Jump to content
Българският форум за музиканти

Монитори


_purko_

Recommended Posts

phile,

мерси за мнението, макар че е критично. Аз всъщност съм абсолютен лаик в тази област, може би не съм се изразил правилно в предишния си постинг...

Това което имах впредвид е че ми е по-лесно със слушалки. На мен лично. За да чуя всички детайли в микса трябва да усиля децибелите порядъчно, което едва ли би се отразило добре на съседите, а пък и озвучителните тела започват да кривят. Освен това имат т.нар. proximity ефект, т.е. излъчват вълни с различни честотни характеристики в различните посоки..

Естествено това го казвам от гледната си точка на човек, който никога не е слушал професионални монитори за които ти говориш.

 

Ето товапарче (давай направо с десен клавиш и save as..) съм го миксирал на слушалки. Имаше го в секция авторска музика ама линка нещо не работи временно. Ще ми е интересно да ти чуя мнението за този микс.

 

Що се отнася до това че слушалките не могат да възпроизвеждат добре ниските: ами да, така е... но ако ги слушаш отдалече. Не забравяй че като са ти залепени за ушите им трябват съвсем малки звукови мощности за да ги чуваш силно. И поради това няма нужда да изместват колеми количества въздух.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 52
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

hehehehe..... az sqm ti kazval ama .... i ti si na sqshtoto polojenie ... NS10 hich ne sa kitka ... az sqm ti kazval kato che li zashto se izpolzvat tolkova :lol: -- evtini i v sqshtoto vreme blizki do hi-fi consumer uredbite, de fakto si e alternative monitoring v povecheto golemi studio tochno poradi tazi prichina (no NE main monitoring) -- proveriavane na tova kak shte se prevede drugade .... :D Hehehe i moite ne struvat kakvo si mislish -- muddy lows, harsh highs, mid e dobre samo, no pqk sa mnogo fatiguing (umoriavat ushite i za da e dobqr mix-a triabva da se praviat baia pochivchici).... Niama kak kato se raboti na biudget....

Ми да се обадя ли и аз с моите монитори? :lol: Вършат ми работа! :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

като се има предвид, че го слушам в момента на компютърни колонки saturn и нямям нещо по-добро, мога да кажа, че записа е супер.

не знам дали заради колонитеи ли не, но малко са ми в повече високите

 

иначе парчето е УНИКАЛНО!!! кърти . ебати и якото

направо трепа4, яко копанье...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да ти кажа този форум зе че стана много голям и започна да му се губи края.

сега го чух и супер много ми хареса, сигурно 4-5 пъти го слушах подред :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи ако имаш не=особено=добри колони и не-особено-добри слушалки, с кои е по добре да "мониториш" :lol:

 

Слушалките вкарват доста ниски, ама пък колоните са активни (имат си усилвател с еквилайзер), което значи че много променят звука.

 

П.П. И да не ми се смеете - ся се уча и може да говоря глупости :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Естествено това го казвам от гледната си точка на човек, който никога не е слушал професионални монитори за които ти говориш.

Sorry che chak seg otgovariam -- ludnica mi e v office-a dnes i prosto niamam vqzmojnost nishto da chuia -- shte go napravia opredeleno vednaga shtom se pribera.

 

Sega az tochno tova imah v predvid -- chuii pqrvo za kakvo stava vqpros pri istinski monitori ... A po princip monitorval li si na neshto hubavo ??!? Kkavoto i da e

 

Note: Ako iskate materiali za chetene za tova koeto govoria ... samo se obadete ;)

 

sega drugoto neshto e che ne e pravilno tova koeto kaza za "proximity effect" ;) -- tozi effect e pri zapis sqs microphoni -- de fakto kogato go premestish prekaleno blizo do source i se poluchva bass build-up i ot sorta.... niama vrqzka s monitoring ;)Eto malko po specifichno info za tova ;)... niama vrqzka sqs mixing ili monitoring

Otnosno bass pri slushalki -- y0,za nivata kato go kaza tova imashe v predvid neshto ot sorta na Fletcher-Munson Equal Loundness Contours .... ama tova si e poveche kqm psychoacoustics i niama nikakva vrqzka sqs tova kak ti se vqzproizvejda bass-a na slushalki ili ne ... Tova che ti ne chuvash neshto ne znachi che ne e tam , tova che slushalkite ti ne go vqzproizvejdat ne znachi che bass energy (niskite chestoti de fakto) ne e tam ... taka se praviat ogromni greshki -- kato ne znaesh kakvo stava vqv lows.... a zashto tochno slushalkite ne mogat da vqzproizvedat niakoi neshta ... heh shte nameria tochno info i shte go post-na ... trqgna li da pisha shte stane edna ....

 

hehe .... basi ... poznavam hora koito po mix-a mogat da ti kajat s kakvi slushalki si go pravil ;).

 

hmmmm... topica za monitoring si e dosta obsqjdan.... Eto i tuk se obsqjda ;) ...

 

Opredeleno mi e interesno da chuia parcheto btw ... sorry prosto niamam vqzmojnost v momenta i daje sqm v meeting i .... hehehe... samo da ne me zasekat kakvo pisha che hich ne e "work related"

 

@IvanDTr : hihihi tebe te znaem ... ama pohvali si se de (Genelcs sa si za hvalene) ... ama koga shte te nakarame da investirash v edin sub ;);)

 

@Axe, opredeleno na koloni .... vinagi predpochitai koloni pred slushalki .... I NE, ne si prav za monitorite - tova che sa activni znachi ne znahci che sa sqs eq ... vsqshtnost niama monitori sqs EQ na tiah -- tova e tochno v protivorechie sqs ideiata na monitori -- flat response -- da imat usilvateli vgradeni no te niamat eq ... active -- de fakto se otnasia za cross over-a ;)

 

 

... dano tova pomaga

 

 

P.S. samo da raziasnia che Proximity effect sqshto taka se polzva i kato synonim na Hass effect ... koeto e de fakto localizaciata na sounds v space izpolvaiki delays.... de fakto modeling na real spaces sqs delays ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

no te niamat eq

не че се заяждам но геналек имат еквалайзер....

той е тясно свързан с помещението в което го слагаш. има 3 селектора, за повдигане на бас, за сваляне на бас и за среди...

това практически е еквалайзер. Също така в сяко 1 студио е добре колоните да минат през параметричен еквалайзер за да се изравни тяхната характеристика, зависища от положението си 1 спрямо друга и положението им в помещението.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

e iskash da kajesh che v microphonite ima EQ-ta?!?!?!? Taka li?!!? Az do kolkoto znaia te si imat attenuator filtri, no moje i da se bqrkam... niamam mnogo opit s mics...Tia cutove se praviat sqs crossover-a ... Niama absoliutno nikakva vrqzka sqs EQ... I btw tia neshta otzad niamat vrqzka za razpolojenieto na edinia monitor spriamo drugia a se optimize-va za pomeshtenieto v koeto se namirat...

 

V koe studio minava prez EQ monitoring btw? Please kaji ) I predi ili sled amp-a se slaga tova eq?!?!? Az za pqrvi pqt chuvam takova neshto!!!!!!! Da ne mislish sluchaino za live/club sound?!?! Zashtoto tam se slaga predi krainoto stqpalo obiknovenno.... (nali kato se sloji v studio tova znachi che niama da slushash tova koeto pravish .... zamisli se malko.... mislish li che KOITO i da e engineer shte iska takova neshto)

 

... :wall:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Genelec 1031A:

Genelec1031ABlockDiagram.png

CROSSOVER FILTERS

The crossover frequency is 2.2 kHz. To maintain uniform frequency balance in differing

acoustic environments, three special calibrated controls are included in the active crossover

network: treble and bass tilt and bass roll-off switches. These make adjustments in 2 dB steps

and also allow channels to be muted, for test purposes. A high pass filter in the LF channel protects

the woofer from subsonic signals. The crossover network is driven by an active balanced

input stage, with adjustable sensitivity, to allow accurate level matching with the mixing console output.

 

P.S. Tova e directno ot data sheet-a na 1031A.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

heheh ... vsqshtnost da se popravia sam: ima studia koito go praviat tova sqs eq-to ... no tova opredeleno im sqzdava problemi i okazva negativno vlianie vqrhu krainia rezultat ... i az lichno ne bih se doveril na takiva studia .... Heheh ... interesno mi beshe d anaucha za tova vse pak .... ne znaeh .... tova ne promenia stanovichteto mi ni nai - malko obache B)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аве аз друго имах предвид :)

Аз имам колони, дето са си с усилвател с еквилайзер. То аз ако имах студийни монитори... :bravo:

 

Та къде ще чувам по истински звука - през колоните или на слушалките. Или да ходя у Никифена :P:bravo:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Или да ходя у Никифена :P:bravo:

:P У Никифена,у Никифена!!! :P

:bravo: Никенце-честит имен ден,да ти е живо и здраво името,и ти покрай него!!! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аре наздраве на всички,аз имай вчера рожден ден.

 

модерирано от Snowwhite - моля, ако можете-пишете на кирилица!!!

:) Честито,но ползвай кирилизатора!!! ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.