Jump to content
Българският форум за музиканти

Vintage Guitars


bulby

Recommended Posts

Като притежател на Vinatge VS6 (pre-Wilkinson era, Gibson Burstbuckers I & II адаптери), Vintage V100 (2008г, сменени адаптери, no-name, но доста добри), Gibson Les Paul Studio Plus с кленов топ (2009, 498T & Dimarzio Humbucker from Hell) и китайско Gibson копие(Gibson 500T & 496R адаптери) бих бил склонен да се съглася с твърдението, че са много близо до Gibson-а.

 

Като звук и четирите звучат различно, но не бих казал, че някоя от тах звучи по-лошо от друга...просто различно и то повече заради различните адаптери.

Като визия и изработка Gibson-а естествено превъзхожда останалите, но разликата не е фрапантна.

 

Ако трябва да ги опиша с няколко думи:

 

Vintage VS6 - с повече високи, по-олд скул звучене. Звучи като хибрид между Les Paul и Strat тип китара. Това, което не ми харесва е тежестта в грифа - при отпуснато положение клюмва.

Другото неприятно е, че при натиск в грифа отпуска тона (което всъщност може да се ползва и като ефект).

 

Vintage V100 - доста близко до Gibson-а като звучене, но с по-бистър и тънък тон (което се засили след смяна на адаптерите). Характерния за Gibson носов тон и ниски среди не са толкова изразени, както и на пипане е различна заради по-тънкия гриф. Звучи доста по-бистро и изскрящо чисто в сравнение с Gibson-а.

 

Gibson Les Paul - по-добра изработка, по-тежка, дебел гриф. Това, което я отличава е по-"дебелия" тон с несъмнено повече ниски. Поради тази си особеност, обаче, има склонност да мътнее и боботи ако амп-а е по-мътен, особено на нек адаптер. Оригиналния нек адаптер (490R) беше мътен и микрофониращ и се наложи да го замена за Dimarzio Humbucker From hell, който има много високи и звучи почти като сингъл, което донякъде балансира нещата.

 

Chibson Les Paul - Всъщност, противно на очакванията се оказа много добра китара след малко модификации(сменени адаптери, шлайфах позиите, сменен нът). Може би дори по-добра от Vintage-ите след като се сетъпне и се сменят адаптерите. Като изработка и куцат детайлите, но иначе звучи много добре и резонира супер. С доста дебело парче кленов топ, за разлика от повечето гибсън имитации в този ценови диапазон. С 500Т адаптера звучи много агресивно с драйв, с много добра атака, clean-а не впечатлява.

 

Със сигурност разликите между китарите е в пъти по-малка от разликата в цената им. В заключение бих казал, че Vintage са супер китари, като с някои ъпгрейди съвсем реалистично могат да бъдат сравнявани с Gibson.

 

Като цяло звука е субективно понятие и това, че някоя китара не звучи като друга китара не я прави по-лоша. Най-важното е, че Vintage китарите са с доста добра изработка - обикновено нямат проблеми с фред бъз, криви грифове, фабричния сетъп е що годе добър и т.н. и са повече от достатъчни за мнозинството любители като мен в този форум, които не си вадят хляба с музика. Останалото е снобарщина. :) 

Хубавият усилвател и колона според мен са доста по-определящи за звука, ама тва е друга тема... 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Със сигурност разликите между китарите е в пъти по-малка от разликата в цената им. В заключение бих казал, че Vintage са супер китари, като с някои ъпгрейди съвсем реалистично могат да бъдат сравнявани с Gibson.

 

Извинявай и не го приемай като заяждане, но в тона на Гибсън и Винтидж наистина има доста разлики и поне според мен, нито една от тях не е в полза на Винтиджа, разбира се- въпрос на вкус! Иначе, без съмнение, и с Винтидж може да се прави хубава музика, както и с Гибсън, Винтидж са си напълно адекватни китари, както и Корт, Епифон и тн. Редовно пробвам много евтини китари и досега почти не съм попадал на такава, която  да не става.

 

Разликите между скъпите и не до там скъпите китари, винаги са в пъти по малки от разликите в цените им !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въобще не го приемам като заяждане. :)

На този клип ясно се чуват разликите, като според мен ако на Винтидж-а се сложат по-светли адаптери като Gibson Burstbuckers например, разликите ще намалеят.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тая работа честно казано с клипове много много не става. Сядаш с един усилвател с двете, трите и етц на брой китари и така. Пък след това какво пише на грифа е без значение.
При мен поне се оказва обаче, че в повечето случаи надписа на грифа има значение за представянето на инструмента - за мен :) 

За други може да няма. Свят широк.

Важното е да се потребява с удоволствие (и в случая без мярка) съответния инструмент :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абсолютно вярно! Като трябва и ампа да е читав и подходящ!

 

Скоро свирихме в една JVM глава... Пълен резил. Не може две тотално различно китари да вадят едно и също. Супер умрял амп (да ма прощават Маршал феновете (ако има изобщо))... :D

 

В Mesa Lonestar нещата бяха съвсем други! :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ампа си има определен храктер,но ме съмнява да няма разлика между две китари в един амп.Другия път пробвайте с по-малко гейн.Искаш да кажеш че Сатриани не разбира и затова мина от Peavey на Marshall JVM

 

Sent from my ASUS_T00J using Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.