Jump to content
Българският форум за музиканти

Кабинет


Wanted

Recommended Posts

Така е. Преди години е било практика да се означава не пиковата, а RMS мощността за ПРОДЪЛЖИТЕЛЕН период от време(continuous power), когато става дума за китарни говорители. Освен това тогава те са били реално тествани на този принцип преди да излязат на пазара.

Сега за тези неща не се говори много. Подозирам защо....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 35
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

И именно поради тази причина (не че искам да им правя реклама), аз съм привърженик на произведенията на Eminence. ЕТО ТАКА! се дават спецификации. Важното е написано със ситен шрифт под честотната характеристика.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пиша от гледната точка на пълен технически балък (какъвто съм ). Използват непрекъснато споменатите говорители и съм свирил с тях във всякакви ситуации. Не знам дали са некачествени и тн, но държат страшно много на бой. Имам сигурно около 100 свирни с 50 ватово, яко усилено кубе (лампово ) и един от споменатите говорители. Мастера ми беше на 2 часа, а гейна на 11. А това е почти максималната сила на машината. На сцената става нетърпима лудница, а единнственото което помагаше е факта, че цялата група беше с изолиращи външния звук In-ear монитори. Та на споменатия говорител нищо му няма, а е 60 вата на 50 ватов амп. Отделно имах и кабинет с 2 такива, но вече си е ОК от всякъде на 50 ватов амп, а не съм го използвал особено много ( не харесвам много саунда от стак). А аз умишлено избягвам по мощни ампове, защото са много трудно управляеми и създават проблеми при свирене на по малки сцени

 

Иначе що се отнася до въпроса за кабинет на Гарланда, аз лично мисля, че ако същия няма да се усилва до край ( а това най вероятно е така, просто защото ако не си на наистина голяма сцена, до ампа просто няма да може да се живее, то кабинет с 2 Винтидж 30 ще свърши работа.

 

Чисто непрофесионално мнение разбира се , мнго съм скаран с техниката по принцип

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Когато мастера е на около 2 часа, мощността е много под максималната.

Всяко усещане за малко по-силно се равнява на двукратна разлика в мощността.

В твоя случай мощността едва ли е била над 10-15вата, ако е хай-гейн 20 вата.

Иначе аз станах свидетел как 25-ватов селесчън започна да дрънчи малко след около 3 месеца свирене с много нацепен 5-ватов лампов усилвател.

Което може и да значи, че и при тези говорители е малко на късмет.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мдааааам......ех...ще почАкам още малко инфо ...тук има легенди които още не са дали мнение....а до тогава ще си извадя калкулаторчето и ще си смятам дали пък да си направя и един кабинет с еминенс...пак 2 по 12 ....:)до ми омръзне и си зема едно 2 ватово комбо :)хихихихихи/щегичка/;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

G12T75 X 2 = 150W Няма как да не издържат.

Vintage30 x 2 = 120w също ще свършат работа.Съгласен съм с Кольо

Един пример:

Marshall TSL 122 е с два селшчъна по 65 вата.

още един пример

и още един

...и кой по дяволите свири с усилване до края...то става такава мазня, че нищо не се разбира, а и няма смисъл.

Нали за това си има микрофони...

Преди време jvm410 ги предлагаха с 100ватовата колона, с грийнбек и предполагам, че е заради плекси

опцията им.Сега не знам как е -изтървал съм им края.

Така че вземай един 1936 на маршал и пълна газ спокойно.

то кабинет с 2 Винтидж 30 ще свърши работа.

...и като имаме предвид 100 -те децибела, лудницата е пълна още на 50-60% от усилването.

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евтиме, точно това имам предвид като казвам, че нищо не разбирам от техника :) . Напълно съм сигурен , че си съвсем прав, що се отнася до това, колко реално е вадил съответният амп като ватове. Аз имах предвид, че саунда е акустично е близо до максималния В такъв случай, 20 вата, по мои наблюдения са много достатъчни, да се вдига страшен джангър, за репетиция можеш да тормозиш колегите на воля, а на концерт саунд инженерите и без това ще те мразят в клуба, ако свириш прекалено силно, защото им портиш микса и влизаш в микрофоните на барбаните и вокала. 4 по 12 са наистина много гот ,но за тях наистина трябва голяма сцена, а и там става с 2 по 12 чудесно, въпрос на вкус.

На мен ми е много комфортно, само че аз не свиря жица :) и сигурно това също има много голямо значение, в смисъл , на мен не ми харесва когато саунд е прекомерно силен

az_i_hora.jpg

 

EAmechaniX е много прав, има много ампове , които идват с един говорител. Например Engl Sovereign 100 112 Combo, с който доста съм свирил, е с един Celestion Vintage 30, а е 100 вата, също моето Буги Марк 4 е с един , мисля 150 ватов. Има и много други подобни ампове. Аз лично си го обяснявам ( без въобще да съм убеден, че е вярно), че това има нещо общо със отворен-затворен кабинет

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хора, не влизайте в излишни безсмислени спорове. Всички знаем, че колкото повече говорители и обем има един бокс, толкова по-добре. Ако трябва, сега пак да решавам какъв кабинет да взема за моя Гарланд, пак щях да си взема 4х12. Скоро се продаваше един чудесен кабинет на Рандалл със Севънти 80 вътре за 550 кинта. Аз, на твое място бих се замислил сериозно, най малкото защто ползвам същия и силно препоръчвам...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявай, че ще те опонирам, но защо реши, че колкото повече говорители и обем има един бокс , толкова е по добър. За мен това въобще не е вярно в много случаи и по най различни практически и аудио причини, от които ще изтъкна само, че не всички харесват злостен саунд с много пънч, някои търсим по мек и натурален звук и не свирим рок през цялото време, та да ни харесва непременно стак с 4 по 12 ( а аз по същата причина въобще не харесвам стакове :P . Аз лично бих предпочел един нормален 50 или 100 ватов амп с един, максимум 2 говорителя по всяко време пред стак с 4 по 12 :D Да не говорим, че човек трябва винаги да се съобразява къде ще свири, колко място ще има на сцената, как ще транспортира системата и един куп други фактори. Защото такава система ( лампова глава 100 вата и 4 по 12 ) е за свирене на сцена и никак не практична за мъкнене, освен ако нямаш роудита.

 

Нека , като пишем, да се стараем да бъдем обективни , а не да генерализираме от собствената си камбанария :D . Хора има най различни и вкусовете им също са различни. Темата доколкото разбрах беше за това дали 2 по 12 ще свършат работа, а не дали 4 по 12 е по добре. По добре е чисто субективно понятие

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Wanted колега ако желаеш пиши 1 ЛС и заповядай на гости сам да чуеш :P

Поздрави :D

Редактирано от AFTER-THE-RAIN
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абсолютно съм съгласен с AFTER-THE-RAIN, че half-stack или full-stack 4х12 e по-добре от компактно кабинетче, дори и за не особено голяма сцена. Погрешно е вярването, че големите кабове са много шумни. 4х12 може да свири и силно и тихо и при всички положения, независимо дали свириш метъл или джаз дава повече обем на звука и повече възможност за игра с поставянето на микрофон пред него от 2х12. За по-малки сцени хората са се научили да ползват пауър атенюейтъри, които незнайно защо в България не са много популярни.

По-малките кабинети и комбота са по-удачен избор при записи в студио и единственото им друго предимство, е че са по-лесни за пренасяне.

Но "всеки има право на вкус", казало кучето и си облизало гъза. Твърде много се отклонихме от темата и истината е, че Wanted трябва сам да вземе решение и то на база лични предпочитания (както и технически характеристики), защото мнения има толкова, колкото и хора и индивидуалният избор на всеки е правилен за самия него и звученето, което търси.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Най-общо казано - Мощност; Чувствителност; Честотно-амплитудни възможности на ВГ (пак да напомня - най-общо погледнато!)

Като се знае какви са параметрите на горепосочените показатели и като се съобразяват техните взаимовръзки, не е кой знае какъв проблем да се предвиди очакван тип звучене при съответна безопасност. А даже и да се коригират/управляват тези параметри посредством бройки говорители и различни обеми. При познаване пък на дискретните електро-механични характаристики на ВГ задачата става не толкова сложна - особено за китарно приложение.

Има и още "дреболии"!

 

Това, което искам да посоча е, че при несъобразяване, съвсем спокойно и резонно може да се повреди/изгори ВГ, и с прилагане на по-малка мощност от определената за работна на говорителя. Също така може да не звучим така очаквано силно и с мощен (Watt) ВГ.

При китарно приложение броят, разположението на ВГ и обемите на озв. тяло касаят по-скоро тип звучене (да го наречем само за случая - "бленда") отколкото само звуково налягане. Така, че определянето подходящият вариант/конструкция на китарен кабинет е резултат на субективна преценка!

Редактирано от docc
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами - след като не ти се дават 1000, виж това - http://www.musicstore.de/de_DE/EUR/Framus-...-GIT0004909-002

 

Мога да кажа, че доста добре обажда - аз съм с такава и ако искаш може да тестваш моята ( ако си от Сф )...не бих казал, че звучи запушено, даже напротив...Освен това задницата е removable ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Абе, аз нищо не разбирам, ама ... като говорим за поръчков усилвател, защо просто не се попита неговия "майстор" (Gregg беше, нали така?) с какво може да работи, вместо да се водят теоретични спорове?

 

По офтопика: абе, аз наистина не разбирам много, ама впечатленията ми са, че у нас често се използват апаратури, надхвърлящи нуждите и възможностите на хората (не да ги купят, а да ги ескплоатират). 100-150-ватови глави висят по къщята, бичат през 4х12 по мазета, гаражи или репетиционни с размери на селски нужник и клубове с размери на 2-3 такива. Това поне за мен е неадекватно, включително като наливане на излишни пари без адекватна възвръщаемост. Защо не се ползват пауър атенюатори и аз нямам отговор. Имам чувството, че зад цялата тая работа стои един синдром "колкото повече, толкова повече", който понякога резултира в толкова повече надуване на глави, толкова повече сценични проблеми и въобще толкова повече излишни разправии. Може да не съм прав ... обаче е факт, че повечето адекватни китаристи (направили ми впечатление с добър и премерен саунд), които съм засичал наред-назад, свирят с лампови кубета до 50W/2х12 (а често и под тези параметри).

 

Ако е технологично възможно, в случая бих взел 2х12.

Редактирано от sevenstring
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.