Jump to content
Българският форум за музиканти

Настройка на Floyd Rose


encode12

Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)

По принцип не е добре флойда да се накланя значително, защото така по-бързо се захабяват ножовете му, понеже се получава ъгъл. Различен от 90 градуса между оста на стъдовете и равнината на основата на флойда.

Малки наклони са ОК, но при големи наклони може и да се получи проблем.

Ако е възможно седлата да се подпрат така, че струните да са с точната височина, когато основата на флойда е еднакво вдигната и от двете страни, това би бил оптималният вариант.

 

Като съвет, бих искал да ви напомня, че не само удобстото е важно, а и дали инструментът свири вярно, понеже височината на струните и верността на инструмента са тясно свързани и пипайки едното, задължително променяте другото в някаква посока, а китарата не се прави вярна само от ключовете за настройване и винтовете за октавите.

Дори идеално настроена китара със съвсем точни октави може да звучи фалшиво като пиано, неакордирано от 30 години.

Направете следните стъпки:

 

1. Настройте си октавите на 12-то прагче добре.

2, Настройте си китарата много вярно.

3. Уверете се, че на всяка струна отклонението от верния тон е 0 цента както на свободни струни, така и на 12-то прагче.

4.След като 3 е изпълнено, натиснете всяка струна нормално силно на 1-во прагче и вижте какво е отклонението от верния тон. Това отклонение най-често е +2 до +10 цента на повечето серийни китари. Ако отклонението е в границите над +- 1цент, максимум 2, ако сте непретенциозен, китарата ви просто няма да засвири вярно никога, без да се пипне по съответния начин магарето/заключването ГОРЕ. Разбира се, за да опрете до корекции по китарата, трява да сте сигурни, че ще свирите в даден строй с дадени струни на тази китара. Ако се сменят струните или строя, всичко отива пo дяволите.

 

Аз умея доста добре да коригирам подобни проблеми по китари както с нът, така и със заключване.

Без да звучи нескромно, бих казал, че ги правя доста близки до добре настроено пиано когато струните са нови и китаристът не прекалява с натискането. Но подобни корекции са необходими само на хората, които обичат да свирят и доста широки акорди на различни места по грифа и имт нужда от верен инструмент. За жица с най-много 3 едновременно звучащи тона в близки регистри, едва ли има подобна нужда.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

E, разбира се, не говоря за някакви значителни наклони, а за наклон в рамките на 1мм, да кажем. В крайна сметка каквито да са подложките все пак ше се наложи флойда да е малко "наклонен" на една страна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Не мисля. Рядко се налага 6-та струна да е повече от 0.5мм по-вдигната от 1-ва.

Вярно, ще трябва повече заигравка, но с мерак може да се направи и равен флойда.

Иначе наистина при малки наклони едва ли ще се получат осезаеми проблеми.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Yves: мисля, че има начин като се промени височината на единото от не-ги-знам-как-се-наричат-тия-неща-на-които-се-опират-остриетата-на-флойда.

 

Да, мерси, знам го тоя начин, но не се постига желания ефект по простата причина, че освен 6та струна вдига и другите 4. А както споменах дори и да постигна добър компромис по отношение на височината на всичките струни, то тогава явно наклона става прекалено голям и така се разтройва, че дори не мога да я вкарам в строй. (а принципно системата е уникално стабилна и дори след 30 дайв бомба не мърда)

 

Ами...да, всъщност! Просто повдигаш флойда само от страната на дебелите струни - нищо му няма. Има друго обаче - ако си разглобявал флойда и си разместил магаренцата е възможно да си сложил тези за трета и четвърта струна на мястото на първа и втора - а те са с различна височина (3;4 са по-високи от 1;6 например).

 

Тия-неща-на-които-се-опират-остриетата-на-флойда се наричат стъдове (studs). :thumbs_up:

 

Мне, не съм ги разменял, убеден съм :) Според мен радиуса на флойда не е много съобразен с радиуса на фретборда, защото на 3та и 4та струна е по-висок от този на 1-2 и 5-6 съответно. С други думи радиуса на флойда е по-малък (за по-объл фретборд) от този на грифа на моята китара. Има вариант с пилене, но не ми се ще да прибягвам до такива дръзки и необратими българизации. Не че с подложките също не е малко първобитно, но поне винаги може да се върне в изходна позиция :)

 

Евтиме, следващия път като мърдам до София ще ти донеса китарата да я подготвиш, защото аз един път почвах да я интонирам, обаче след 2 струни бях на 1 струна от нервна криза :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Yves и мен ме мъчи тази разлика в радиусите, но това е положението.

Някои от китарите с флойд са просто така.

Например Ibanez & Jackson са общо взето без дъга на грифа (по ширина, не онази дъга),

но на други проиводители, грифа е като на фендер....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност много от китарите джксън и не само те са с 12'' на 1-во прагче и после завършва на 24-то 16''

ако ме разбираш на къде бия... :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... И гордо вече мога да кажа, че поне успях да я настроя (с грешка до -5% максимално, ако трябва да съм точен мисля, че само 1 струна имаше грешка - 5% останалите бяха макс +/- 1 - 2%), а вече като тръгна да сменям дебелината на струните ще се обърна към по-висшестоящите. Специални благодарности към винтовете обтягащи пружините на тремолото и на всички отзовали се :icon_shithappens:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.