Jump to content
Българският форум за музиканти

Настройка на Floyd Rose


encode12

Recommended Posts

Здравейте. Пише ви горд собственик на Cort KX5 FR :huh:. Та днес си я купих, но срещнах един голям проблем, настройването на китарата. Представете си, че преди миг съм си сложил струните и не знам грам как да я настроя. Лошото, е че избързах да се правя на майстор и вобще съм я разстроил до неузнаваемост. Сиреч на отворен целия нът тръгнах да настройвам и то тремолото скочи нагоре, аз успях горе-долу да го върна в позиция чрез отпускане на струните, но така или иначе настройвам 2 струни заключвам ги, настройвам още 2 заключвам ги и тези които са първата двойка вече са се разстроили прекалено много, че да не мога да ги настроя с финната настройка. Моля Ви за помощ.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Пичът във видеото си го казва - настройваш пружините, докато се оправи проблема.

Редактирано от Slav
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, всъщност тръгнах по това клипче да се водя и стигнах до смяна на първа струна. Просто утре обратно в магазина зареден с търпение да ми обяснят най-подробно как се настройва :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Няма нищо сложно. Има няколко взаимно влияещи си фактори.

НЕ ОСТАВАЙ КИТАРАТА БЕЗ СТРУНИ! СМЕНЯЙ СТРУНИТЕ ЕДНА ПО ЕДНА, БЕЗ ДА ОТПУСКАШ ВСИЧКИ.

Факторите са:

 

1. Планката, която държи пружините, завинтена с 2 дълги винта в дървото отзад като махнеш капака - като затягаш винтовете, трема се прибира в китарата.

 

2. Брой пружини - повече прибират повече тремолото в китарата.

 

3. Настройка на свободните струни - по-високо наистроени струни вдигат трема нагоре - вадят го от китарата.

 

4. други, по-маловажни.

 

Номерът е да постигнеш баланс, без да опъваш прекомерно струните(периодично проверявайки на кои тонове са настроени след дадена операция).

Крайният резултат трябва да е такъв, че при настройка в съответния строй тремолото да бъде успоредно на тялото на китарата.

Колкото и да си вещ, тази операция си изисква малко развъртане.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пича е сложил 10-ки(10-46) най-вероятно, и затова му се е вдигнал флойда .

Проучи с какъв сет струни е била китарата заводко и си сложи същите.

Ако е с 9-ки - купи 9-42

Настройваш китарата и гледаш равнината на флойда.Планката трябва да е успоредна с тялото независимо от височината.(може да е 2-3-4 мм над тялото)

Ако задния край на флойда е вдигнат нагоре, натягаш двата болта с един оборот и пак настройваш струните.

Обратното-ако е потънал в джоба, отпускаш с един оборот и отново настройваш.

..и така докато стане.

Не бързай да заключваш струните ...това е последното нещо, което трябва да се направи.

Първо се увери че китарата ти е настроена оптимално, така че все едно няма заключване.

Имай предвид, че след заключване на нъта много китари повдигат мъничко тона с няколко цента

и това допълнително се компенсира с фината настройка от тремолото.Не пипай седлата, с които се регулира интонацията.Това е настройка, с която ще се занимаеш в един по-късен етап, когато нещата ти се изяснят.

Ползвай размер на струните, с които е произведен инструмента-има защо. :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако са десятки, може да си настоиш китарата в Ми бемол и всичко би трябвало да е на 6.

Забелязл съм, че от китара с флойд сетната за деветки в Ми, се минава с 10-ки в Ми бемол без нужда

от допълнително сетване.

Естествено, може да има частни случаи и да не е така.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мисля, че ще минеш от деветки в МИ към десетки в МИ бемол без оправяне на интонацията, но за останалите неща наистина не се изисква почти никакво пипане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявам се, че ще използвам темата да попитам за своя дилема с флойд.

 

Понеже на флойдовете не могат да се регулират височините на отделните струни, а само на целия бридж се получава така, че за да няма бъждене на 6та струна, екшъна примерно на първите 3 е ненужно висок. Може ли това да се оправи чрез някаква подложка на седлото на дебелите струни, така че да ги повдига от самата планка на бриджа, за да може на соловите струни да е нисък екшъна? То ясно че може, но дали няма да обърка геометрията на системата и да почне да се разтройва, защото като сваля единия край прекалено много точно това се случва и се чудя дали и с подложки няма да се случи нещо подобно...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може, само че не знам дали тук се продават такива подложки. Пробвай в сайта на Капъша (musicjam.hit.bg), че има бая хардуер и части там. Aко се окаже, че няма тук, май е по-бързо и изгодно да си измайсториш подложки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност съм с оригиналните, 9 - 42 мисля. Сега за първа струна съм сложил 10, защото ми се намираше 1 бройка у нас, но важното, е че придобих поне някакъв дори и малък опит как стават горе долу нещата. Утре сигурно ще сменя с 9ка първа струна, пък за по-натам ще видим как ще са нещата. (Сиреч ако е възможно слагане на по-дебели струни)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Yves: мисля, че има начин като се промени височината на единото от не-ги-знам-как-се-наричат-тия-неща-на-които-се-опират-остриетата-на-флойда.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами...да, всъщност! Просто повдигаш флойда само от страната на дебелите струни - нищо му няма. Има друго обаче - ако си разглобявал флойда и си разместил магаренцата е възможно да си сложил тези за трета и четвърта струна на мястото на първа и втора - а те са с различна височина (3;4 са по-високи от 1;6 например).

 

Тия-неща-на-които-се-опират-остриетата-на-флойда се наричат стъдове (studs). :nono:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.