Jump to content
Българският форум за музиканти

Свирене с пръсти на акустична китара


Icarus

Recommended Posts

Здравейте! Не знам колко на почит е акустичната китара в този форум, но имам известна драма. Когато свиря на акустична китара, свиря с пръсти. Пуснал съм къси нокти, около 2мм. Класическа китара ясно, там дертове няма, но когато стане дума за метални струни става страшно.. Когато посвиря половин час, ноктите ми вече са станали на гъз. Пиля и оправям там, заглаждам наръбените места, ама от един момент нататък няма какво да се пили повече. По принцип не са ми слаби и нездрави ноктите, но все пак с тия метални въжета не си е работа.. Как процедирате вие?

 

Пробвам да свиря и без нокти, дирекшън с пръстите, ама ми липсва атака и контрол. Днес си взех перца тип 'нокти', ама с тях ми е още по-терсене. Чувал съм варианти да ги лакирам, че да понасят повече бой, ама ще стане доста съмнителна работата ако тръгна да се нося с лакирани нокти. Антоан Дюфур пък направо лепи отгоре онези пластмасови нокти, които жените си слагат за маникюр, и ги оформя както иска, но това също ми се струва малко прекалено. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Да, а и отделно, ако искаш, ползвай Втвърдител или Заздравител за нокти (2 различни шишенца са).

Мойте нокти са много тънки и чупливи, и тъй като не мога да си позволя, да ги чакам по 2 седмици да растат, се принудих да ползвам.

Откак започнах, преди 3-4 месеца, не съм чупил нито 1 път! А преди на всеки 3-4 дена - айде по един отиваше ;) Хем на класическа с найлонови свиря...мани.

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Найлонови и метални струни са два различни свята.

 

Е така де, нали и аз това имах предвид - найлоновите струни = пръсти, метални струни = pickup

 

Не че е забранено обратното, но правилата са такива.

 

Nevermind.

Редактирано от Slacoth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Ами не. Ето едно клипче за илюстрация на въпросния батко, който лепи пластмасов маникюр:

 

Иначе бях пробвал преди години някакъв заздравител за нокти, както и някакви витамини за нокти и коса.. Малко афиф ми се стори работата, защото за два месеца положението беше същото. Освен пак да се разтърся... Накрая ще се натреса в някакъв козметичен магазин и ще направя девойките зад щандовете на луди ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Друг вариант освен неговия нямаш ако искаш "с нокти", а физиологичните дадености не ти позволяват това.

А виж Tommy Emmanuel прекрасно се оправя и без нокти с атака и тон ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. Свири с перце, ако произведението го позволява.

2. Ако все пак ти се НАЛАГА с нокти, при това ти трябва точно ТАЗИ китара - намали дължината им до 1-2 мм.

3. Можеш да пробваш и друго - да спаднеш строя с половин/един тон, така че струните да бъдат по-меки...

 

Втвърдители/заздравители професионалистите ползват за по-отчетлив тон, защото от нокътят започва да се ОГЪВА след известна употреба. Едва ли ще ти помогнат при металните струни.

Ако решиш да ползваш приспособления, винаги ще имаш един период на нагаждане/свикване. Това не можеш да го избегнеш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, никога не ми се е Налагало да свиря с пръсти де, аз на акустична китара засега свиря единствено сам, не с банда, просто ме кефи повече. А и специално моят Walden звучи в пъти по-добре когато се пипа лекичко с пръсти, отколкото ако ма'ам с перото.

 

Ами ще скъсявам ноктите още малко и евентуално малко витаминчета за подсилване и да се надявам, че ще държат. Досега така съм карал де, но си е изнервящо да чакаш една маса време да се оправят, когато строшиш някой нокът.

 

@synchu, мдааа, само дето томи е натрупал повечко стаж от мене :cheers2: освен и аз да почвам, че имам да гоня много :girl_witch:

 

П.С. Ако някой си търси пера тип нокти, да се обажда. На тия ще им дам още един шанс, ама се съмнявам да ги задържа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

има един форум мисля че се казваше delchamp.net - най-големия форум за класическа китара , там има раздел специално за нокти. Аз свиря на всичките си китари само с пръсти в това число и 12 струнен уестърн и електрическа - но досега не съм чупил нокът, въпреки че мисля имам добър и плътен тон .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Не знам защо, но ми се струва, че рано или късно ще стигнеш до извода, че на китара с метални струни по-добре да не се свири с нокти ... май по-добре рано:)

 

П.С. Не че няма изключения, но за общото правило си има причини.

Редактирано от sevenstring
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Единственото правило в случая е ако ноктите ти не издържат на напрежението. Всъщност ако ъгъла на атака е правилен ти трябват съвсем къси нокти.

И съвсем чудесно се свири на китара с метални струни с нокти - себе си не слагам в уравнението, но например Ралф Таунър.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.