
, все готини неща, къде на майтап, къде на сериозно.

 

П.П.Това вече съм го писал в една тема, за съжаление кратка и потънала в забвение,

всъшност ето тук и въпросната тема.

Редактирано от ciriljhonson
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кичо, я кажи това със стийл китарата има ли го у нас и друго: тоя вокодер или соновокс има ли го някъде у нас за проба и продажба?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Монка, по тези ширини съм срещал предимно JIM DUNLOP TALK BOX.

Dunlop_Heil_Talk_Box_petit.jpg

В нета има много схеми и инструкции, от типа "Направи си сам", но не съм ги пробвал.

За съвременните свирки(клавишни) има доста подобни бленди, така че по-добре да се изкаже някой вещ в занаята,

а що се отнася за джаджата TALK BOX то аз съм опитвал горе споменатата, в която може да се включи не само китара.

 

П.П. Това със стийл китарата не е само вокодер, Alvino Rey е един от пионерите на електрическите инструменти, там играта е на много нива, потенциометри, бленди, слайд ефектът, самият разискван електронен ефект, както и не на последно място добрата техника и владеене до съвършенство на даденият инструмент.

Редактирано от ciriljhonson
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не искам да внасям смут в темата, а да отбележа, че да не стават "смешки", но вокодерът има съвсем различен принцип на действие (и история) от talkbox-а :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Не внасяш никакъв смут, напротив много си прав.

Вокодер или иначе казано, voice coder, е устройство изцяло подвластно на електрониката, докато в говорящата кутия участва и устната кухина или по-точно акустичните и свойства.

Причината често да се бъркат е сходното им звучене.

 

П.П.Сега виждан, че и аз съвсем несъзнателно и паразитно съм употребил думата вокодер вместо TALK BOX. :)

Редактирано от ciriljhonson
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Ехх този ефект ме връща доста години назад във времето.На един концерт на Щурците в нашия град след концерта отидохме зад сцената и Петър Гюзелев ни демонстрира ефекта.Трябва да отбележа че дори само от тръбичката звука е доста силен.Доколкото помня той спомена че говорителчето в кутийката е околоо 100W(може и да греша)и при включване звука минава през микрофона в смесителя или както е там.Като цяло много атрактивен ефект при добро боравене с него може да се получат страшни неща.

Редактирано от Valeri_pj
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А един по-практически въпрос - има ли значение тона на звуците, които издаваш с уста? Демек трябва ли да пееш вярно и в хармония с нещата, които свириш на китарата или може да си плямпаш каквото поискаш?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще се опитам да обясня начинът на действие.

Звукът, знаем е най-общо казано вълни, ние чуваме защото тези вълни се разпространяват по въздуха.

Принципът на TALK BOX е изцяло базиран на горе споменатото.

Звукът от китарата минава през маркуча и вкарва въпросните вълни в устната кухина на изпълнителя.

говорителчето в кутийката е околоо 100W(може и да греша)и при включване звука минава през микрофона в смесителя или както е там

Тук идва ред на биологията. Как човек говори ?

Поема въздух, прекарва го през гласните струни и посредством акустиката на устната кухина и езикът възпроизвежда звуци.

За TALK BOX ви трябват само акустуката и езикът. Направете си прост експеримент, пуснете си през GSM-ът някаква мелодия, доближете спийкъра към устата си и започнете да "имитирате" различни думи без да използвате гласа си, само артикулирайте с език и уста, така в общи линии работи и въпросният ефект.

Редактирано от ciriljhonson
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.